| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Повреди и ремонти на индукционен котлон SP 1445 L, LG  (Прочетена 17699 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Здравейте колеги.

За всички притежатели на подобни кухненски уреди, които смятат лично да ги ремонтират и поддържат съм се постарал да покажа някои най-основни повреди и техните ремонти, от личният си опит.

На снимка DSC 00292 е общият вид на уреда, на снимка DSC 0001 е общият вид на електрониката,на снимка DSC 0006 е изглед на платката за индикация и управление, на снимка DSC 0010 е изглед на IGBT транзистора, на снимка DSC 0012 е изглед на Грецът, на снимка DSC 0014 е изглед на предпазителят,а на снимка DSC 0007_01 съм набелязал с червени отметки от 1 до 11 основните виновници за повредите на уреда.

А сега да се заемем с основните повреди:
Повреда 1 : Уредът след включване в мрежата не показва никаква индикация. Обикновенно това се случва след падане на бушона по време на работа на уреда.
Проверяват се : захранващият кабел; IGBT транзистор K25T1202 ( поз.8 от снимка DSC 007_01); Грец GBU 12K (поз.7 от снимка DSC 007_01); кондензатор 0,270 mF/400V (поз.9 от снимка DSC 007_01); препазител 10А (поз.3 от снимка DSC 007_01). Обикновенно причината е силно намаление на капацитета на кондензатор 0,270 mF/400V, при което изгарят IGBT транзистора, Греца и предпазителя.
Ремонт: Подменят се повредените елементи.
Повреда 2 : Уредът след включване в мрежата, остава на стенбай, индикацията свети но не се пуска от бутоните. Проверява се платката за индикация и управление снимка DSC 006. Обикновенно не работят един или няколко от бутоните (тип пуканки) по платката, най- често ON/OFF. Ремонт: Подменят се повредените елементи.
Повреда 3 : Уредът след включване в мрежата, не писука, индикацията не свети, не се пуска от бутоните, но вентилатора работи. Проверява се платката за индикация и управление снимка DSC 006; стабилизаторът за 5V (поз.5 от снимка DSC 007_01). Ремонт: Подменят се повредените елементи.
Повреда 4 : Уредът след включване в мрежата и след въвеждането му в работн режим работи нормално, но не познава съда и показва грешка Е0. Проверяват се : кондензатор 0,270 mF/400V (поз.9 от снимка DSC 007_01); кондензатор 5,00 mF/400V (поз.11 от снимка DSC 007_01); резистори 820 кОм (поз.6 от снимка DSC 007_01); затягането и спойки на свръзките на бобината и платката (поз.10 от снимка DSC 007_01); микропроцесор (поз.1 от снимка DSC 007_01). Ремонт: Подменят се повредените елементи.
Повреда 5 : Уредът след включване в мрежата и след въвеждането му в работен режим работи нормално, но до 5 минути спира и показва грешка Е1. Проверяват се : Щепсела в който е включен уреда за хлабини и искрене; микропроцесор (поз.1 от снимка DSC 007_01). Ремонт: Подменят се повредените елементи.
Повреда 6 : Уредът след включване в мрежата и след въвеждането му в работен режим работи нормално, но до 5 минути спира и показва грешка Е2. Проверяват се : импулсното захранване (поз.2 от снимка DSC 007_01) и изходното му напрежение 18V; транзистор (поз.4 от снимка DSC 007_01); микропроцесор (поз.1 от снимка DSC 007_01). Ремонт: Подменят се повредените елементи.
Повреда 7 : Уредът след включване в мрежата и след въвеждането му в работен режим работи нормално, но до 5 минути спира и показва грешка Е3.
Проверяват се : дали съдът върху уреда не е празен; микропроцесор (поз.1 от снимка DSC 007_01). Ремонт: Подменят се повредените елементи.
Повреда 8 : Уредът след включване в мрежата и след въвеждането му в работен режим работи нормално, но до 5 минути спира и показва грешка Е4.
Проверяват се : Термосонда в центъра на бобината – на стайна температура трябва да показва стийност над 180 Ком; микропроцесор (поз.1 от снимка DSC 007_01). Ремонт: Подменят се повредените елементи.
Повреда 9 : Уредът след включване в мрежата и след въвеждането му в работен режим работи нормално, но до 5 минути спира и показва грешка Е5.
Проверяват се : Термосонда в центъра на бобината – на стайна температура трябва да показва стийност над 180 Ком;вентилатор – перките ако са събрали мърсотия не могат за осигурят достатъчен дебит на въздух за охлаждане; микропроцесор (поз.1 от снимка DSC 007_01). Ремонт: Подменят се повредените елементи.
Грешката може да се появи и прегряване на работният плот ( примерно при продължително пържене), тогава просто оставете котлона на стенбай за 10 минути и после пак продължете да го ползвате.
Повреда 10 : Уредът след включване в мрежата и след въвеждането му в работен режим работи нормално, но до 5 минути спира и показва грешка Е6.
Проверяват се : Термосонда на IGBT транзистора– на стайна температура трябва да показва стийност над 150 Ком;вентилатор – не работи или перките ако са събрали мърсотия не могат за осигурят достатъчен дебит на въздух за охлаждане; микропроцесор (поз.1 от снимка DSC 007_01). Ремонт: Подменят се повредените елементи.
Повреда 11 : Уредът след включване в мрежата и след въвеждането му в работен режим работи нормално, но до 5 минути спира и показва грешка Е7.
Проверяват се : импулсното захранване (поз.2 от снимка DSC 007_01) и изходното му напрежение 18V;стабилизатор за 5V(поз.5 от снимка DSC 007_01); транзистор (поз.4 от снимка DSC 007_01); микропроцесор (поз.1 от снимка DSC 007_01). Ремонт: Подменят се повредените елементи.
 
Както сте забелязали почти във всички повреди може да участва и повредена програма на микропроцесора, но това се случва сравнително рядко – в около 1% от повредите. Най-чести са повредите в силовата част – повреда1.

Надявам се да съм Ви бил полезен.
Успех.
« Последна редакция: 29 Май, 2017, 12:47:41 от mjet »
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Наистина полезно,имах такава повреда E4.Оказа се термодатчика,другите не ги знаех.Какъв е проца,и имаш ли сорса? Тия котлони са неубиваеми,аз имам два такива.Единия от по стария модел.Електрониката обаче е същата.Вентилатора трябва да се чисти редовно и да има отдолу достатъчно място да минава въздуха.Освен това след работа веднага да не се изключва от контакта.Вентилатора има таймер около минута да охлади радиатора с ключовите транзистори.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Парвя я важна, заради страхотното описание на устройството и проблемите му .


Въпрос към автора: Пробвал ли си да активираш гетера на  леко изпуснала или изтощена лампа, тоз  електромагнитен "котлон" е идеален за целта?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Въпрос към автора: Пробвал ли си да активираш гетера на  леко изпуснала или изтощена лампа, тоз  електромагнитен "котлон" е идеален за целта?


Не съм пробвал, но не виждам защо да не стане. На този модел отдадената мощност стига до 1367W.
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Наистина полезно,имах такава повреда E4.Оказа се термодатчика,другите не ги знаех.Какъв е проца,и имаш ли сорса?

Микроконтролера е PIC 16 XXX. Някои от вариантите на сорса ги имам, други вече не, защото вече не са моя собственност, но ми пращат за тестове по 10 броя записани контролери от всяка нова версия, така че контролери за сега имам доста.  ;)
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Повреди и ремонти на индукционен котлон SP 1445 L, LG
« Отговор #5 -: 10 Септември, 2018, 17:51:01 »
Къде намери K25T1202,при мен се получи първия вариант.Транзистор резонансен кондензатор,вероятно грец и бущон.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Повреди и ремонти на индукционен котлон SP 1445 L, LG
« Отговор #6 -: 17 Септември, 2018, 18:30:20 »
Възможна ли е замяната с FGH60N60 който е 60 А,но е 600 В.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Повреди и ремонти на индукционен котлон SP 1445 L, LG
« Отговор #7 -: 17 Септември, 2018, 21:03:25 »
Не. И за да не те боли главата силно препоръчвам да НЕ се пазаруват подобни силови елементи от али-то. Минал съм по този път, знам какво пиша. Има достатъчно сайтове от където може да се намерят качествени елементи. ТМЕ, КОМЕТ, ФАРНЕЛ, Диджикей...
Е, и цената е друга, но и от Китай оригиналните са си цена...няма две за лев.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Повреди и ремонти на индукционен котлон SP 1445 L, LG
« Отговор #8 -: 03 Октомври, 2018, 18:38:17 »
Взех FGA25N120 пробвах с него.Смених го,оригинален кондензатор не намерих.Сложих вместо 270 нано на  1200  в един 220 нано на 1000 в и 47 нано на 1600 в.Тръгна и след няколко минути предпазитела гръмна.Къде да намеря качествен кондензатор и транзистор?
« Последна редакция: 03 Октомври, 2018, 20:14:06 от lz2xl »

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Повреди и ремонти на индукционен котлон SP 1445 L, LG
« Отговор #9 -: 03 Януари, 2020, 11:33:57 »
До LZ2xL

Извинявай но чак сега прочетох за проблема ти с инд. котлон (след повече от година кусур :))
Мога да ти изпратя два -три комплекта, ако вече не си изхвърлил котлона. Елементите са оргинални - китайски :). Мога да ти изпратя и нова цяла основна платка. Пиши ми на лични. Имаш и лично съобщение.

П.П.
Пиши ми точно кой е твоят модел, че имат малки разлики във фърма.. :)
« Последна редакция: 03 Януари, 2020, 11:57:23 от mjet »
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Повреди и ремонти на индукционен котлон SP 1445 L, LG
« Отговор #10 -: 03 Януари, 2020, 11:47:17 »
Да допълня темата и с по- новите модели SP 1445U; SP 1445RG ; SP1445VG.
Методите за локализиране и отстраняване на поредите е същият, за това ще постна само снимки на платките.
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Повреди и ремонти на индукционен котлон SP 1445 L, LG
« Отговор #11 -: 03 Януари, 2020, 11:49:23 »
SP 1445U
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Повреди и ремонти на индукционен котлон SP 1445 L, LG
« Отговор #12 -: 03 Януари, 2020, 11:51:43 »
SP 1445 RG
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Повреди и ремонти на индукционен котлон SP 1445 L, LG
« Отговор #13 -: 03 Януари, 2020, 11:53:30 »
SP 1445 VG
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Повреди и ремонти на индукционен котлон SP 1445 L, LG
« Отговор #14 -: 03 Януари, 2020, 12:09:15 »
До LZ2xL

Извинявай но чак сега прочетох за проблема ти с инд. котлон (след повече от година кусур :))
Мога да ти изпратя два -три комплекта, ако вече не си изхвърлил котлона. Елементите са оргинални - китайски :). Мога да ти изпратя и нова цяла основна платка. Пиши ми на лични. Имаш и лично съобщение.

П.П.
Пиши ми точно кой е твоят модел, че имат малки разлики във фърма.. :)

Аз моя го ремонтирах и оставих за резервен.Проблема беше кондензатора и за първия и за втория гърмеж  :master2: Този резонансния паралелно на бобината.Те хората са си го казали,козата си сака пърч.......друго не става :) При втория гърмеж замина и греца и транзистора и предпазитела.Вече е ремонтиран и стои за резерва.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |