| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.  (Прочетена 3657 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Това е последния ми завършен проект. Реших да вкарам малко в употреба CNC рутера и ето какво се получи. По интересен е външния дизайн които ми хрумна. Предния панел имитира затихваща синусоидална звукова вълна в пространството. В средата е копчето за регулиране на звука, което пък имитира говорител-източника на въпросната вълна. Задния панел за чинчовете е от естествен орех. Капачките за двете PCL86 също. Средната конзола, върху която е поставена индикаторната лампа също имитира звукова вълна. Всичко е от естествена дървесина и чертано, програмирано от 0-лата. Кутията е алуминиева.  Винтчетата са от вътрешния монтаж на Сони бетамакс...много са тарикатски. Иначе вътрешното схемно решение съм се постарал да е както си трябва. Без обратни връзки. Логаритмичен потенциометър със среден извод , които съм ползвал за повдигане на ниските до определена степен на усилване. Дроселно изглаждане на анодното, след което следва още по едно отделно дроселно за всеки клон. Т.е общо 3 дросела. Отзад съм предвидил вход за телефон / PC и за CD които се посреща от делител за да свали нивото. Всички резистори са МЛТ2. Тотално екраниране на всички кабели вътре. Утре ще поставя малко снимки и от чертежите в SolidWorks,  програмите в CAM-а на Mastercam от панелите, които правих за CNC-то, и ако се сетя и нещо особено по техническата част ще допълня. А звука и насладата е ..... мисля че повечето тук знаят за какво говоря :)  :drinks:
« Последна редакция: 11 Април, 2017, 01:46:18 от stoi »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #1 -: 11 Април, 2017, 01:38:23 »
Поздравления, рядко красив проект. Определено имаш добър вкус и око за хубавото,  :bravo:

Избора на лампа също е подобаващ, само на тунгсрамската да и намериш братче, че тоя сименс е прекалено марков  :D

Закъснение на анодното имаш ли или лампите са от бавно палещите дето присветват при пускане?

Дървените елементи отгоре за моя вкус изглеждат абсолютно излишни плюс, че тия рингове на комбинираните лампи могат да ти изиграят лоша шега с термодинамиката на стъклото а тия лампи греят яко. Но това си е лично мое мнение според мойте усещания и опит, като цяло е страшно красив и имаш пълните ми адмирации за таз мини красота  :bravo:

Ако искаш малко работа за CNC рутера ти може да посигуря само кажи в какъв формат да са файловете и работиш ли с мдф и пдч + колко взимаш за обработка на метър  на ЛС?
« Последна редакция: 11 Април, 2017, 01:53:57 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #2 -: 11 Април, 2017, 01:52:30 »
Забравих , закъснение има разбира се . Около 40 секунди е горе-долу.
Иначе за сименса, просто ги "мачнах" да са с еднакъв горе-долу ток. Ще търся да купя нови, че се оказа че от 20-те които имам втора  у-ба едвам тези успях да подбера що годе с номинални параметри.  Отоплението им ги храня след множител, защото трафа които имах бе за ECL. Брума е напълно в норми и пренебрежителен.
За файловете, едва ли има формат които ще ме изненада. Прати ми на ЛС поща за да ти върна моята и да видим какво имаш в предвид.
А ринговете в началото ги нямаше , ама едни цокли уж нови руски керамични правиха големи парчета та се наложи да ги сменя с други, които пък нямаха отвори за винтчета, и изобщо като цяло не пасваха на отворите дето бях правил в началото. За да не правя нов капак се наложи с тези капачки да ги застопорявам....а и ми хареса така как стои. НА живо ако го видиш и на теб ще ти хареса така...мисля  :drinks:
« Последна редакция: 11 Април, 2017, 02:01:02 от stoi »

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #3 -: 11 Април, 2017, 08:39:35 »
 :drinks: Може ли схемата за закъснението на анодното?
« Последна редакция: 11 Април, 2017, 21:43:10 от Gabo »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #4 -: 11 Април, 2017, 08:55:24 »
 :o :o :o Смаза ме с тоя външен вид!!! АДМИРАЦИИ!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #5 -: 11 Април, 2017, 09:18:39 »
Благодаря Ви за положителните отзивите.   :drinks: Идеята е че и "жичкаджиството" може да се превърне в изкуство и наслада за очите.
Схемата за закъснителната верига е стандартна. Транзистор (които управлява релето), на базата ценер, които се "отпушва" , когато кондензатора пред него се зареди но нужното ниво от подбрано съпротивление. Довечера ще направя конкретната схема с модела транзистор и стойности на резистора и кондензатора при мен, защото така подбрах стойностите, че се получи изненадващо добре за такава проста схема. Дори когато изключиш и включиш усилвателя в интервал от 2 секунди се получава закъснение от около 10 секунди при второ то включване.
Качвам и малко снимки от  комютърно-творческия процес. Съжалявам само че не успях да направя видео и от същинската CNC обработка...Следващия път :

Неактивен ian

Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #6 -: 11 Април, 2017, 10:34:03 »
Еееее, хубавото си е хубаво!!!  :drinks:
Поздравления колега за чудесната изработка и находчивото реше на копчето за усилване, много ме кефи! :good:
Да попитам:
1. Задължително ли е да има закъснително включване на анодното за тази лампа или за ECL?
2. Какви изходни трансформатори си използвал и какъв е потенциометъра за усилването?

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #7 -: 11 Април, 2017, 11:17:24 »
Еееее, хубавото си е хубаво!!!  :drinks:
Поздравления колега за чудесната изработка и находчивото реше на копчето за усилване, много ме кефи! :good:
Да попитам:
1. Задължително ли е да има закъснително включване на анодното за тази лампа или за ECL?
2. Какви изходни трансформатори си използвал и какъв е потенциометъра за усилването?

Със закъснението се цели предварително "погряване" на катодното отопление. Ако приложиш анодното напрежение без да имаш оптималната топлинна емисия скъсяваш просто живота на лампата. Това не важи само за PCL86 , а по принцип за ламповата техника. Това е което знам. Ако греша или някой може да допълни нещо ?
За потенциометър ползвам този.   https://vikiwat.com/potenciometur-stereo-47-kohm-vugleroden.html
Имат някакви "стари" залежи  на този RFT. Оказа се доста приличен ! Има три средни точки изведени. Аз ползвам
средната От там 10nF - 40kOhm и на маса. . Дават го в сайта обаче че е линеен . Или са свършили логаритмичните, или са го объркали. Като ходя другия път до там ще проверя.
Изходните са от радио Акорд. Доста прилична честотна характеристика показаха този път в тази схема. Имат напълно приемливи ниски. Довечеря ще пусна графики !
« Последна редакция: 11 Април, 2017, 11:58:43 от stoi »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #8 -: 11 Април, 2017, 12:34:22 »
Има едни серии на Полам/Телам ECL86, които  имат мек старт, при пускане присветват силно, те могат да минат и без закъснителна схема
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #9 -: 11 Април, 2017, 12:45:04 »
Абсолютно всички лампи независимо ECL, PCL, EL, PL, ECC и т.н. могат да работят без закъснено вклчване на анодното напрежение. Всичко е до конкретната схемотехника в която са включени. В конкретната схема няма значение дали анодното ще се подаде веднага или със закъснение. Митовете които се разпространяват в този форум че някои PCL86 се самовъзбуждат при липса на закъснение в анодното са абсолютно невярни и безпочвени. Ако даден усилвател е толкова нестабилен че да се самовъзбужда при едни условия (на пускане) а при други да не се то значи сериозно трябва да се промени опроводяването, или да се добавят елементи осигуряващи стабилността, на първо място Grid stopper резистори последователно на първа решетка.
Другия аспект който е изтъкнал stoi е верен - отложеното включване на анодното цели да удължи живота на лампите, тъй като се избягва момента на подгряване на катода с приложено анодно при което се претоварват части от катода.
И все пак, нека някой занимавал се със сервизна дейност, или с проектирането на българските лампови радиоприемници от онова време да каже дали се е забелязвала зависимост лампите в приемниците със селенов пакет да се издухват по-бързо от тези в по-старите приемници с кенотронно захранване (което естествено служи като забавен старт на цялото анодно). Ако не е наблюдавана такава зависимост, значи попринцип ефекта е козметичен. Естествено не вреди да го има. Добре е прекъсването на веригата да е преди филтровите електролити а не след тях, че не обичам релета по пътя на захранването от където както всикчи знаем минава и сигнала.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #10 -: 11 Април, 2017, 13:19:57 »
Има едни серии на Полам/Телам ECL86, които  имат мек старт, при пускане присветват силно, те могат да минат и без закъснителна схема

Потвърждавам за Polam ECL86 . Аз си мислих, че нещо не с в ред, защото в началото наистина присветват ярко. Сега разбирам от теб, че нарочно било така.
При мен релето е сложено след първия дросел и преди последния. Понеже преди първия ми идва повечко напрежението около 270-280V и не ми се стори удачно за работа на релело с това напрежение.
А иначе този път реших да ги правя без последователен Grid resistror на първата решетка. Няма самовъзбуждане. Когато правих усилвател с Polam ECL86 пък имаше нужда, защото без резистора не беше добре. Явно конструкцията и различното опроводяване е от решаваща роля.  Или е до модел, производител на лампа...не знам.   

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #11 -: 11 Април, 2017, 13:38:32 »
Голяма красота! Адмирации!
Металната кутия от какво е?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #12 -: 11 Април, 2017, 14:31:21 »
Силното присветване на отоплителната жичка в балона на PCL е паразитен ефект от нееднаквите времеконстанти на подгряване на двата катода (на триода и пентода) чиито отопления са свързани последователно. Обикновено първи се подгрява този на триода и като му се повиши температурата и респективно съпротивлението на нишката, вече върху него пада по-голяма част от напрежението, по-голяма мощност от където по-силно подгряване и така докато се подгрее и втория катод и всичко се уравновеси. Това далеч не е търсен ефект но също така не е и дефект, а е просто паразитен ефект който за съжаление съкращава живота на отоплението. По същата тази причина в отоплителната верига на телевизорите с последователно отопление се свързва мощен термистор, който да осигури постепенно увеличаване на отоплителния ток. Това време е необходимо постепенно да се подгреят и катодите на големите лампи PL36/PL500, PY88 и други, както и катодите на малките лампи в МЧУ, ПТК (тунер) и други. Иначе същия ефект се получава, малките лампи присветват силно преди да загреят големите и неминуемо прекъсват преждевременно. Дори при свързване на еднакви лампи последователно понякога се наблюдава този ефект с по-ярко светене на някои отопления до установяване на нещата. Та така.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен revenge

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #13 -: 11 Април, 2017, 17:36:19 »
Евала Stoi, още малко ще настигнеш този дизайн на Bluetube Audio:

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #14 -: 11 Април, 2017, 17:44:55 »
Поздравления! Оригинално!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |