| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Чудовището от Мотала  (Прочетена 4346 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #15 -: 04 Ноември, 2018, 17:01:54 »
Като ги гледам къде са , държачите са си за Шеллак отвсякъде- и при тях има няколко диаметъра- размери. А винил даже и за 78 оборота ако го пуснеш с такъв прирон резултата е изорана плоча-тествано.

ОТ страни до тавата имаш една настройка за оборотите която е от 98 до 68 оборота- Това всичко е Шеллак и бакелитови плочи.

Черния прахоляк се произвежда от шел-лаковите плочи по време на свирене, ако грамажа ти скочи на 150гр от номинално до 100 грама- пак свирят ама ги износва по бързо и се отделя тоя прах. А през годините по тия грамофони редовно има натрупани винилови плочи от хора дето не знаят с какви работят, но това не е никакъв  признак че е съвместима медия винила...
 
« Последна редакция: 04 Ноември, 2018, 17:07:25 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #16 -: 04 Ноември, 2018, 17:59:49 »
Да не каже някой, че си правиме четки с Пичага, но съм съгласен напълно с него. Просто в момента не се сещам точно, но и бакелитовите са няколко размера (диаметъра). Този сух черен прах си е от дълбоката оран по плочите. Ако е бил в ресторант, кухня и др. п. налепите са мазни и миризливи. Преди години получих от Германия един усилвател, явно с такава кръчмарска съдба, та събрах котките на махалата!
Защо в кутията е имало винилова плоча, може само да гадаеме, но това шаси си е само за 78 об./мин.
0888981645, 072365106

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #17 -: 04 Ноември, 2018, 20:59:19 »
Значи апаратът не е работил само на грамофон,ползвано е и радиото .Лицевата страна е доста запазена, но има и мазни петна, петна от вода и други течности.Има скъсана метална корда, всичко е поправимо.Искам да споделя друго, което ми направи впечатление.Всички лампи са оригинални-имат един и същ номер-33927,това е и номера на шасито.Крайните лампи EL11,EBF11,EF11 са от Телефункен,AZ12,EM4,ECH11 са Тунгсрам.Имам и други апарати в които са влагани унгарски лампи,а и спомените ми от 70-те и 80-те когато ремонтирах радио и телевизионни приемници за тях са добри.Освен дървенията и грамофонното шаси -без мотора-са шведски само кондензаторите.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #18 -: 05 Ноември, 2018, 18:08:52 »
Как върви работата по апарата:вчера свалих лака от горния капак,до фурнир,той се оказа достатъчно дебел.Рядък,не разпознавам дървесината, има много малки-много на брой-чепове.Истинският му цвят е като на топола.Има голямо, около 5см в диаметър петно от
 вода, проникнала през нарушено лаково покритие. Опитах с Мелио Хлор-не избелява.Може и така да остане, защото ще се байцва,за да се изравни с осталата част.След много опити установих и споделям с други в подобно положение:1.Шеллак не се разтваря със спирт.2Шеллак не се разтваря с АМВ.3.Шеллак се разтваря от ацетон и други нитроразтворители.Уточнявам-става въпрос за размекване на повърхността на старо шеллаково покритие.Тъй като въпросния апарат има над 1кв.метър площ за възстановяване аз търся начин да получа задоволителен ефект на коригираяне без цялостно сваляне-достатъчно ми беше само капака.След дълго стъргане с няколко размера водни шкурки и комбиниране на даже несъвместими по основа и вид коректори получих задоволителен ефект на малка част от третираната повърхност. Тя евентуално може да се видиц на една от снимките, които ще опитам да прикача.Ще има продължение. Прикачвам и други снимки- как са монтирали говорителя и др.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #19 -: 06 Ноември, 2018, 13:44:47 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #20 -: 06 Ноември, 2018, 19:33:17 »
Да ,наистина е такъв.Днес нищо не съм работил по него,сега ще пиша "избелване на дървесина" и дано открия някакво средство.Макар че съм търсил и друг път и не съм намирал.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #21 -: 06 Ноември, 2018, 20:12:11 »
Различните фурнири се избелват с различни химии... Ето няколко основни намираеми в БГ:

-Перхидрол за изрусяване.

- Бял "Ябълков" напълно химически оцет.

-Антимухъл- базиран на хлорин- той избелва. / Обикновенна белина-малко по слаба от антимухъла/ Хлорин за басейни


Цитат
http://forums.finewoodworking.com/fine-woodworking-knots/general-discussion/bleaching-wood-veneer

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #22 -: 07 Ноември, 2018, 12:33:43 »
Благодарности Пичага,снощи намерих подобни -перхидрол плюс амоняк-или готов препарат за изрусяване.Ще пътърся след обед антимухъл, може би най лесно ще се намери.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #23 -: 07 Ноември, 2018, 18:58:16 »
Днес разглобих дозата и бях изненадан-все още не мога да преценя приятна или неприятна е новината-за мен. Ако някой друг освен Пичага следи темата да знае-както аз не знаех-че през 1940г.вече е имало керамични дози.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1899
  • Населено място: Пловдив
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #24 -: 07 Ноември, 2018, 19:47:08 »
Не мога да преценя от снимката дали е счупен кристала.
Ако е здрав може да му се нанесе ново сребърно покритие.
Азсъм правил експерименти с кристали от пищалка, като на часовниците с мелодии.
Режа с ножицата ,и залепване за иглата.
Изкарва някакъв звук.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #25 -: 07 Ноември, 2018, 20:53:09 »
Даа, човек се учи докато е жив!? Не че съм специалист, но съм изненадан. Като гледах снимките от онзи ден си мислех какви ли фини бобинки има в тази иначе масивна кутийка, а то какво излиза? Дали пък не е някаква пиезо,от снимката не ми е ясно. Но нека знаещи езици се поразровят, може би пък има някаква информация какви дози са правени през 40-те (не на 19 век :)в щатите?
0888981645, 072365106

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #26 -: 07 Ноември, 2018, 21:14:46 »
По всяка вероятност е кристална доза, поплулярна в САЩ през 40-те години. Прикачам доста интересен документ от онова време, може да се видят тези дози и техните параметри.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #27 -: 07 Ноември, 2018, 21:48:30 »
Кристала и пластините са на сол, документа на Ясен е като ръководство как да си направиш дозата наистина.

По лесно май ще е да се вземе една китайска с елемнта и всичко и да се ползва за донор.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #28 -: 09 Ноември, 2018, 10:20:39 »
Няма да станат китайските! Пиезо кристалчетата (керамичните пластинки) са толкова фини че не могат да свършат никаква работа за това приложение. Кой знае как може да се въстанови, ако наистина кристала е деградирал. Аз от снимките не мога да преценя, сигурно ли е, че не е здрав а проблема да е само в корозия и лош контакт? Макар че тези кристали рядко живеят дълго. Да, виждам май са едни бели парчета които са били кристалите. Наистина трябва да се търси заместител.
« Последна редакция: 09 Ноември, 2018, 10:31:59 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Чудовището от Мотала
« Отговор #29 -: 09 Ноември, 2018, 13:12:52 »
Това ,което е видял Пичага е истината за кристала-най-голямото парче е 5мм .И дума не може да става за ремонт с тези остатъци .Както преди  писах имам два съветски (латвийски) грамофона с подобна доза.Днес ще ги открия и проверя какъв тип са.Имам спомен че единия работи-включен към вход "Грамофон" на радио .Така че независимо дали дозата е пиезо или динамична замяната ще бъде най-близо до оригинала-поне работи със същия тип игла.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |