| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Усилвател 6н3п и 6п14п  (Прочетена 12041 пъти)

0 Потреб. и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #45 -: 03 Март, 2017, 23:30:37 »
Триоден.Съпротивления на катода 200 ома,ток 45-48 ма,двата канала свирят еднакво.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #46 -: 04 Март, 2017, 00:22:44 »
Реших да сменя и премеря  6н3п
Първата лампа даде на двете анодни 140/160
Втората 130/170
Третата 110/121
Имаше промяна в силата на звука след смяна на лампите.Оставих третата лампа с най малко разминаване,най интересното че бръма изчезна напълно.
Но ми направи впечатление че усилватела работи на 300в,оказа се че в мрежата напряжението е 244в.  :D
73!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #47 -: 04 Март, 2017, 11:45:28 »
Като каза че за липсата на брум се грижели резисторите в отоплението и ми стана весело :) тук говорим за аноден брум - пулсации от анодното напрежение, и с оловни акумулатори за отопление него пак ще го има. Това че при теб го няма се дължи на убийственото филтриране в захранването, няма как да имаш аноден брум в който и да е режим на лампата при тоя капацитет. Но като продължаваш да спрягаш тия резистори - не разбираш какво ти говоря ли или толкова те мързи да закачиш един проводник от единия край на отоплението към масата на усилвателя и да кажеш че брум отново няма, за да се разсеят окончателно всички съмнения че може тия резистори да имат някакъв пръст в намаляването на брума в конкретната схема. Просто личното твое заблуждение ми се иска да се разсее защото си вадиш грешни изводи. Желателно е когато се занимаваш с електроника да нямаш някакви табута и заблуди и неща в които вярваш но не си изпитал лично. Трябва да си пределно на ясно с всичко как влияе за да може да правиш най-ефективните конструкции.
И изправянето на отоплението - не че съм противник - напротив, нека се направи тогава когато няма как иначе, но ако постигам пълна липса на брум с променливо отопление защо трябва да го изправям? Против съм да се правят излишни раоти просто, както и това повдигане в момента, ако може без него защо да го повдигаме и симетрираме?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #48 -: 05 Март, 2017, 23:07:56 »
Като каза че за липсата на брум се грижели резисторите в отоплението и ми стана весело :) тук говорим за аноден брум.
Ще ме простиш заради "Томата неверни" но преди да пробвам каквото и да е попрочетох по руски сайтове коментарите за тази схема,после си драснах по няколко реда с разработчика на схемата.След което следвах някой от съветите на "Pichaga933" част от които пренебрегнах.Както виждаш платката отгоре е екранирана и лампите са обърнати(моята изработка),това също е съвет от други руски колеги.На снимката е оригиналната разработка.Това ми е първия ЛАМПОВ усилвател и както правят китайците,избирам най доброто от всички страни.По повод жица от отопление на маса,няма да ти цитирам нецензурното изказване на един русски колега,преведено цензурирано"не се занимавай с глупости има защо да сложим тези резистори на отоплението".
С електрониката се занимавам от дете,неизпитвам задръжки спрямо съвети,уважавам и ползвам добрите такива.
Но за да ти стане интересно,тези резистори вършат още една работа за която никой от вас не се е сетил.По съвет трябваше да ги махна но ги оставих заради по-сериозни доводи от руска страна.По повод мързела няма да коментирам(виж Радио86рк).Според теб защо имам добра филтрация на анодното? Отново съвет от руснак  по схемата,за да не се занимавам после с глупости.
Ако ще е гарга нека да е рошава.

На снимката оригиналната руска разработка по първата схема в статията.
« Последна редакция: 05 Март, 2017, 23:15:17 от lz1tka »
73!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #49 -: 05 Март, 2017, 23:47:00 »
Реших да сменя и премеря  6н3п
Първата лампа даде на двете анодни 140/160
Втората 130/170
Третата 110/121
Имаше промяна в силата на звука след смяна на лампите.Оставих третата лампа с най малко разминаване,най интересното че бръма изчезна напълно.
Но ми направи впечатление че усилватела работи на 300в,оказа се че в мрежата напряжението е 244в.  :D

Като даваш данни за лампи, не ги давай в напрежение ами в Ток.

За мене лично тия разлики са забележително големи.  Търси или нова лампа или подбрана с еднакво усилване на 2-та триода.

Настрой тока с катодните резистори.

Ако излизаш от разумните граници премини в корекция на анодните.

Ако си с 2 отделни лампи за преамп, тия ралзики лесно се ликвидират с подбор на 2 еднакви триода от различни лампи.

Още едно предимство е това, на моята платкова конфигурация, за която говорехме.

При Вход синус с 3V AC размах на преамапа, колко V AC ти е размаха на 1ва решетка на EL84 ?
« Последна редакция: 06 Март, 2017, 00:00:28 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #50 -: 06 Март, 2017, 12:02:54 »
Виж, аз не те карам да махнеш завинаги схемата по която е реализирано в момента отоплението, искам само ВРЕМЕННО с цел ЕКСПЕРИМЕНТ да закъсиш единия край на отоплението към маса за да може ЛИЧНО ЗА СЕБЕ СИ да знаеш до колко в момента това решение ти решава някакви проблеми и до колко е само за рошавостта на гаргата. В експеримента се ражда истината а в момента този експеримент не коства НИЩО!
И като подхвърляш идеята за какво служело повдигането но не казваш, нищо не правиш - кажи коя е втората му функция освен потискане на брума според теб и руснаците.
И решаването на проблеми в една схема не е глупост а ценен източник на опит защото както сам може би знаеш всеки проблем има поне две различни решения, добре е да знаеш всички възможни начини за решаване на даден проблем защото всяко е най-подходяшо в дадена ситуация.
Сега например ако сложиш кенотрон вместо диоден изправител няма да може да бориш анодния брум с 1000микрофарада филтров капацитет образно казано, ще ти трябва друг метод.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #51 -: 06 Март, 2017, 15:43:42 »
" Повдигнато " отопление , или маса си е руски патент . Почти няма радио от масовите което да не е с подобна " екстра" .
За отоплителния  брум -  понякога става добре със единия край на маса . Понякога слагам тример 100 - 200  ома  жичен  , ( ендбрумер ) и това върши работа .   Въпроса както винаги е , КЪДЕ , е проблема . Щото ако бръмка от анодното , квото и да замасяваш  си е без значение

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #52 -: 06 Март, 2017, 19:07:13 »
Така е! Повдигнатото отопление е най-необрходимо тогава когато има катоди с потенциал над максимално допустимото пробивно напрежение катод-отопление. Тогава без повдигане не може да се мине (или поне не е желателно) също при варианта на усилвател с много малки входни сигнали когато повдигането цели запушване на диода отопление - катод за допълнително намаляване на проникването на брум от там. В останалите случаи мисля си е безсмислено или поне на мен не ми идва на ума за какво може да служи, но тъй като lz1tka подхвърли за някакво друго предназначение на неговото повдигане в тая схема и вече ми става интересно какво има предвид.
И както и аз му казах брум може да влиза не от отоплението и той не се лекува с мерки по отоплението. Понякога се случват екзотични случаи на самовъзбуждане на усилвателя, като капацитивно прехвърлената от отоплението към катода минимална променливотокова съставка модулира амплитудата на високочестотните генерации с честота 100 херца, които после пък в първа решетка на крайната лампа се детектират и остава „модулацията“. Ефекта е силен брум който изчезва при откачане на отоплението. Започва гонене с ендбрумери, повдигане и други, като се намира една точка в която видиш ли него го няма :) ама проблема де факто не е брума а самовъзбуждането. И после:
- Тия лампи с променлив ток ли ги топлиш?
- Да!
- Е как така няма брум? Не съм чувал усилвател с променливотоково отопление без брум :).
Та така, идеята ми беше да се чуе до колко има полза от повдигането, за информация полезна на всички нас, и най-вече на самия автор на темата. Аз лично не бих пропуснал ако имам въможността така лесно и бързо да видя до колко дадена мярка помага в справянето с някакъв проблем.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #53 -: 06 Март, 2017, 21:07:24 »
Понякога се случват екзотични случаи на самовъзбуждане на усилвателя, като капацитивно прехвърлената от отоплението към катода минимална променливотокова съставка модулира амплитудата на високочестотните генерации с честота 100 херца, които после пък в първа решетка на крайната лампа се детектират и остава „модулацията“
Нека да успокоим малко топката,точно за първата решетка ми се спомена по повод брум(както изглежда има запознати с проблема).Брума изчезна от тонколонките обаче...някой от вас да е обърнал внимание на същити с каква честотна лента работят?Писал съм го в горните  текстове.Брума го има на осцилоскопа,но на прага на чуваемост на почващи от 100 херца колони не се чува.Специално писах за частотната лента на колоните за да нестават грешки както и това че слушам точно на тях!.Имам още едни колонки РАДИОТЕХНИКА50 почващи от 40 херца...при тях брума вече се чува но много слабо.

 
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #54 -: 29 Март, 2017, 12:31:17 »
Продължаваме по темата...Трябва ми РИАА усилвател за грамофона.Огнян посъветва да ползвам тази хубава схема.Вече сте я обсъждали в друга тема.
Начертах си платка за нея обаче нямам ЕСС85.Разполагам с 6н1п и 6н2п,какво бихте препоръчали и  какви стойности за промяна препоръчвате.
Платката е в архива.

* riaa-3.rar (22 kB - свалено 73 пъти.)

69669-169671-2



73!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #55 -: 29 Март, 2017, 12:49:19 »
Нито една от двете лампи не е достатъчно близо до ECC85 по параметри но не е фатално. 6Н1П е добра тъй като е нискоомна. Ще трябва обаче да преизчислиш катодните резистори за запазване на гое-долу същия ток през лампите. Така на око около двойно увеличение ще свърши работа. Обаче не знам как е въпросната лампа от към шум а това е много важен параметър в тази схема. Стръмността й също е по-ниска от тези на ECC85 което е лошо тъй като ще се получи по-малко усилване по напрежение. Може да го компенсираш с увеличение на стойността на анодните резистори и намаляване на анодния ток но така ще ти се вдигне и стойността на изходното съпротивление което е нежелателно. PCC88 от своя страна също е достоен заместител. Има обаче пък два пъти по-голяма стръмност, може да се намалят анодните съпротивления но трябва да се вдигне и тока, а няма много поле за тази работа защото ще се превиши максималната анодна мощност.
По отношение на схемата като цяло - схемата е класическа пасивна корекция, има ред калкулатори в мрежата за оразмеряване на такава. R6 e част от корекцията и от неговата стойност зависят времеконстантите. И тъй като предходното стъпало (първата лампа) няма безкрайно ниско изходно съпротивление трябва в сметките за корекцията от стойността на R6 която дава калкулатора да се извади изходното съпротивление на предходното стъпало. Това в случая може и да е направено, но сменяйки лампата с друга и променяйки режимите изходното съпротивление също се променя. И като цяло като имаш предвид че изходното съпротивление на това лампово стъпало едва ли е по-малко от 4-5 килоома аз лично не бих сложил толкова малка стойност на R6. Като имаш предвид също че изходното съпротивление може да се измени в процеса на стареене на лампата, аз лично за по-голяма сигурност бих заложил при изчисленията стойността на този резистор поне 47к. Така си осигуряваш по-малка зависимост и грешка в АЧХ от режимите и състоянието на лампите. При по-големи стойности на съпротивлението естествено губиш от съотношението сигнал-шум защото всеки резистор има топлинен шум пропорционален на съпротивлението си и с по-голяма стойност съпротивление и топлинния шум ще е по-голям и ще се усилва от второто стъпало. Но като имаме предвид че самите електронни лампи не са от най-нискошумящите усилвателни прибори, едва ли топлинния шум на резистора ще превиши този на лампите дори с 47к.
Ето една програма за изчисление на такава пасивна корекция:
http://www.mh-audio.nl/calculateRIAA.asp
Успех!
« Последна редакция: 29 Март, 2017, 12:56:35 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #56 -: 29 Март, 2017, 21:04:07 »
Е, па да си купи ECC85. Да не струват кола имане я.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #57 -: 29 Март, 2017, 21:13:16 »
Братушките заменят ЕСС85 с 6Н3П, а последната е много евтина във форума!

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #58 -: 29 Март, 2017, 21:57:00 »
Да внимава само с разположението на пиновете. Не съвпадат.  ;)

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #59 -: 29 Март, 2017, 22:59:41 »
Е, па да си купи ECC85. Да не струват кола имане я.
От горните лампи имам военни такива,нестава дума за купуване а заради дългия и безпроблемен срок на служба.
Четох коментари че при използване на военни лампи в предусилвател(визират точно 6н1п),звука доста се подобрява.Поне такива са коментарите по руските форуми.
Моите са 6н1п-ЕВ и 6н2п - ЕВ
73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |