| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампов усилвател с 6Н23П и 6П14П, изграден от боклуци  (Прочетена 13010 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Здравейте! Преди 2 дни завърших изработката на въпросния усилвател, в който, както личи от заглавието, са използвани предимно елементи с изтекъл срок на работоспособност и поради това силно занижено качество  :D  Това ми е първият усилвател, който бях замислил още преди 4-5 години, но поради една или друга причина не успях да направя досега, защото все се чудех какво всъщност искам, дали да свири хубаво, дали да свири силно, или и двете, но съответно за повече средства. Всъщност сериозно се захванах с него още миналата година по това време, когато разкомплектовах едно счупено и ненужно вече никому шаси от радио Комсомолец, което някой човек дал на дядо ми. Пак дядо ми беше срещнал на село случайно наши роднини да носят една Мелодия 2 да я изхвърлят. Спомнил си за мене, че може да ми потрябва за части, и ги спрял на няколко метра от контейнера и го взел. И тъй като той не изхвърля нищо, двете бяха залежали в "свещения радиотехнически фонд" (бараката до къщата на баба ми и дядо ми)  :)  Когато разглеждах какви стари неща има там, се оказа, че има здрав изходен трансформатор от Акорд, и с този от Мелодията станаха 2 еднакви. Самата Мелодия бяха я пипали поне двама "майстори" и като видях какво са сътворили, реших, че е по-добре да използвам това, което беше останало здраво от нея за нещо друго, отколкото да се мъча да я възстановявам. Затова реших целта да е да направя лампов усилвател, за направата на който да използвам по възможност стари части и да не дам и един лев.
След като разбрах какво ще правя, трябваше да събера частите, тъй като не всичко беше налично. И така цяла година до сега. Няма да описвам процеса, тъй като той беше бавен отчасти поради това, че по време на учебната година не мога да се занимавам почти с нищо друго, освен с училището. Малкото свободно време, което ми оставаше, използвах, за да проектирам схемата на усилвателя и да проверя дали захранващият трансформатор от Мелодия 2 ще може да захрани 2 предусилвателни, 2 крайни лампи и 1 кенотрон. Затова и схемата е съобразена главно със захранването, а не за постигането на най-добрия звук. И така от февруари месец, когато започнах да проектирам схемата, до началото на юли, когато започна реализацията.
Първоначално взех захранващия трансформатор, който беше в много лошо състояние. Ламарината, която го държеше за кутията на радиото, беше безобразно изкривена и пред скъсване, някои ламели също, защото единият от тези "майстори" не се е сетил, че за да свали трансформатора от кутията, трябва да извие крачетата на тази ламарина от долната страна. Но с помощта на чук и менгеме успях да върна всичко на мястото, и дори се учудих, че при включване, а дори и при номинално натоварване трансформаторът въобще не бръмчи! Бях изчислил колко ток ще тече през усилвателя и бях купил няколко мощни резистора от Комет (тук се наложи да купя нещо, така че не спазих докрай условието) и направих проба, като го оставих включен за час и половина. След това, като го пипнах, не беше по-горещ от такъв, монтиран оригинално на радиото. След като се уверих, че ще имам надеждно захранване, пристъпих към реализирането/сковаването на кутията  :)  Използвах дъска, стояла няколко десетилетия на слънцето и дъжда, поради което е малко изкривена и разваля външния вид, но при такива материали - толкова. Най-голямата част от времето за реализация беше отделено на кутията, поради което няма да разказвам производствения процес. За шаси използвах алуминиева ламарина, цоклите са от Комсомолеца и Мелодията, свързани са от долната страна с дебел меден едножичен проводник за маса. При шаси с такива размери се получи много сбит и неудобен монтаж, но елементите на всяка лампа са запоени към маса в 1 обща точка.
Извинете за прекалено дългото, но непълно описание, и благодаря на всички, които го прочетоха! Ето и снимки:
33494-0
33496-1
33498-2
33500-3
Ето го с тонколоните, с които се използва. 8 омови са, при настройката бях включил 8 омови мощни резистори. Знам, че тези изходни трансформатори не е добре да работят с 8 омови говорители, но нямам други.
33502-4
Ако някой се интересува, ето и схемата му:
33504-5
Надявам се да ви е харесало!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Харесвам пентодното включване на крайната лампа.
Поздравления за труда.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Браво ! Много добре изглежда.   8)

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
                    Много ми харесва, но аз бих сложил на лицевия панел една шарена радио скала с осветление и може би УКВ модул.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Човече, станало е супер! Съхранил си усещането за ретро техника. Браво на теб! Корпусът е от колонка Акорд, нали?

Относно тестовите колони - доста прилични ОТ са това. Обаче, не мисля че са подходящи за товар на лампово стъпало, не само заради по-големия импеданс.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Боклуци, друг път.  Направил си Лампов амп с невероянтно Ретро излъчване, бъди горд с продукта си, много ми хареса  :hi:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
И на мен ми харесва, браво. И аз имам такова виждане: колкото се може по-евтино да е, изполване на "трофейни" части и минимални покупки.
А между другото, няколко пъти пишеш за шаси и части от "Комсомолец", да не би да ти е останала кутията му  :) ?

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Благодаря за хубавите отговори! Понеже виждам, че съм направил доста дълго обяснение, пък май нищо не съм обяснил както трябва. Усилвателят действително е изграден от боклуци, тъй като почти всички от съставните му части по един или друг начин не са стигнали кофата или са излезли оттам. Което ми напомня интересната история на копчето за вкл/изкл. Всъщност това е галетен превключвател от ВА Тонмайстор, който намерих в един дъждовен февруарски ден до един контейнер няколко метра преди Петте кьошета заедно с една касетка на Дженезис  :D  И ако това не е боклук... Ама нали казват, че боклукът за едни е съкровище за други. Кутията съм я правил аз от една дъска, която имаше щастието да не стигне печката. За съжаление не съм снимал нищо от времето, когато я разкроих, разрязах и залепих. Все пак ми остана едно парче:
33508-0
33510-1
Дъската съм я рязал с ръчно с трион, отне ми доста време, защото е невероятно твърда. Това я е и запазило да не изгние. Можеше и със зеге, но със сигурност щях да я изкривя. Ето и снимка на влакната, не се вижда много хубаво:
33512-2
Много преди да започна реализацията, когато усилвателят беше още само в главата ми, се чудех какъв дизайн да измисля и пред мене беше точно колонка Акорд, така че познахте!  :)  Иначе никога не бих съсипал нещо работещо, за да направя каквото и да е. Просто двете радиа, които съм използвал за части, за нищо друго не ставаха. По въпроса за скалата, и аз съм си мислел разни варианти за неща отпред, ама няма място, тъй като там са галетният превключвател от Тонмайстора и дроселът, който всъщност представлява голям трансформатор (по-голям от захранващия) с 4 намотки, свързани последователно. Сега се сещам, че не съм дал никакви параметри. Захранващото напрежение е 260 Волта, общият ток е 85-90 мА. Почти не се наложи настройка, тъй като аз старателно бях сметнал резисторите по захранването, и още при първото включване напреженията бяха точно толкова, колкото трябва. Напрежението на анода на горния триод на 6Н23П е 200 В, на долния - 100 В. Изходната мощност, при която сигналът още е със синусоидална форма, я сметнах на 1,7 Вт. Входната чувствителност е доста голяма поради липсата на ООВ. Не зная дали заради това, но и динамиката е доста голяма - на слух по-голяма от усилвател Студио 2 със същите тонколони. Средните честоти се чуват също много по-добре от Студио 2. Признавам, че не разбирам много от тонколони, затова ми стана интересно защо не са подходящи за такъв усилвател. Бихте ли разяснили?

П.П. Валери, тъй като си писал, докато писах и аз, сега ти отговарям. Единствената покупка е двоен потенциометър 100 кОма, защото нямах такъв, за 1.18  :D  Кутия от Комсомолеца нямам, само шаси, което беше в много лошо състояние, иначе не бих го развалил за части. Имам променлив кондензатор, бобинки, МЧ филтри и изходен трансформатор, но не знам в какво състояние са. А, и големия жичен резистор.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
 :drinks:

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
 :good: :bravo: :bravo: :bravo: Все по рядко някой показва нещо ново сътворено,  така че адмирации.
По въпроса за боклуците наистина тази крайна лампа е боклук. Имам десетина български шасита донори и само едно беше с такава лампа в отчайващо състояние, докато EL84 почти всички са запазени.
За пентодното крайно стъпало е необходима малка амплитуда за разколебаване, така че това сложно предусилвателно стъпало е излишно според мен.
Има и други забележки, но всеки си прави нещата по свой вкус, Така че още веднъж  :good:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Поздравления за дизайна първо! Много добре си се спрявил като се има предвид какви са частите които си използвал. Щеше да е интересно да видим и снимка на монтажа. Относно схемата, интересно ми е кой ти помага при оразмеряването и избора на схемни решения, дали Милен от Хасково има пръст? Харесва ми че за предусилвател използваш SRPP осигурява ниско изходно съпротивление, голям размах на напрежението и ниски нелинейни изкривявания, ниското изходно води до безбрумна конструкция. Но искам да те попитам защо е анодния резистор на горната лампа от SRPP -то, замисълът на това стъпало е там да няма резистор, и неговото наличие не мисля че допринася положително за работата му, ще е интересно да споделиш съображенията си. Този траф който ползваш за дросел ако е мрежов а не изходен трябва да му се пренареди магнитопровода като всички Е ламели са един върху друг и всички I от другата страна и помежду им да се постави въздушна междина. Иначе рискуваш дросела да се насища и да не си върши работата, макар че може би това че е голям те спасява от насищане при такива малки анодни токове. В тази връзка мерил ли си колко му е индуктивността? Интересно ми е и защо ползваш крайната лампа в пентодно включване - защото търсиш по-голяма мощност ли, или защото захранването не ти е филтрирано достатъчно добре и в триодно включване брума ти идва в повече? И защо се наложи да симетрираш отоплението, в повечето случаи е достатъчно да се заземи единия край просто, това симетриране е крайна мярка, брум ли имаше при заземен единия край на отоплението или просто така си реши да го направиш? И същата тази техника приложена на отоплението на кенотрона вече е абсолютно безсмислена! Харесва ми че си заложил за кенотронно изправяне, така нямаш никакъв „пясък“ в усилвателя, което е добре!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Аз искам да попитам (тъй като и други пъти съм се чудил) дали като се използва трипроводна линия при захранването, като "нулата" се дава на маса, не се вкарват паразитни смущения от мрежата  :unknown: ?

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Аз искам да попитам (тъй като и други пъти съм се чудил) дали като се използва трипроводна линия при захранването, като "нулата" се дава на маса, не се вкарват паразитни смущения от мрежата  :unknown: ?
Най доброто е намотката за отопление да е навита с 2 успоредни проводника за половината напрежение, след което да се направи средна точка и да се заземи. Когато вече е навита с един проводник се прави това с резисторите, а за кенотрона наистина е безсмислено.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Да, имах в предвид самото захранване от мрежата 220 Волта, на първичната намотка на захранващият траф, дали да се ползва "нулата" като се свързвана "маса".

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Да, имах в предвид самото захранване от мрежата 220 Волта, на първичната намотка на захранващият траф, дали да се ползва "нулата" като се свързвана "маса".
Ааааааа, извинявай, не съм разбрал. Аз също занулявам шасито на моите усилватели - помага за брума!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |