| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: аркадни игри платки идеи проекти  (Прочетена 10351 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Много са въпросите и отговорите за аркадните електронни игри от близкото минало.80-90те години на миналия век когато нямаше всеки у дома компютър.
Доста мои колеги които по онова време са имали и правели аркадни игри,вече са натрошили почти всичко като машини.Заради липсата на място за съхранение,липсата на интерес у децата поради налагането на нови игри и конзоли  и куп други причини.
Реших за се позанимавам именно с такива платки и да възстановя наколко машини.Работата не е никак сложна,Но попаднах и на доста повредени платки със странни и трудни дефекти.
Всички работят на 5 и 12 волта като се свързват на rgb-цветен монитор.Доста има писано в интернет по тади тема!Утвърден е с годините така наречения джама стандарт на свързване на платките към игровия кабинет.Има и доста друти стандарти на свързване, но всички правят едно и също.Правил съм куп преходници към джама и обратно.
Това е мортал комбат 92-година работи чудесно и и ма джъмпери, дип-ключета чрез които мога да определя сложността на играта и куп други настройки.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #1 -: 04 Юли, 2022, 20:54:33 »
Много интересно начинание, поздравления! Какво представлява този "джама" стандарт?

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #2 -: 04 Юли, 2022, 21:31:35 »
Готино е това дето правиш, но то си е да е 1vs1 към ретроаркадните кабинети с CRT монитор.
Там има някоклко драми, и аз точно за това не съм им фен, не защото не искам такъв кабинет, ами защото няма де да ги държа вкъщи! :)

Направил съм си BarTop с Pi4B/8GB - с точно този имидж: CoinOPS Pi4 Legends 2 v3.0.img

1. Направен е супер добре и е систематизиран по години и производители. Вкарано в най-доброто и не е с 5000 ненужни игри. НЯкъде към 400 са и са все класни. За основните Аркадни машини и платформи.
2. Bezel project-a е развит в него на ниво НАЙ!
3. Няма нужда да конфигурираш нищо - освен ако не си като мен - няква претенция да имаш и свързаност с домашната мрежа, за да качваш екстри през samba. :)
Bartop-cabinet-a го правих с проект от интернет, ряза ми го човек на CNC машина, T-molding-а го пазарих от Великобритания (тук няма от де да се купи такъв цветен освен при продавачите на части за мебели и то в цветове, кафяво, сиво, черно и тъмните еднообразни цветове.) Моя е искрящо оранжево.
Бутоните и ръчките ги взимах от офиц. дистрибутор на SANWA за Европа в Амазон...
Fun-а е пълен. :)
Познати ми направиха стикерите по мой проект тематични... въобще друга бира е.

От 400 игри обаче играя на преко сили 5 които са ми любими от детството 80-те и 90-те, но най-вече цъкам GALAGA !

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #3 -: 04 Юли, 2022, 22:32:47 »
Много интересно начинание, поздравления! Какво представлява този "джама" стандарт?
Джама стандарта е стандартизиран куплунг с едно и също разположение на изводите.Стандарта е приет за да могат всички производители на платки да се предържат към буксата 28-пина.До преди години всеки производител на платки си е използувал собствен стандарт на свързваща букса.Има в интернет уикипедия-инфо за джамата!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #4 -: 04 Юли, 2022, 22:48:36 »
За големите игри си трябва склад или зала по големичка.Няма как в къщи да се донесе оригинална ретро машина!Плюс това си е хоби ,и за целта съм копирал кутията на стар покер автомат с 14 инчов монитор и вътре съм монтирал стандартните бутони и два джойстика - реставрирани от едновремешна игра и бутоните също!
В момента на световния падзар се предлагат нови и красиви бутони и джойстици на достъпни цени,всеки може да си поръча.
За мониторното шаси - имало е оригинални гейминг шасита стандартизирани за кинескопите по онова време
Попаднаха ми две такива шасита на 110 волта,бяха пускани на 220 волта и за това ми бяха подарени!Съответно ги поправих и запуснах.Имат доста екстри.Например кръстосани пинове за отклонителната бобина с два куплунга един до друг.като се включи отклонителната система в другия-картината е обърната.Проста работа ,но с умисъл.Също така има тримери за абсолютно всичко.
Обикновен телевизор с rgb от шкарта не винаги пасва на платките,всяка вади различно изображение и се нуждае от настройка точно с тези тримери!При новите телевизори трябва да се влезе в сервизен режим за настройка и е трудоемко.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #5 -: 04 Юли, 2022, 23:03:01 »
тук се вижда как работят някой от платките ,на lcd-philips,свързани на шкарта
« Последна редакция: 04 Юли, 2022, 23:14:55 от lopesbroko »

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #6 -: 05 Юли, 2022, 18:55:11 »
тук се вижда как работят някой от платките...
Адмирации за колекцията човече! Шапка ти свалям! :yes:

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #7 -: 05 Юли, 2022, 19:44:21 »
Това е малка част от колекцията с платки!Много държа на две които не работят и искам да ги възстановя!
Едната е пак-ман,липсва и една дъщерна малка платка -   pac man z80 sync bus controller 285
Мога да я пресъздам с макетна пробна платка ,но не ми се занимава много.В краен случай и това ще стане.Има я в ибей за 8 долара празна ненаситена,но доставката  до България е солена.
Другата платка която е съвсем умряла е ГАЛАГА.Не светва нищо по екрана на монитора.Генератора и е добре,но нямам дъмпове за епромите.Понеже е клонинг не мога да разбера кои бинове да изтегля от сайта на МАМЕ,там има почти всички!Пък и въобще не се знае какво и има и от къде да тръгна с ремонта.Тя е съвкупност от дне големи платки съединени с букси и кабели.Мерих буксите са добре .Паметите са 2114 ,за сега не съм се занимавал обстойно.Ще направя снимки и на двете платки.Може на някой колега да му хрумне някоя идея.Доста време съм се занимавал с покер-платки и имам десетки.Тях ги знам наизуст като проблеми настройки,запускане инициализиране на мв-рам и т.н.Те са доста по-просто направени с един z80 или 6502 две памети 6116 и епроми за видео-графиките и играта,на изхода винаги има програмиран пром за цветовете.
Голама краста занимание съм си намерил,ако докарам в къщи цяла голяма аркадна машина,жена ми може да ми я нахлузи на главата и да ме натири-ха ха ха.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #8 -: 05 Юли, 2022, 20:03:12 »
Ето още някой платки от колекцията!
Прословутото-NEO GEO на SNK излязло към края на 90-те години,използува основна платка.На която се набучва една касета с игра която вътре съдържа две платки с процесори и епроми с записана игра.Графиката вече е 16 бита и страхотно направена за търговски цели.Завладяваща играча и супер бърза.Тук забиване и сечене и бавене-НЯМА!Звука е с mp3-семпли,реален,стрелби крясъци,викове и т.н.Стерео.С вде думи направено и изпипано за ПАРИ!
Всяка игрова конзолна платка има дип-джъмпер и за фрее-гейм ,тогава нивата се минават безплатно без да те подсеща постоянно-инсерт койн,за да продължи със следващото ниво.При всички платки едно от пин-крачетата като се укаси към маса-начуква кредити.Там е свързан именно монетника.Всички бутони сработват към маса.Закон при тия платки.И всичко е терменирано то-ест не може да изгори платката.
Касетите са произвеждани с различни игри като са взаимозаменяеми.Например на децата им омръзва дадена игра и собственика на машината просто сменя касетата и играта е друга като основната платка остава една и съща!
С годините всички игри са започнали да се произвеждат със заменяеми касети като нинтендо сони и др.Чак до ден днешен.
Както компютъра остава един и същ за доста игри,модули и приставки за различни игри.За конзолите-различни картриджи дискове и платки с ромове или есдекарт-с имидж на игра или игри!
« Последна редакция: 05 Юли, 2022, 20:14:53 от lopesbroko »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #9 -: 05 Юли, 2022, 20:31:31 »
Така се вижда аркадна платка пак-ман.Няма сенки,разни украски и други артефакти.Очичките даже се мърдат в ясни цветови тонове.8-битова игра.Версиите за правец-епъл и ibm дето ги имаме и работят перфектно не могат изкарат такава перфектна графика.Имам и съм пробвал поне  20-версии.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1301
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #10 -: 05 Юли, 2022, 22:28:44 »
Мисля обаче че губиш голяма част от автентичността с този LCD телевизор. Тези игри изглеждат най-добре на кинескопи. LCD телевизора кара истинския хардуер да изглежда като емулатор, а кинескопа кара емулатора да изглежда като истински хардуер. Ето Пак-Ман на моята ESP32 карта за Правец 82 през Нинтендо емулатора, но на телевизор с кинескоп.

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #11 -: 05 Юли, 2022, 23:26:04 »
Това е малка част от колекцията с платки!Много държа на две които не работят и искам да ги възстановя!
Едната е пак-ман,липсва и една дъщерна малка платка -   pac man z80 sync bus controller 285
Мога да я пресъздам с макетна пробна платка ,но не ми се занимава много.В краен случай и това ще стане.Има я в ибей за 8 долара празна ненаситена,но доставката  до България е солена.
Другата платка която е съвсем умряла е ГАЛАГА.Не светва нищо по екрана на монитора.Генератора и е добре,но нямам дъмпове за епромите.Понеже е клонинг не мога да разбера кои бинове да изтегля от сайта на МАМЕ,там има почти всички!Пък и въобще не се знае какво и има и от къде да тръгна с ремонта.Тя е съвкупност от дне големи платки съединени с букси и кабели.Мерих буксите са добре .Паметите са 2114 ,за сега не съм се занимавал обстойно.Ще направя снимки и на двете платки.Може на някой колега да му хрумне някоя идея.Доста време съм се занимавал с покер-платки и имам десетки.Тях ги знам наизуст като проблеми настройки,запускане инициализиране на мв-рам и т.н.Те са доста по-просто направени с един z80 или 6502 две памети 6116 и епроми за видео-графиките и играта,на изхода винаги има програмиран пром за цветовете.
Голама краста занимание съм си намерил,ако докарам в къщи цяла голяма аркадна машина,жена ми може да ми я нахлузи на главата и да ме натири-ха ха ха.

https://bazar.bg/obiava-36928131/z80-platki - само за инфо! Ако нещо ти върши работа от тези Z80-ки!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #12 -: 06 Юли, 2022, 01:50:03 »
Видях и 80-колонна карта.Дали бачка цветно или е монохромна? Би трябвало да е на ntsc? Не се вижда кварца на снимките.
От другите дъщерни платки имам, не се знае от каква основна платка са.Една комарджийска от мойте има подобна със z80 и някаква атмега?Пробвал съм да монтирам други подобни дъщерни платки но имат запис и само с нейната си върви играта!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #13 -: 06 Юли, 2022, 01:54:42 »
https://bazar.bg/obiava-36928131/z80-platki - само за инфо! Ако нещо ти върши работа от тези Z80-ки!
Аз съм направил само тестер с букса и захранване с lcd-монитор,иначе игрите работят само с кинескопни монитори!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #14 -: 06 Юли, 2022, 20:54:38 »
Това е повредения пак-ман.В момента съм го запустнал без  z80 sync bus controller 285 -  малката дъщерна платка която я нямам.Мисля,че като се монтира модулчето играта ще тръгне. В момента екрана не е статичен,има мигащи синволи?
Епромите 2716 съм ги програмирал аз с бин файлове от официален сайт.Липсваха всички с изключение на един, който като верифайфнах,бина отговаряше коректно на същия  от комплекта който свалих от сайта.По единствения запазен епром на платката се ориентирах,че комплекта с бинове е същия който ми е нужен.След това намерих и записах останалите епроми!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |