| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся Схема за Електронен будилник электроника 6.15-02  (Прочетена 9649 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 410
  • Населено място: България
известен недостатък е че ако спре тока за по продължително време се изтощава 9 волтовата батерия. можеш да оправиш това с по различно включване на елемента в схемата. при мен е акумулатор на подзареждане.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Как си го решил схемно ти тоз проблем? Аз съм сложил батерийка и не го държа включен щото още не съм му сложил съпротивлението да го намаля от 240 на 220в захранващото. Та си брои на батерия.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 410
  • Населено място: България
нещо такова. при мен беше още по-наложително понеже замених вакуумно луминисцентния с големи сини LED индикатори.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Абе Оги, първо стандарта за мрежово напрежение у нас е 230 волта а не 240, не че 240 не е в рамките на допустимия интервал и може у вас в момента да е толкова, че даже и повече. Но имай предвид че руснаците никога не са навивали трафчетата така „на ръба“ че да се наситят при 240 волта, поне до 242 трябва да държи без проблем със сигурност, нагоре вече не е сигурно но определено не е в техен стил да им се запали трафчето. Така че според мен е излишно притеснението ти за това мрежово напрежение. Ползвай си го спокойно, остави го да работи и виж дали грее трафа или нещо друго, ако не загрява прекомерно, спокойно може да си работи. Ако едно нещо трябва да стои на памучна възглавничка за да работи добре, значи нещо не е наред. Само като четох упътването на Юность 603 се чалнах че пишеше че над 230 волта напрежение му трябва стабилизатор... много се изненадах тъй като телевизора сам по себе си има вътре стабилизатор на напрежение с мощен германиев транзистор. Чудих се, чудих се каква ли може да е причината за тази ограничена стойност, и единственото което ми дойде на ума е че може германиевия транзистор да се претоварва по мощност и да прегрее при по-високи стойности. Това обаче не му попречи на този телевизор да оцелее няколко месеца експлоатация на вилата където напрежението често се разхожда до 250 волта.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
"Има нещо гнило в Дания"  :D

Реших да  сложа резистр който да ограничава мрежовото напрежение влизащо в трафа на часовника, което е 235в, та вместо бушоннчето на първичната подбрах резистор 2.9к, след който меря 220волта AC мрежово напрежение на първичната на трафа-точно както е написано на капака му отзад.  До тук добре ама не съвсем...

Като пуснах часовника, той се ошашка напълно, изобразява 70:89 часа и тн, не иска да се настройва и какво ли не.  Рекох си, ниско му е това напрежение, махнах резистора и часовника пак тръгна нормално.

Но вече почнах да имам някакви съмнения, как е работил преди на 220в и, че нещо не е наред. Та почнах да чета по сайтовете  и излязоха следните няколко обезпокояващи неща:

-Часовника отказва да се настройва от бутоните освен ако дисплея не е пуснат на максимална яркост от ключето за яркост, това си мислех че е нормално поведение, но се оказа , че НЕ е.

-Цифрите на часовника светят 2 пъти по слабо от точката на секундарника и това не е нормално, щото точката на секундарника директно се храни от един от чиповете без да минава през външни пасивни елементи.

-Като настроя будилник, в момента на звъненето целия дисплей почва да му мига/ намалява осветеността.

-Все още нямам пиезо зуумер,  според снимките и пинаута на оригиналния транзистор сложих заместител BC557, НО  със и без транзистора  2 те пътечки които ходят до пиезо зумера-( да само 2 пътеки са, не е като на горните схеми с по 3)  между 2 те пътеки които са съответно корпус  и кабел(като реално 2-та кабела от пиезо зумера се закачат  на една и съща пътечка един до друг) и корпус  меря 32волта DC.

Гледах спецификации на този пиезо зумер-руски и го дават да работи до максимум 5 ВОЛТА. Та на схемата аз ще трабва да го сложа да работи на 32 волта, тука нещо вече хич не е добра работата...

Ще прозвъня всички изправителни диоди и стабилитрони отново, даже с разкачен край, да видя за някой пробил, но имам съмнения че трансформатора не е подвързан правилно.


ПП: Оказа се че тази вариация на модела -02 Е ДОСТА РЯДКА И ДАЖЕ ПО МУЗЕИТЕ ЗА РУСКА ЕЛЕКТРОНИКА Я НЯМАТ  :D

http://danyk.cz/stare_digi_hodiny_en.html


« Последна редакция: 14 Април, 2017, 22:07:25 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
някой ако може да ми премери между корпус и кабел пиезо зумера на какво напрежение му е ще съм благодарен.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
За да може да звъни един пиезо зумер чуваемо за човешко ухо трябва да има амплитуда на променливо напрежение върху него над 15 волта. Затова в батерийно захранвани устройства с такъв зумер се ползва едина индуктивност свързана в колектора на транзистор. Транзистора се отпушва, запасява се енергия в индуктивността, след което се запушва и  индуктивността стараейки се да поддържа тока произвежда високоволтов импулс (20 - 30 волта). Така работят пиезо зумерите. Тук има напрежение 30 волта за дисплея и затова няма нужда от такова включване с индуктивност, а това напрежение предполагам през транзистор се накъсва и подава към зумера. Но дали когато часовника „мълчи“ трябва да има подадени 30 волта не знам, но когато звъни това напрежение трябва да е накъсано. Това по въпроса. А това че като вземе да звъни и избледнява дисплея не е добре - има нещо около схемата с транзисторите около зумера. Прегледай свързването.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Сложих обикновен пиезо зумер последователно на 2,4к резистор и звъни чудесно в указаното време.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |