| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Какво е това?  (Прочетена 7069 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Какво е това?
« Отговор #30 -: 17 Февруари, 2019, 12:41:50 »
Първо пробвам дали ще минат днес снимките:
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Какво е това?
« Отговор #31 -: 17 Февруари, 2019, 12:54:54 »
Пак:
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Какво е това?
« Отговор #32 -: 17 Февруари, 2019, 13:26:56 »
Стана! Повече към Пичагата, но и всички разбиращи:
Показах с какво разполагам в момента. Вехт наследен траф, но изправен. За отоплението, според мен няма проблем, но за анодното как може да стане?
Изходящ трансформатор сигурно ще се намери? Е, вероятно и с ваша помощ, срещу заплащане разбира се.
Пичага, променливия резистор на схемата, не е ли това катоден резистор и за трите лампи?
Относно сюрреализма не знам. Това е схемата, пък защо е такава, вие надявам се, бихте казали. Може би трябва да "влезете в обувките" на конструкторите от преди 80-90 години?
Пък ако стане чудо и го съживиме, ще преглътнем, че е моно  :D
Двата трафа въобще не са еднакви, параметрите,които им замерих съм ги дал в схемата. Единият го отварях, защото едната клема се беше разхлабила. Вижда се на една от снимките.
А относно съвета за донор, въобще не го разбирам?! И по-рано писах, че от къща няма да правя колиба! Дори нищо да не стане няма да го разбивам. По-добре да си остане в този вид, нищо че някои като че ли намекват, че нещото едва ли не съм го сглобявал аз с учебна цел и става само за донор?!....
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Какво е това?
« Отговор #33 -: 17 Февруари, 2019, 15:57:32 »
Като го гледам захранващия трансформатор е супер. Побира ли се в кутията по някакъв начин?

Като го гледам има изводи до 245в за Мрежово захранване. 

също има 4в за отопление. както и има 2*250в за анодно(като ползваш само половината от него тоест 250в си перфектен за крайната лампа), и 6.3в за отопление и 12,6в за преднапрежение. Абе Тоя траф ако е работещ е скъп само това ще ти кажа.


Относно сюреализма, има и преработки по монтажа, тоест някой е творил по оригиналната схема. Та това което си свалил е след преработките.

Може спокойно  да ползваш А415 за предусилвателна , тоест на нея да влиза сигнала от магнитната доза с пирон(изходно ниво към 2.5в по спомени). И да свири крайното стъпало по добре  А409 щото е за 250в анодно и 5к изходен траф(тоест какъвто и да било изходен от радио за лампа EL84 сингъл енд(Мелодия, Христо Ботев) е идеален).

Другата лампа а405 остава неупотребена, вместо нея може да сложиш един кенотрон  примерно 6Ц5С, който ще ти изправя анодното и ще се отоплява на 6.3в.(тоя кенотрон е объл отгоре и нисък, идеално ще пасне в кутията в съществуващата дупка, само трябва октален цокъл да му вградиш )


Ще трябва да се подбере анодно съпротивление за пред-усилвателната а415 нещо над 22к, може би и 47-60к. ,та да падне анодното за нея до 150в от 250 при 4ма аноден ток на лампата.

Междукаскадния траф втория може да се употреби, катому се подаде 12.6в на вторичната... Ама бих предпочел вместо него просто кондензатор по пътя на сигнала.  И тия 2 та междукаскадни трафа бих ги оставил за комплектоване и пренавиване за някой друг проект. Примерно за 500mw лампов усилвател за слушалки. Изглеждат брутлано ретро и с капаците са просто иделани за такава цел да стоят отгоре на някоя пак кожена кутия  :D .


Май остава да ти драсна схема...
« Последна редакция: 17 Февруари, 2019, 16:04:45 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Какво е това?
« Отговор #34 -: 17 Февруари, 2019, 17:08:01 »
Благодаря! За това става въпрос. Някой да ми даде схема (и), пък аз ще изпълнявам. Но все пак ми се иска максимално да се запази старовремския изглед и изпълнение, включително захранването, в смисъл да остане блока отвън свързан със съответните кабели и банани. Впрочем, трафа е от началото на 50-те, ЧССР. Мога да му направя кутия в същия стил като куфарчето на нещото. По същия начин ще се направи и тонколона с трафчето вътре. Грамофонното рамо съм го показвал и по-рано, но трябва да му намеря и шаси за 78 об/мин. Най-добре да е механично, но ще стане и електрическо, като естествено и то трябва да влезе в ретро кутия. Т.е. да се получи ретро уредба, е няма да покрива Hi-Fi нормите и няма всичко да е оригинал ретро, но защо пък не  ;)?!
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Какво е това?
« Отговор #35 -: 17 Февруари, 2019, 20:58:08 »
Като промени по външния вид единственото което бих променил е -надписите около конекторите.

Точно същатата черна тънка изкуствена кожа може да купиш евтино от много места. за кутия на говорител примерно и за кутия на захранването, там трабва да имаш и вентилационни отвори отгоре и отдолу.

От гледна точка на захранващ траф и изходен траф извън кутията, това не си е работа- доста опасно за живота упражнение е да разкарваш Анодно напрежение по тия банан щекери.

Изходния траф спокойно може да го сложиш вътре в кутията на мястото на някой от съществуващите и да си разкрваш само звука за говорителя до кутийката за говорителя, която най добре да е фуния като едновремшните грамофони: Нещо такова -
111547-0
https://www.specimenproducts.com/product/single-ended-stereo-tube-amp/


Относно анодното и отопленията от захранващия траф, ще трябва да се намерят дискретни конектори с които да се заменят бананите и да не са опасни за живота и здравето на потребителите.


Схемката  1 триод предусилвател, един триод краен, проста работа. ЩЕ я помисля малко, ще се посъветвам и ще я публикувам.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Какво е това?
« Отговор #36 -: 18 Февруари, 2019, 13:14:20 »
Благодаря на Пичагата, явно ще намерим пресечните точки на щуравия ми проект! Надявам се и други да се включат? Колкото повече мнения, толкова по-добре.
Значи, според мен, най-важно в момента е да се изчисти схемата, вкл. захранването. Все пак, колкото и неадекватна да  изглежда сегашната, по нищо не личи да е преправяна?...
Като имаме схемите ще мислим за реализирането им. Поне проверих, трафа не се побира в кутията на нещото, но пък ми се иска да го ползвам за целта. Не виждам и кой знае каква опасност от външните връзки, ако са направени както и с каквото трябва. Някога за хората анодното е било също толкова опасно и все пак, така са работили. Вярно, не е имало сегашните стандарти и "европейски директиви", но тогава и сега се предполага, че с това ще работят технически грамотни хора. И най-важното, не го правим за пазара!
Направих си труда да се разходя из продавалниците. Предлагат се доста механични грамофони, чиито сандъчета са абсолютно същия дизайн, даже обкова е същия. Е, на по-евтините ще трябва да им се смени кожата, но и колкото да са евтини не си заслужава за този проект. Идеята ми е такова сандъче да стане и тонколона, но да дам толкова пари само да ползвам сандъка не си заслужава?! Впрочем, ако някой има или знае къде е останало само сандъче, да се пазарим? Е, не е проблем да се изработят, ама няма да е много "ретро".
Чакам предложения и мнения по всички горни въпроси?
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Какво е това?
« Отговор #37 -: 18 Февруари, 2019, 15:54:46 »
За сандъчето за грамофон е абсолютно безмислено да купуваш- дъските обикновенно са изгнили и заразени с дървояд, щото тия куфарните грамофони са били разносни  и ползвани навсякъде сред природата.

Много по лесно е да си сметнеш размерите на кутията и съответно дъските- ПДЧ,МДФ, поръчваш си ги в бриколаж или практикер или какъвто строителен хипермаркет имате да ти ги отрежат по размер и после просто ги лепиш с Moment Wood. Нямаш нужда нито от винтове нито от сглобки. Просто плоскостоте за кутията да са ти точни само с лепене и става идеално и вечно. Аз моя така го правих, даже дибли не набивах-само на лепило. После мажеш отгоре с Moment Uniwersal  и като спре да лепне внимателно поставяш кожата. НАкрая може да изрежеш дупка за механизма  или предварително с прободен трион.  В общи линии това е единствения инструмент, който ти трябва- прободен трион.  Даже ако имаш дъски може с него да си ги нарежеш на размер и сам просто трябва да се внимава и да се кара бавно с него, че да станат точни срезовете.

Тука ти препоръчвам да НЕ ползваш дъски ами някакви плоскости като ПДЧ, МДФ, Многолистов шперплат ако имаш отпадъчен от нещо, че той е малко скъп. В общи линии защото тия материали за разлика от дъските не се изкривяват и разсъхват с времето ами си стоят непроменени.

При мене кутията на дуала и кутията за усилвателя му така ги правих и ми излезе от изрезки сигурно 5-10лв всичко, само лепилата отделно.

Европейски не европейски директиви, аз съм хващал анодното няколко пъти и въпреки, че сигурно съм ти на 1/2 от годинките доста ме разтресе и разтуптя. Та, опасно си е с голи банан конектори и няма място за смелост при такива напрежения, без значение колко сме професионалисти-грешки винаги стават. 

Някой колега продаваше хубави руски посребрени многопинови конектори- мъжко и женско комплект в търговския раздел, където има място на един конектор и за анодно и за 2 отопления и е обезопасен- да не може случайно да го допреш като е изключен.
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=11086.msg84169#msg84169
ей ги
« Последна редакция: 18 Февруари, 2019, 16:23:02 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Какво е това?
« Отговор #38 -: 14 Март, 2019, 20:33:03 »
След известно количество консултации С човек дето е десетилетия врял и кипял в Директно отопляемите лампи стигнах до заключението, че един прост сингъл енд хич, няма да е прост с тия лампи, поради слабостта им за самовъзбуждане, брумове и всякакви шумове а също и специфичните изходни трансформатори които изискват. Та изпълнението по стандартен начин би изисквало примерно аз лично да се заема да творя тоест ламбите и трафовете да са ми в ръцете, което не е възможно в тоя случай.

Та се змаислих за по генерално решение, наспах се и една сутрин на трона ми дойде идеята- БАтерийно захранване на всичко-както са го мислели конструкторите за това поколение крушки: отопление, анодно напрежение, пред-напрежения.  В общи линии ще трябва да се барнат 3 батерии едната до към 250в. със съответната импулсна схемка за зареждането им, когато усилвателя не се ползва за слушане...


Тука почвам разни размисли за изходния траф, който   трабва да е огоромен с мнооого желязо и деебели проводници на 1вичната, щото така искат тия ламбета. Е те може да искат ама аз не ща. Та Решения за Изходен траф без междина  или пък да се пренаредят ламелите на един нормален и да му се направи междина...

113302-0



Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Какво е това?
« Отговор #39 -: 14 Март, 2019, 21:26:47 »
Благодаря Пичага! Нека пак преспим и пак ще му мислим. То батериино по-лесно ще стане, малко по-скъпо и до време, но щом е за идеята...
До утре ми се ще да се преборя с "грандиозния проект" относно озвучаването на кухнята. Но всеки според приоритетите и възможностите си.
0888981645, 072365106

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
Re: Какво е това?
« Отговор #40 -: 19 Март, 2019, 15:38:50 »
 това може да е усилвател за Галванометър
 - уред за  измерване на малки електрични токове
« Последна редакция: 26 Март, 2019, 16:35:40 от Gabo »

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Какво е това?
« Отговор #41 -: 19 Март, 2019, 20:50:32 »
Аз не знам, та затова питам? Все още чакам еднозначен отговор...
А пък още, между другото , се боря с озвучаването на кухнята (в друга тема, за тези, които не са и обърнали внимание ). Има някакъв проблем, дали не е в "новото ми старо" авторадио? Надявам се утре да имам резултат, независимо какъв и там ще го съобщя.
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |