| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Отстраняване на ръжда по химичен път  (Прочетена 7226 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Преди време по някоя телевизия видях реставрация при която сваляха ръжда по химичен път - потопиха детайла в разтвор и готово (като в рекламите, само дето тук не продаваха нищо ;) )

Понеже това беше нещо по-различно от преобразувателите за ръжда се допитах до чичко Гугъл и след известно ровене из резултатите попаднах на няколко сравнения на такива продукти, които май са по-популярни в щатите. Ако некой се интересува от сравненията - тук и тук
У нас естествено ги няма но с малко търсене намерих тези:
65282-0

Малък тест на Хамерита докато чакам по подходящо време:
65284-1

Ако някой ги е пробвал и може да сподели по-дългосрочни впечатления моля да драсне някой ред.
Или ако е ползвал друг подобен продукт.

 :hi:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3537
  • Населено място: Варна
Re: Отстраняване на ръжда по химичен път
« Отговор #1 -: 22 Януари, 2017, 18:35:21 »
Трябва много да се внимава с тия препарати.Ръждата може да свалиш и с обикновена фосфорна или солна киселина.Само че не забравяй че повечето от тия чудо бъркочи нна киселинна основа освен че свалят ръждата извличат и част от въглерода в повърхностния слой и стоманата вече не е същата :)

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Отстраняване на ръжда по химичен път
« Отговор #2 -: 23 Януари, 2017, 07:39:54 »
За сега най-доволен съм от ръждопреобразувателя на Вюрт.  Има го в Горубляне в магазина за бои на центъра. Гарантирано сваля ръждата, и без всякаква друга обработка, третирания детайл не е мръднал повече от година на атмосферни влияния.
Това на Хамърит също съм го ползвал, но се справя трудно със дълбоката ръжда, а и след това, трябва веднага обработка с друг препарат, защото почва да ръждясва веднага.
Омраз!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: Отстраняване на ръжда по химичен път
« Отговор #3 -: 23 Януари, 2017, 08:07:23 »
За по малки детайли една домашно скована камера от наелон, малък компресор и евтин пистолет за абразив е най-доброто решение.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Отстраняване на ръжда по химичен път
« Отговор #4 -: 23 Януари, 2017, 08:17:08 »
Не бъркайте ръждопреобразователите с препарати за отстраняване на ръжда. Препаратите на основата на фосфорната киселина преобразуват слоя ръжда в нещо като емайл ли, глеч ли- не знам как да го нарека. На ВЮРТ  преобразователят действа по същия начин. Тия двата от снимката не ги познавам. Отстраняването според мен става най-добре чрез бластиране или както е по-известно- пясъкоструене. Като до час и половина- два  детайлът, който е бластиран трябва да се третира с пробразовател. Поне така е според нормативите на военно-ремонтните заводи.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: Отстраняване на ръжда по химичен път
« Отговор #5 -: 23 Януари, 2017, 08:26:06 »
До час трябва да се запечати, за да не почне окисление.  Обикновено ги запечатват с грунд. С пясък се блястират само много твърди и дебели дехтайли щото прояжда, има полимерни абразиви, които са много щадящи основата .
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Отстраняване на ръжда по химичен път
« Отговор #6 -: 23 Януари, 2017, 13:38:03 »
Благодаря за мненията до тук  :hi:

Трябва много да се внимава с тия препарати.Ръждата може да свалиш и с обикновена фосфорна или солна киселина.Само че не забравяй че повечето от тия чудо бъркочи нна киселинна основа освен че свалят ръждата извличат и част от въглерода в повърхностния слой и стоманата вече не е същата :)

Ясно е, че както за всичко, ще има и минуси. Но има детайли, където няма достъп до ръждата, а ако тя остане ще продължи да си яде.
Не всичко е стомана, а и се надявам тези препарати да са малко по-добри (в смисъл щадящи) от това, което бих направил сам с киселина  :master2:

Отстраняването според мен става най-добре чрез бластиране или както е по-известно- пясъкоструене.

Съгласен съм, но има детайли, където няма достъп до ръждата, а ако тя остане ще продължи да си яде, както и детайли при които това е неприложимо - прекалено тънка/мека ламарина например. Подобно решение също би унищожило оригиналните надписи.

Това на Хамърит също съм го ползвал, но се справя трудно със дълбоката ръжда

 :hi:

Надявам се ако някой друг има личен опит в по-дългосрочен план от употребата на някой от тях и на технологията като цяло също да сподели...

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Отстраняване на ръжда по химичен път
« Отговор #7 -: 23 Януари, 2017, 20:24:27 »
Ти бъзикаш ли се???? ??? Питаш за ръжда, а после ми даваш примери с медни ламарини! Дайте да се разберем за какво става дума и да започнем разговора отново! Дори и да наречем патинирането на медни детайли "ръждясване", не виждам как "ръждясал" надпис ще бъде щадящо "остърган/забърсан" и съхранен за идните поколения :o  Такива неща са възможни в научно- фантастичните филми.
 
До час трябва да се запечати, за да не почне окисление.  Обикновено ги запечатват с грунд. С пясък се блястират само много твърди и дебели дехтайли щото прояжда, има полимерни абразиви, които са много щадящи основата .
Не ми се занимава, но мога да намеря и постна едни документи, потвърждаващи това, което писах по-горе- "До два часа след бластиране се извършва обработка на детайлите с преобразовател на ръжда (фосфорна киселина)". Отново подсещам, че става дума за стоманени (железни) детайли.  как се блЯстират детайлите си е проблем на майсторите. Освен за пясък с различен размер на зърното знам, че процесът може да се извърши с калцинирана сода. За полимери не съм чувал, което изобщо не означава че ТОВА НЕ Е ВЪЗМОЖНО.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Отстраняване на ръжда по химичен път
« Отговор #8 -: 23 Януари, 2017, 20:33:16 »
Ти бъзикаш ли се???? ??? Питаш за ръжда, а после ми даваш примери с медни ламарини!

Ако става дума за мен, за мед никъде не съм писал. Предполагам че тук "тънка/мека ламарина" - мека е предизвикала объркването. Но не е задължително да е мед. Има и меки сплави различни от мед, които ръждясват.
Стана малко като компютрите и компотите дето не сме ги изнесли а са ни ги върнали  :drinks:

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Отстраняване на ръжда по химичен път
« Отговор #9 -: 24 Януари, 2017, 09:39:53 »
Е да де, защото за различните метали подхода е различен. Въпреки че фини детайли като лицеви панели или други такива дребни неща метне ли ги корозията- оправия няма. Не може да се възстанови първоначалния вид. Преди няколко дни гледах в един магазин спрейове на MOTIP. Имаше някакъв почистващ за електрически контакти, в упътването му пишеше да се пръснат замърсените детайли и да се изчака малко. След това отново да се пръсне и така, докато наслояванията изчезнат. Та ако е за плоски детайли, може да се помогне на спрея и с четка за зъби примерно. Такава информация може да се получи от дистрибуторите на подобни химии, но колко ще е достоверна- на принципа проба-грешка. Всеки си хвали стоката, нали от там си вади хляба.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Отстраняване на ръжда по химичен път
« Отговор #10 -: 24 Януари, 2017, 13:03:03 »
... Такава информация може да се получи от дистрибуторите на подобни химии, но колко ще е достоверна- на принципа проба-грешка. ...

Ами така де, доколкото разбирам от постовете на RETROTRONICS.info, точно това се цели - всеки да сподели своя опит, няма смисъл всеки сам за себе си да открива "топлата вода".

RETROTRONICS.info, аз на трудно достъпни места ползвам преобразувател (на Вюрт), след като е трудно достъпно, то ако се ползва препарат за премахване на ръжда, после ще е трудно и да се "запечата". На открити и лесно достъпни места - и баба знае, методи и похвати мнооогооо. ;)
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Отстраняване на ръжда по химичен път
« Отговор #11 -: 24 Януари, 2017, 20:24:28 »
За махане на ръжда не ти трябват специални продукти, става със лимонена киселина или с оцет:


Лично съм го пробвал със ръждясала стотинка в оцет.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Отстраняване на ръжда по химичен път
« Отговор #12 -: 24 Януари, 2017, 20:37:23 »
Това с лимомената киселина е добро.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |