| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Възстановяване на стари електронни / електромеханични часовници  (Прочетена 3827 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Най-накрая... почти е готова „майката“ на часовника:
 

https://youtube.com/shorts/_g-vsU8oZJE

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Здравейте,
За какво е служил този амперметър, монтиран в майката на часовниците "Радиосинхрон"?
А някой случайно да продава превключвателя и бутона, които съм посочил на снимката?
Нямам бакелитови гнезда за предпазителите и ме интересува размера на посочения диаметър, за да имам мащаба на кутията.  8) 

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Трудно се намира чисто нова стрелкова система 1 mA!
Ако някой има превключател и бутон за майката, моля, нека да ми ги продаде, защото всяко търсене на части при мои приятели не завърша добре :D

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Ако искате да подпомогнете българското часовникопроизводство, моля, не се колебайте да ми продадете бакелитов превключвател и млечнобял бутон, като показаните на снимката.
 
Оказа се, че е по-лесно да ги принтирам 3D, отколкото да ги намеря.

В крайна сметка, бих купил и някакви подобни - хората, които са виждали оригинална "майка" на Радиосинхрон са твърде малко и никой няма да забележи разликата.
 
P.S. Моля, без подаръци, че не ми трябват ядове после... търся нещата само само срещу пари :D

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
"Скалата" на "майката" на часовника   :D

Направих я и мога да я пусна на принтер, който печата върху метални плоскости, но искам да я направя по начина, използван в ония години. Остава само да открия тази древна печатна технология...


Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Едно време най-използваната технология беше ситопечат. В сп. Млад конструктор не помня точно година и брой има описано управление на часовник на А.С.Попов, според мен е същия като този. Търсих го но не съм го намерил засега, намерих управление на стъпков двигател СД 7.5-двуфазен. Може би ще свърши някаква работа, изработва управляващи импулси и промяна на посоката на въртене:

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 597
  • Населено място: Попово

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Имам ключ и бутон същите, ще започна търсене.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Намерих ключ:

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Рових целенасочено около час, но не открих бутона. Това значи че само случайно може това да се случи. Този вид бутон се използва в лампомера ИЛ51 , вече не го притежавам, но имам доста останали неща защото имах два броя.Служи за проверка на мрежовото напрежение и вакуума.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
http://www.myradiorestorations.info/wpsite/2020/12/14/%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%80-%D0%B8%D0%BB-51/#bwg84/1300
Ето това е моят бивш ИЛ51. Снимката не е много добра, но бутоните се виждат. Колегата може да пусне издирване по тези данни-бутон за измерване на вакуума в ИЛ51.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Намерих ключ:

Не е от бакелит, но ако искаш да забогатеш и решиш да го продаваш, аз съм твоят човек :D

Мисля, че и при производството са използвали различни ключета, така че няма проблем.
Бутонът е светеш, поне така видях на едно клипче, а насоките за лампомера ИЛ51 са важни за търсенето.

Технологията за ситопечата ми е позната, макар и бегло, но от снимките не мога да преценя плочата - метална ли е или от някакъв друг материал?

Поне намерих чисто нови гнезда за бушоните:



 

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Ключът беше внесен у нас от Унгария, продаваше се по магазините. Двата ключа са на 100 % процента еднакви по състав на материала, имат различен цвят. Бутоните имат гнездо за глимка, светещи са. Срещат се във вариант пластмаса и метална гайка. Намери сайта на Анатол Гърков и там ще видиш неговия лампомер с каква гайка е.Богат съм предостатъчно ,оказва се че ти не си мой човек, затова се оттеглям от темата.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Никовете <storyteller> 22.12.2018 и <dido73> 16.12.2020 са публикували много информация за „майката“ на Радиосинхрон в един сайт за часовници и часове [не знам дали мога да публикувам линкове към темите и сайта].

Трябваше да се регистрирам, за да им пиша, но не ми отговарят на лични, вероятно защото вече не посещават форума на часовникарския сайт.

Молбата ми е, ако някой ги разпознава, нека да им предаде да се свържат с мен, защото имам въпроси за кутията, които не могат да се разрешат само от гледане на снимки   :-)

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Тъй като нямам достъп до „оригинална майка“ се налага да се използват други методи за определяне на размерите. Диаметърът на гнездото за предпазителите е 16.3 мм, което означава, че кутията е с приблизителни размери (9.5 х 16.3) на (18х16.3), или 150 х 300 мм.
От снимката, гледайки ъгъла, не се разбира дали плочата на циферблата е от бакелит или е формована от ламарина.
Продължавам да търся за закупуване ключе, бутон, а вече и антенна букса, но с три болта.


« Последна редакция: 11 Март, 2024, 06:50:40 от DVS »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |