| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с дъно с процесор 8088 и флопи 1.44 и форматирани дискети на 720 Kb  (Прочетена 962 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
Здравейте, опитвам се да пусна едно PC дъно с процесор 8088. Четох във форумите, че на по-нов компютър трябва да форматирам дискети 1.44 като 720Кб. Слагам bootable image DOS 3.3 и 5.0. с rawrite 0.7.
Направих 4 такива дискети с едно флопи и то няма проблеми с четенето. После същото флопи го слагам на това дъно, флопито завърта, светва, но не прочита нищо и пак казва да вкарам дискета. Някой има ли идея какво може да се направи?
Ако сменя процесора с V20 дали ще има разлика?

Superwave PC/XT clone
8088 BIOS (C)1987 AMI, for SUPERWAVE ELECTRONIC CO., LTD.
Superwave SUPER-10 Е

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Надявам се, освен да форматираш дискетата като 720К да си се сетил да залепиш и прозорчето на самата дискета, за да я разпознае ХАРДУЕРНО старото дъно като такава.

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
разбира се. залепени са. иначе не искаше да ги форматира

Неактивен vstealth

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
Аз по никакъв начин не успях да подкарам 3,5 инчово флопи на такова дъно. Но поне 5,25 инчовото си работи нормално, за утеха  :)

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
и трите 5.25 които имам само бръмчат и не успяват да прочетат добре

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Аз по никакъв начин не успях да подкарам 3,5 инчово флопи на такова дъно. Но поне 5,25 инчовото си работи нормално, за утеха  :)
Ох, имаше нещо свързано с честотата на контролера та слагах друг, когато е 1.44 дискета. Но беше преди 31 г... Някой от младеж ако скоро си е играл да припомни (ако намеря тук във форума темата ще я споделя).
Смяна на процесора няма да помогне.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 279
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Направих 4 такива дискети с едно флопи и то няма проблеми с четенето.

То хубаво няма проблем с четенето, но опита ли да буутнеш от тази дискета на компютъра който си ползвал за да създадеш дискетите за да със сигурен че дискетите наистина са bootable?
Освен това сигурен ли си че DIP-ключетата на дъното са настроени правилно, а дали самото дъно и контролера са наред?
Въобще въпросите са много и трябва да започнеш постепенно да елиминираш възможните проблеми.

Цитат
Аз по никакъв начин не успях да подкарам 3,5 инчово флопи на такова дъно.

Имате някакъв дръг проблем! Многократно съм ползвал 1,44 флопи с дискета 720к на правешко Juko, на тавански клонинг на Juko, на 8/10MHz дъно XL7 и си работят нормално без проблем. Само на 4,77 ИМКО 4 не съм пробвал, но няма причина да не работи. Флопитата които съм ползвал са TEAC, Panasonic, SONY, Samsung.
« Последна редакция: 21 Ноември, 2023, 20:37:27 от NKK »

Неактивен asasas

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
  • Населено място: Пловдив

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
То хубаво няма проблем с четенето, но опита ли да буутнеш от тази дискета на компютъра който си ползвал за да създадеш дискетите за да със сигурен че дискетите наистина са bootable?
Освен това сигурен ли си че DIP-ключетата на дъното са настроени правилно, а дали самото дъно и контролера са наред?
Въобще въпросите са много и трябва да започнеш постепенно да елиминираш възможните проблеми.

Имате някакъв дръг проблем! Многократно съм ползвал 1,44 флопи с дискета 720к на правешко Juko, на тавански клонинг на Juko, на 8/10MHz дъно XL7 и си работят нормално без проблем. Само на 4,77 ИМКО 4 не съм пробвал, но няма причина да не работи. Флопитата които съм ползвал са TEAC, Panasonic, SONY, Samsung.

DIP-ключетата съм ги гледал. Така трябва да са, въпреки че съм пробвал и други комбинации. Ще пробвам контролерите на дъно 486 и ще каже после какво е станало

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
... Само на 4,77 ИМКО 4 не съм пробвал, но няма причина да не работи...
Мога да потвърдя, че и на ИМКО 4 работи.
Темата е дискутирана и на други места във форума, но детайлите са обяснени на този адрес.

И още нещо. На снимката не може да се види, но с колко памет е дъното? За ДОС 3.3 са нужни поне 128 КВ.
« Последна редакция: 23 Ноември, 2023, 17:37:49 от Грет »

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
Паметта е 640 Kb

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
Намерих друг контролер и кабел - и флопито и дискетите тръгнаха. Ще пратя снимки когато мога. Благодаря на всички които се отзоваха

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
PC/XT 8088 @ 4.77Mhz върна спомените от детството. Няма кутия още, но ако не намеря ще му направя

Неактивен vstealth

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
Браво, но каква е видеокартата която е забодена на 8 битовата шина и работи, гледам че е VGA. Може ли модела, благодаря.

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
Trident TVGA9000

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
6502 vs 8088

Започната от FAMICOM_87 Колекции

12 Отговора
2389 Прегледи
Последна публикация 07 Март, 2019, 09:09:51
от digi2577
9 Отговора
1834 Прегледи
Последна публикация 03 Октомври, 2021, 13:04:50
от Stemp
17 Отговора
2224 Прегледи
Последна публикация 16 Ноември, 2021, 17:08:37
от imagination
8088

Започната от FAMICOM_87 Колекции

0 Отговора
774 Прегледи
Последна публикация 06 Декември, 2021, 00:18:14
от FAMICOM_87
Xi 8088

Започната от help40 Колекции

3 Отговора
1347 Прегледи
Последна публикация 08 Ноември, 2022, 18:15:03
от FAMICOM_87

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |