| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Сдобих се с Опера 3 :)  (Прочетена 19186 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #45 -: 19 Октомври, 2016, 11:18:06 »
Да, това нещо със сигурност ще ти свърши работа, но не очаквай високо качество. Имам такъм МНОГО подобен, вътре е с ИМПУЛСНО захранване което е абсурд да го сложиш за това миливатно приложение и носещата на звука на моя беше 5.5 мега. Тук са изредени всички стандарти за носеща на звука, не става ясно реално коя е истинската (освен ако има възможност за пренастройка с някакъв тример) (моя нямаше). Така или иначе си заслужава да го купиш и да видиш. Може да питаш продавача как стоят нещата с носещата на звука и какво значат тези изброени различни честоти. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #46 -: 19 Октомври, 2016, 14:37:13 »
Защо се задълбавате с тоя звук ?  Сложи му една приставка за 5 лв . и приключваш  със звука .
Щото , се получава -  вместо да изрежеш апендикса , да си смениш червата ?  Образ на казано .
Аз не знам когато някой иска да има ,  ''говор на сърбите '' , да съм му предлагал да си купи конвертор ? 

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #47 -: 19 Октомври, 2016, 15:43:18 »
 origo, ами да и аз се чудя дали вътре има ключе за смяна на тези честоти изброените. Друго ме притеснява, че нали Операта е уж от 1рви до 12ри канал, но всичките ми конзоли, който имам. работят само на 4рти канал, (онези от тях дето си имат ключе 3ти - 4рти) на 3ти лови ама между 2 позиции на врътката на телевизора така ,че не го броя за работещо. а конзолите ми с ключе за 1рви и 2ри канал никакви не ги вижда!. та малко се опасявам, че тая джаджа няма този 4рти канал,който знам, че със сигурност работи, а почва от 6ти нагоре.
Радиото, ами бих пробвал с тази приставка дето сте ми показали евтинка е, ама никой не ми дава нагледна начертана схема къде да го вържа в операта,а от обясненията ви да си призная нищо не разбирам ,твърде професионално ми обяснявате  :blum1:

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #48 -: 19 Октомври, 2016, 15:51:16 »
Довечера ще потърся схема на опера и ще ти начертае как точно да го свържеш .
Ако не ме предвари някой колега дотогава ...   :master2:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #49 -: 19 Октомври, 2016, 15:53:53 »
ок благодаря! :)  :hi:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #50 -: 19 Октомври, 2016, 17:16:00 »
Точно,даже няма да пипаш звука на Операта.Има си 6.5 мхц.Взимай :good:
« Последна редакция: 19 Октомври, 2016, 21:43:15 от lz2xl »

dakata.radio

  • Гост
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #51 -: 19 Октомври, 2016, 19:02:57 »
Да, по-добре остави телевизора в оригинален вид. Купуваш модулатора, свързваш го към антенния вход и си готов. :)
« Последна редакция: 19 Октомври, 2016, 19:15:23 от dakata.radio »

Неактивен vilsa

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #52 -: 19 Октомври, 2016, 22:05:32 »
Едно на десет хиляди е  да се намери в наши дни ОРИГИНАЛЕН, НЕБЪЗИКАН ОТ "МАЙСТОРИ" И РАБОТЕЩ ТЕЛЕВИЗОР "ОПЕРА", и момчето, вместо да оцени "късмета" си, не е ясно защо се стреми да пуска на него глупости и да прави от него "видео-играчка". Този телевизор, в това му състояние, оценен и с уникалността си не трябва да бъде докосван. Предвид ликажните му кондензатори (абсолютно всичките), трите силови стъпала не работят в нормален режим. Това са Хоризонтално Отклонение, Вертикално Отклонение, Крайно Стъпало на Звук. Работата на телевизора повече от десетина-петнадасет минути може да доведе до повреда на крайните лампи на трите стъпала, което все пак не е най-страшното. Най-страшното ще настъпи, когато изгори повишаващата бобина, а след нея и товарната на ТХО-то и с това се прекратява завинаги атракцията с нещастния телевизор. По-горе написах за изключителното неадекватно поведение на участващите в тази тема, които раздаваха съвети на момчето как по-бързо да унищожи този уникат ! Моята забележка не беше възприета от никой (за просташкото поведение на ориго и радко очаквам обяснения и извинения) и съветите продължиха. Дерзайте "колеги". А момчето нека знае, че има уникат в ръцете си и че е на милилметри от загубата му. Единственото, което трябва да се направи е телевизора или да не се пипа или да се даде в ръцете на истински реставратор, не по-млад от 60 години, което е гаранция, че той е работил в младостта си върху такава техника и по-специално разбира технологията на ламповите телевизори ! Моите уважения към "сегашните ТВ техници", но ламповата телевизионна техника не им е много ясна, пък и кинематиката на Операта не е за всяка уста лъжица. Момчето да не забравя, че шасито  се офазява и този факт е извънредно опасен и за живота на бърникащия в телевизора.

dakata.radio

  • Гост
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #53 -: 19 Октомври, 2016, 23:30:34 »
Г-н Савов, не знам защо Ви доставя такова удоволствие да обиждате, но повярвайте ми, на нас не ни е приятно. Ако имате да споделите нещо по темата, споделете, но ако не - просто не пишете нищо, не е нужно да създавате конфликти. Ние въобще не сме длъжни да четем вашите гневни, злобни коментари. Вие тръгвате за втори път да разводните темата напълно умишлено с Вашето невъзпитано поведение, а защо - не се знае. Ако не Ви харесва този форум и членовете му, ще Ви посъветвам най-приятелски да не го посещавате.
По-добре телевизорът да бъде съживен и да излезне от него картина и звук, отколкото да стои като някаква стара и непотребна вещ в мазето.
Не искам да го приемате като заяждане, а като приятелски съвет.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #54 -: 20 Октомври, 2016, 12:51:53 »
Абе преди нямаше ли един Григор Савов? Сега това друг Савов ли е че е Валентин? Както и да е. Аз за „просташкото“ си поведение давам веднага обяснение - когато някой без обосновка квалифицира моите съвети като „непрофесионални“ и „глупости“ се дразня и затова може мнението ми да Ви е прозвучало „просташко“. А извинения ще получите когато и аз получа от Вас такива.
Иначе във мнението Ви има истина за телевизора и сте напълно прав че трябва да се пипне от професионалист, но напълно не съм съгласен за възрастта като критерий за компетентност в която и да е техника. Така че това „над 60“ трябва според мен да се махне и да остане само че човека трябва да е специалист в областта на ламповите телевизори. И никой тук не говори за техници (поне аз) трябва си читав инженер с добро познаване на тази техника и процесите протичащи в нея.
Относно разсъжденията за каналите, „между две позиции на барабана“ и т.н. от всичко това си личи че трябва профилактика на ПТК да се изчистят пъпките и пластинките, ако трябва да се оформят (ако са деформирани), ако липсват реглети за каналите да се добавят (имай предвид че на тези ПТК един от каналите си е празен заводски не се сещам 3-ти канал ли беше) но останалите при адекватно настроено ПТК трябва да са активни.
Но сега не казвам че тези неща трябва да си ги правиш сам - просто едва ли ще стане без да нанесеш повреда.
Приставка звук - сравнението със сръбската ТВ на времето няма нищо общо със сега. Сега сигнал в ефира за тези ТВ няма, и така или иначе те работят като сигнал се подава от външен източник. Все е тая дали сигнала ще се подава директно от една кутия, или от две кутии :) така че ОСОБЕНО сега съм против да се слага приставка чисто концептуално. И не мисли че слагаш приставката и всичко заспива - правил съм опити за приставка звук на Юность 603 слагам я настройвам я излиза 5.5 звука, обаче звука на 6.5 се разваля, и така не можах да го накарам да работи и по двете системи читаво, та не очаквай и тук да стане от раз. Много често общия МЧУ и МЧУ звук са вече твърде разстроени от годините и лепването на приставката рядко решава проблемите. Но телевизора е твой и решенията са си твои. И още един довод в полза на модулатора - ти само конзолите ли ще пускаш на него? Не искаш ли да му подадеш от другаде сигнал някой нормален образ да изкараш на него а не само несвойствени за неговото време цифрови образи?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #55 -: 20 Октомври, 2016, 14:17:19 »
Да не сме се събрали на поклонение пред паметниците на техниката тук? Какво по-прекрасно от това да съживиш и ползваш един такъв паметник, вместо да седи като вечно-замлъкнал свидетел на времето си? Никой не оспорва ценностите в едно недокоснато оригинално изделие, но те са стока по-скоро не за майстори / любители, а за колекционери. Аз съм напълно съгласен с Даката в това, което прави! Как по-добре да засвидетелства уважение към Опера-та, да я зареже "оригинална" да събира прах, сякаш не е правила това последните 30 години, или да я съживи, да ѝ подаде ръка и да я изтегли през тези 30 години, да си я ползва и гледа? Да направи това, за което е създаден този телевизор - да носи наслада?
Не Ви прави чест отношението и поведението. Разбирам гледната Ви точка напълно, но не я споделям. Това обаче не ми дава право да налагам с груб и нелицеприятен език този факт нито на Вас, нито на който и да било друг в един открит форум. За 60+ не сте много съобразителен. А и май се взимате твърде на сериозно. Моля прекратете с пасивно-агресивните коментари, не толерираме такова отношение тук. Ако нямате с какво да допринесете градивно за дискусията, по-добре просто не коментирайте.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #56 -: 08 Ноември, 2016, 00:48:23 »
Операта в целият й блясък  8)

Номера с маслото стана,  драскотините изчезнаха,
paulwhite, много благодаря за идеята!  :hi:
Снощи пробвах , но нямах ленено и използвах орехово масло свърши чудесна работа, както виждате :)

Остава да сменя говорителя че е избушен и да поправя решетката, ако не изпадне друга :)
И визията ще е на макс  :)


Неактивен vilsa

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #57 -: 08 Ноември, 2016, 20:18:17 »
Едно на десет хиляди е  да се намери в наши дни ОРИГИНАЛЕН, НЕБЪЗИКАН ОТ "МАЙСТОРИ" И РАБОТЕЩ ТЕЛЕВИЗОР "ОПЕРА", и момчето, трябва да оцени "късмета" си, и да не се стреми да пуска на него глупости и да прави от него "видео-играчка". Този телевизор, в това му състояние, оценен и с уникалността си не трябва да бъде докосван от некомпетентни ръчички. Предвид ликажните му кондензатори (абсолютно всичките), трите силови стъпала не работят в нормален режим. Това са Хоризонтално Отклонение, Вертикално Отклонение, Крайно Стъпало на Звук. Работата на телевизора повече от десетина-петнадасет минути може да доведе до повреда на крайните лампи на трите стъпала, което все пак не е най-страшното. Най-страшното ще настъпи, когато изгори повишаващата бобина, а след нея и товарната на ТХО-то и с това се прекратява завинаги атракцията с нещастния телевизор. По-горе написах за изключителното неадекватно поведение на участващите в тази тема, които раздаваха съвети на момчето как по-бързо да унищожи този уникат ! Моята забележка не беше възприета от никой и съветите продължават. Дерзайте "колеги". А момчето нека знае, че има уникат в ръцете си и че е на милилметри от загубата му. Лакирането на кутията е добро начинание, но е добре, "псевдореставрацията" на Оперката да спре до тук. Това, което   трябва да се направи е телевизора да не се пипа повече (вътре  в кутията) и ако трябва да се направи за постоянна работа, да се даде в ръцете на истински реставратор, не по-млад от 60 години (изключително важно условие), което е минимална гаранция, че той е работил в младостта си върху такава - лампова, телевизионна техника и по-специално да разбира технологията на ламповите телевизори ! Моите уважения към "сегашните професионални ТВ техници" (тук в този форум няма такива), но ламповата телевизионна техника не им е много ясна, пък и кинематиката на Операта не е за всяка уста лъжица. С други думи , телевизора не трябва да попада в ръцете на който и да е  "майстор". Момчето да не забравя, че шасито  се офазява и този факт е извънредно опасен и за живота на бърникащия в телевизора. Колкото до  "коментариите" на доказани спамаджии, характеризиращи се с очевидна липса на познания в чудесните науки "електроника" и "радио и телевизионна техника", а също и очевидна липса на домашно и училищно-обществено възпитание, определено нека считат, че не са забелязани. А момчето, собственик на телевизора нека да не се прави на незабелязал моите забалежки, защото след като телевизорът бъде повреден, вероятността той отново да тръгне да работи клони към нула.


г-н Савов, препоръчвам Ви занапред  да се въздържате от коментари относно компетентността на потребителите на този форум. Няма как да познавате всички, камоли да ги категоризирате по компетентност в която и да е област. Кратките и ясни отговори по темата са за предпочитане.
« Последна редакция: 08 Ноември, 2016, 20:55:20 от mano »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #58 -: 08 Ноември, 2016, 20:22:23 »
Операта в целият й блясък  8)
БРАВО! Както казват майсторите на кроасани - маслото никога не е в повече!  :D Изглежда перфектно!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен vilsa

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
Re: Сдобих се с Опера 3 :)
« Отговор #59 -: 08 Ноември, 2016, 21:16:33 »
Уважаеми г-н mano,
 Вашата забележка в моя коментар звучи твърде безмислено и по-скоро Вие може би искате да ми кажете нещо друго.  Защото самите им постове на "псевдоспециалистите",(които оспамват не само тази тема) доказват некомпетентността им в областта на "електрониката" и РТТехника. Смешно е да се пише, че съм обидил някого. Писането Ви в червено в моя пост, нямащо нищо общо със случая - Операта, показва, че и Вие, приканващ към къси и конкренти писания по темата, също не пишете по темата, а тя е много важна. Става дума да бъде спасен един уникат - оригинално работещ телевизор Опера, произведен   1963 година, тоест, преди ПЕТДЕСЕТ И ТРИ ГОДИНИ, ВСЕ ОЩЕ НЕСЪСИПАН ОТ ПСЕВДО-РЕСТАВРАТОРИ, С КОИТО Е ПЪЛНО ТУК ВЪВ ФОРУМА. За това, по-добре е да направите изказване в този смисъл, защото забележката Ви към мен (нека я наречем така) говори за съвсем други неща.


Щом сте толкова упорит, ще се наложи да помълчите за известно време, а ако не ви стигне, просто се преместете в друг форум.
« Последна редакция: 08 Ноември, 2016, 22:44:21 от mano »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |