| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиостанция в автомобила (СБ) защо в БГ толкова малко хора ги ползват ?  (Прочетена 7184 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Здравейте,
защо в БГ толкова малко хора (има ли въобще?) ползват СБ радиостанции в автомобилите си (май само шофьорите на камьони и то рядко ползват такива) а в другите държави се ползват много активно ...
Не съм обикалял много , не знам как е в западните страни ... но мога от опита си да кажа че в Румъния , Полша , Беларус, Русия  много от колите на пътищата са с радиостанции
В румъния например във всеки по голям магазин ги продават ...  с една дума във всяка бакалия може да си купиш

П.С. гледам има много "LZ" в форума ....  за съжаление аз не съм един от тях  ... но въпроса ми е не само към тях де
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Здравейте,
защо в БГ толкова малко хора (има ли въобще?) ползват СБ радиостанции в автомобилите си (май само шофьорите на камьони и то рядко ползват такива) а в другите държави се ползват много активно ...
Не съм обикалял много , не знам как е в западните страни ... но мога от опита си да кажа че в Румъния , Полша , Беларус, Русия  много от колите на пътищата са с радиостанции
В румъния например във всеки по голям магазин ги продават ...  с една дума във всяка бакалия може да си купиш

П.С. гледам има много "LZ" в форума ....  за съжаление аз не съм един от тях  ... но въпроса ми е не само към тях де
Трабва изпит и разрешително . Ето за това .

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Цитат
защо в БГ толкова малко хора (има ли въобще?) ползват СБ радиостанции в автомобилите си

 :master2: За СБ  нищо не се изисква освен парички за да си закупиш апаратурата

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
В Пловдив преди години на СБ обхвата се чуваха доста радиолюбители. Някои надуваха мощността над 4W.
При прохождение се появяваха радиостанции от Русия, Англия и от други страни.
УКВ-радиостанциите и мобилните телефони са част от причините за липсата на интерес към този обхват.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Да ти кажа в района на Пловдив и Пазарджик активно ги ползваме. Аз лично имам и в колата и в работилницата. Освен това имам голяма стационарна антена Граунд Плейн и всяка вечер си говорим на 25-ти канал. Редовно се чувам и с камионджии преминаващи около Пазарджик.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
CB не беше ли ограничен само до употреба с вградена или някаква фабрична антена? Върти ми се че не можеше да се слага произволна антена от законова гледна точка.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
CB не беше ли ограничен само до употреба с вградена или някаква фабрична антена? Върти ми се че не можеше да се слага произволна антена от законова гледна точка.

PMR е само с фабрични антени (която не може да се сваля .... демек "уоки-токи" от магазина)
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, ясно, бъркам ги двата щата :) точно така ония бяха без лиценз.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
И PMR и СВ са без лиценз. Антена няма проблем да си сложиш, има ограничение за мощността, което никой вече не спазва нито следи.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Не е ли само PMR без лиценз у нас? От това което съм чел съм останал с впечатлението че за CB се изисква радиолюбителски лиценз. Относно темата според мен е добре да се ползват подобни независими телекомуникационни технологии. Всяко нещо си има предимства спрямо друго такова. GSM си има своите предимства, СВ понеже е на границата на Укв и Кв, също си има своите предимства, както и PMR. Всички румънски коли които съм видял у нас имат радиостанция (СВ предполагам заради дългата антена) и си ги ползват. Друго нещо което забелязвам е, че при такситата изчезват радиостанциите и масово минават на таблети.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Няма нужда да се повтарям, прочетете за СВ в интернет. Такситата се махнаха от СВ заради голямата навалица и подслушването. Крадяха си клиенти. Сега ползват кой каквото иска, но радиостанциите им са на различни честоти, предполагам платени, с цел да се минимизира подслушването.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%B2%D1%80%D1%8A%D0%B7%D0%BA%D0%B0

Аха , без разрешение е  и е много яко , ако те предупредят за полиция или за задръстване, или не дай господ да ти се случи нещо и да потърсиш-намериш помощ, също е много удобно особенно ако сте няколко коли в група. Ако пък пътуваш само ... ще има кой да ти говори от време на време нещо :) 
Но не е намерило някак си голямо приложение в БГ.
Повечето ми познати ми се смеят заради антената ...какво съм щял да ловя с нея ... А когато ги "агитирам" да си вземат - ми отговарят "нали имам телефон, за какво ми е" , което няма нищо общо.

Има евтини станции, които нови и с гаранция са около 100 лв   , а ако някой иска да мине много тънко може и за 50 да си намери някой втора ръка заедно с антената ... (разбира се има и такива които продават стари станции на двойни цени , но най-вероятно за всички стоки е така ... ако клъвне някой )
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Колеги , истината е че не можеш да си провериш лайковете по клюкарските сайтове през радиостанцията. Еххх ако можеше и Джорджо Армани щеше да прави дизайнерски такива...и кифлите и рендетата щяха да кичат антени по БМВ-тата .   :D :D :D :lol:

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
CB- Citizen band, демек- граждански обхват. Това е. Свободен от ограничения. Сега за мощността не съм сигурен, едно време бакшишите бяха с такива станции и в София, Варна, Пловдив някои ползваха и усилватели за по-голям обхват. Диспечерите гарантирано работеха с поне 100W и свестни антени.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
CB в България няма ограничения на основните 40 канала,и ако мощността не надвишава 5 вата без значение AM,NBFM или SSB.За усилвателите на мощност има някакви ограничения,не ги знам обаче но има.Има станции с допълнителни "долни 40 канала" и горни 40 канала.Така наречените американски азиатски-африкански диапазони.Някой стигат и навлизат в долната част на 10 метровия радиолюбителски диапазон.Всяка държава има своя законова уредба за CB  обхвата.В Германия например беше разрешен само NBFM и мощност до 1 ват като всяка станиция задължително имаше стикер.За антените имаше някакви ограничения,за автомобилна лек автомобил дължина до 2 м и за камион 3 м или нещо такова.Не си спомням ,отдавна го четох.За стационарна антена няма ограничения освен ако не е в градски черти и не минава над улици,кабелна мрежа високо или ниско напрежение и не загрозява фасадата.Там нещата са много свободни за обяснения,но закона е доста строг.Причината са пишман кабеларките които опасаха градовете безразборно и като взеха да им режат кабелите под ножа минаха и радиолюбителските и CB антените.
« Последна редакция: 04 Май, 2017, 18:35:14 от mano »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |