| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Электроника 409Д - калибровка?  (Прочетена 818 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mbg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 21
Электроника 409Д - калибровка?
« -: 02 Ноември, 2022, 11:05:43 »
Здравейте,

скоро си играх с този телевизор,

http://electro-tehnyk.narod.ru/docs/409.htm

пълен рекап и калибровка на картината, вече показва приличен образ. Освен електролитите в 12 волта захранването, всички останали имаха над 50% отклонения я в капацитета, я в ESR-а, я и в двете, а половината танталови бяха утечни.




но не лови на ДМВ както трябва, на другите обхвати също не работи особено добре. Има тримери за калибровка в единия ъгъл на горната платка, които ги няма в схемата от сайта като обяснение кой какво прави, не намерих и другаде. По най-лошия възможен начин, с налучкване, успях да го накарам да хване сигнала от генератора и да калибрирам картината, но след това налучкване 100% ми трябва точна методика и описание за калибровка. Някой някъде да има, или линк някъде в нета?

Много благодаря предварително!


п.п. виждам, че нещо миниатюрите горе не работят като хората, линк към галерията - https://postimg.cc/gallery/86vjPYn/4eeb9ec5

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Электроника 409Д - калибровка?
« Отговор #1 -: 02 Ноември, 2022, 18:47:57 »
Ако питаш за коректна настройка на ДМВ тунер и МЧУ на телевизора - това е доста трудна работа и трябва доста апаратура.
Ще споделя опит от един колега, който вече не е сред нас, и казваше че МЧУ на телевизора се настройва в домашни условия най-добре без сигнал. Просто върти индуктивностите до получаване на максимално силен шум на екрана и максимален контраст на снеговалежа. Колкото по-разстроен е МЧУ толкова по-чист е екрана. Като се замисли човек - има логика, с правилната настройка се достига до по-широка честотна лента на усилвателя и от там повече шум и контраст на снега. Тук обаче за мен остава тайна, как се придържа към точната честота, че по тази логика може да се настрои добре, но ако е друга честотата...
Та така.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Электроника 409Д - калибровка?
« Отговор #2 -: 02 Ноември, 2022, 20:23:15 »
Тунера не може да се настрои в домашни условия. МЧУ то се настройва само на спектроанализатор. Ако тунера ти няма чувствителност то проблема е в повреда в него а не разстройка. Това е компонент чийто вход е изработен със бобини без керни с въздушно ядро и не може да се саморазстроят. Там никой не пипа. Там може някой кондензатор да се е повредил или някой варикап или пиндиод, може и някой от транзисторите да е повреден. Да пипаш там на око и слух е глупост. Но не се обиждай нормално е да не си на ясно. Що се отнася до бобините дето могат да се въртят те са на междинните честоти. Тука те са две на картината е 38Мхц и с честотна лента 6,5Мхц. На звука е 6,5Мхц.  Това за секам стандарта за пал звука е 5,5Мхц. Всички настройки се правят със уреди. Видях от снимките, че при тебе МЧУ то е със ПАВ филтър и слава богу. Така не можеш да разстроиш този най важен филтър. Там ако разтроиш можеш да изхвърлиш модула. Без вобулоскоп и познания не можеш да го пренастроиш. Например в българските телевизори София този филтър е с бобини.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Варна
Re: Электроника 409Д - калибровка?
« Отговор #3 -: 03 Ноември, 2022, 08:09:09 »
Както са ти казали колегите, с тунера (двата тунера) няма смисъл да се занимаваш, най-просто е да ги смениш. До колкото виждам, са същите като в телевизорите Е380/280 и такива трябва да може да намериш без проблем, аз лично съм изхвърлил такива с кашони във времето, когато се монтираха тунери с S-канали и после 'хипербанд'. Може и просто да сложиш всякакъв друг 12 волтов аналогов тунер.
МЧУ е с ПАВ филтър и настройката му е елементарна. Има два еднакви кръга, които изобщо могат да се настройват там. Единият е опорният кръг на видеодетектора, а другият е кръгът на AFC детектора. За да настроиш кръговете, първо блокирай AFC. Настройката на кръга на видеодетектора е елементарна и се свежда до намиране на най-добра картина, но първо трябва да си разрешил проблема с тунера... Настройката на AFC - първо намести керната приблизително като на кръга на видеодетектора. Настрой при изключено AFC варикапното напрежение на най- добра картина. Включи AFC и тогава вероятно настройката ще избяга от доброто положение. Ще въртиш внимателно керната докато намериш добрата настройка от кръга на AFC, без да пипаш варикапното напрежение. Това е всичко.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Электроника 409Д - калибровка?
« Отговор #4 -: 03 Ноември, 2022, 08:54:59 »
Аз не виждам смисъл да се прави нещо по аналоговия тунер. Най-добре е да се изкара видео и аудио вход за да може да се използва с външен цифров тунер или пък за монитор на ретро-компютър или някоя конзола без да трябва да се минава през модулатор.

Неактивен mbg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 21
Re: Электроника 409Д - калибровка?
« Отговор #5 -: 04 Ноември, 2022, 02:36:25 »
Тунерите ми изглеждаха съмнително познати, там не съм пипал понеже нямам апаратура... Като си ходя до Хасково ще изровя някой от Ц380 за пробата какво ще стане. Настройките за които говоря са на горната платка, където са избирачите за трите обхвата, яркост, контраст, звук... и липсват в сервизното описание, което намирам. Имам съмнение, че проблемите са именно в AFC-то - като въртя настройката (в опит да видя ТВ играта) - в един момент виждам картина, секунда след това изчезва... като бутна врътката - пак я хваща и отново изчезва след няма и секунда... и така се догонваме докато излезе извън обват. Отворих тунерите да ги погледна - вътре няма нито един съмнителен кондензатор или поне няма такива, които са ми правили проблеми някога в някаква апаратура и не съм ги пипал.  Спектроанализатори има от Китай за по-малко от стотина лева, поне за това ще вършат работа без съмнение (технологиите напредват). Като цяло, каква апаратура ще ми трябва за пълна настройка, в колекцията имам вече почти 50 телевизора и със сигурност немалко от тях ще имат нужда от настройка, да взема да напазаря :) Не ми е останало време отново да прегледам книжките за телевизия и телевизори, които имам... вече ще ги гледам със съвсем друг поглед, последно съм ги чел преди поне 15 години. С настройката на радиоапарати, МЧУ-та и каквото още там се налага се справям без проблеми, ама дотук с телевизори не съм брал ядове - каквото съм реставрирал все си е тръгвало без нужда от допълнителни настройки и не ми се е налагало да чета и да се интересувам.

Неактивен mbg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 21
Re: Электроника 409Д - калибровка?
« Отговор #6 -: 04 Ноември, 2022, 02:42:55 »
За такъв спектрален анализатор говоря - https://www.aliexpress.com/item/1005004337369865.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.5e2c2944mjDdOw&algo_pvid=18a7599e-8d66-4eb8-9e2a-de70d9f5f97b&algo_exp_id=18a7599e-8d66-4eb8-9e2a-de70d9f5f97b-8&pdp_ext_f=%7B"sku_id"%3A"12000030388216850"%7D&pdp_npi=2%40dis%21BGN%21172.47%2198.3%21%21%213.41%21%21%402101e9d216675222701622570ea3dd%2112000030388216850%21sea&curPageLogUid=S6gU37GUtHHl

Това показва повече и има по-добра чувствителност от повечето 20+ годишни Филипс, Сименс и Rohde&Schwarz които съм виждал, за сметка на това се събира в джоба и може да се храни от вградената му батерия... Имам аналогов АМ генератор до 100 мегахерца (или 300 с калибрирани хармоници, каквото и да означава това), евентуално може да влезе в употреба, както и 300 мегахерцов аналогов осцилоскоп...

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Варна
Re: Электроника 409Д - калибровка?
« Отговор #7 -: 06 Ноември, 2022, 19:07:02 »
Хубаво е че имаш апаратура, ама в този телевизор няма за какво да ползваш всичко това. Дай линк към схема, означи на нея по някакъв начин тримерите, които не знаеш за какво са и ще ти кажем...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |