| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Антена за КВ любителски обхват  (Прочетена 10306 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #15 -: 10 Май, 2018, 02:46:46 »
Това радио ефективно приема на три и половина и седем. Нагоре е глухо. Отделно, на четиринадесет и нагоре не говорят български. Пък и меракът ще умре съвсем скоро. То не е като на два метра.
В този ред на мисли, каквато и тел да забучи, все ще мине номерът.
73 de LZ2VL

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #16 -: 10 Май, 2018, 15:13:22 »
Това радио ефективно приема на три и половина и седем. Нагоре е глухо. Отделно, на четиринадесет и нагоре не говорят български. Пък и меракът ще умре съвсем скоро. То не е като на два метра.
В този ред на мисли, каквато и тел да забучи, все ще мине номерът.
Телта ,  за приемане , а за излъчване  ако не е с подходящ импеданс,  ще отсвири  крайното стъпало .  Аз ли не питам както трябва , ти ли не схващаш ?

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #17 -: 10 Май, 2018, 15:19:07 »
Определено не схващам каква е задачата. Къде да се предава? На кого?
73 de LZ2VL

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #18 -: 10 Май, 2018, 17:32:45 »
човека сигурно е радиолюбител ... ще си "говори" с други радиолюбители ... , сложил съм го в кавички , защото те обикновено не говорят много ....
ами казват  "аз съм ABCDEF (позивна, за БГ е LZ????) , казвам се Иван, чувам те отлично , желая ти лек ден ... " и другия отговаря същото , всеки записва в тефтера че е осъществил връзка и е доволен като слон.
после си пращат картички (доказателство че на еди си коя си дата са осъществили връзка с ... еди си кой си.

И дори и само да слуша , защо пък да няма хубава антена ?  все едно да имаш мотор и да се пускаш само по баира все едно имаш тротинетка, защото те мързи да налееш бензин в резервоара ....  , ти сипи там 1литър , пък пак се пускай по инерция .... тоест само слушай ако искаш  :)

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #19 -: 10 Май, 2018, 17:42:25 »
Защото за начинаещи е най подходящ,горните бандове са за напреднали и над 40 м се иска по висока лицензия.Сигурно е радиолюбител не означава да е радиолюбител.Да имаш някаква лицензия не означава да излъчваш на всички обхвати.
На горните бандове наистина е глуховатичко ако е по оригиналната схема.По този повод има писано много в нета какви са му недостратъците и как се отстраняват.На ниските обхвати си върши работата.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #20 -: 10 Май, 2018, 18:12:14 »
Добрата антена за предаване рядко е добра антена за приемане. Предавателните антени обикновенно са резонансни, т.е. имат добри характеристики в относително тясна честотна лента. Компромис са мултибандовите антени, които са резонансни на кратни честоти, но пак лентите са тесни. Типичната предавателна антена е полувълновия дипол. Но точно това, което го прави добра предавателна антена го прави лоша приемна - има насоченост. В характеристиката му има 2 ясно изразени нули, по посока на самия проводник. Всичко, което дойде от ефира от тези посоки ще бъде потиснато в малка или голяма степен.
По тази причина, ако целта е слушане, то най-добре е да се направи антена тип "дълга жица", която сме обсъждали неведнъж, като в градска среда е хубаво да е по този начин направена - https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=10713
Ако целта е и предаване, нещата са съвсем различни, там заиграват редица фактори като резонанс, конструкция, разполагане, загуби във фидера и т.н. подробности, с които всеки желаещ да излезе в ефира радиолюбител трябва да се справи възможно най-добре, ако иска да бъде чут, а не да грее жиците с мощността на радиото си. Но една такава конструкция трябва да е плод на обмислено дело, а не на скалъпен по съвети без достатъчно информация простор. Ако имаш лиценз и желание - само кажи. Ще ти зададем едно кило въпроси и ще ти обясним как да си направиш истинска антена за трансивъра и къде и как да я вдигнеш най-добре.
Радиолюбители има всякакви. Аз например не съм фен на "новинарските" връзки, които е описал help40. Почти винаги се опитвам да завържа разговор, да се поопозная с човека и да видя, както е при личната среща, дали ще си паснем някак.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #21 -: 10 Май, 2018, 20:59:55 »
Да се включа и аз в дискусията. Пускам линк към youtube, в който добре се обяснява кое как и колко се смята за 40 метровия банд. Скоро аз ще вдигам такава.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #22 -: 10 Май, 2018, 21:34:47 »
Зависи от радиото,ако е с изход трансмач който може да се настройва в широки граници може и обикновена дълга жица да се ползва.Парасетчето миналата година лятото го носих на вилата и с десетина метра дълга жица до дървото е градината хвърли доста прилично до Дания.5 вата в антената.Рових да намеря картичката която дойде после.
Даже и дълга жица да опъне ще се получи ако ползва антена тунер или обикновен примитивен трансмач.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #23 -: 10 Май, 2018, 22:51:39 »
Защото за начинаещи е най подходящ,горните бандове са за напреднали и над 40 м се иска по висока лицензия.Сигурно е радиолюбител не означава да е радиолюбител.Да имаш някаква лицензия не означава да излъчваш на всички обхвати.
На горните бандове наистина е глуховатичко ако е по оригиналната схема.По този повод има писано много в нета какви са му недостратъците и как се отстраняват.На ниските обхвати си върши работата.

аз все си мислих че лиценза за излъчване в в диапазона до 30 Мхз  е един ... тоест 1 клас радиолюбител , но може да се лъжа разбира се ...
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
73 de LZ2VL

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #25 -: 10 Май, 2018, 23:22:17 »
http://www.crc.bg/section.php?id=1999&lang=bg#Q5

правилния линк е  този мисля

https://bg.wikipedia.org/wiki/Радиолюбителски_честотен_спектър

там пише като имаш клас1 или клас2 на какви честоти може да работиш

като ги съпоставим с работните честоти на апарата  " Диапазон  1,9;3,5;7,0;14;21;28;29 Мгц"  .... ще видим какъв клас ни трябва

НО до колкото знам -  да слушаш можеш всичко , дори и да нямаш лиценз ... така че това, че нямаш клас  не може да те спре да си направиш хубава антена за да слушаш хората ..

А относно антената , стига да има място , може да се направят няколко дипола свързани на един кабел ...

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #26 -: 11 Май, 2018, 00:27:36 »

Да , това е интересно .   Благодаря на всички колеги  за  линковете и съветите .  Благодаря и на тоя,  дето ми ОСПАМИ темата  с язвителни забележки , и нормативи на  КРС .
         :empathy2:

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #27 -: 11 Май, 2018, 00:57:32 »
Винаги готов да помогна, стига да виждам, че ще има полза. В случая има мерак, но липсва мисъл. А правилата е хубаво да се спазват...

Успех с радиовръзките на близки и далечни разстояния.
73 de LZ2VL

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #28 -: 11 Май, 2018, 02:02:06 »
Винаги готов да помогна, стига да виждам, че ще има полза. В случая има мерак, но липсва мисъл. А правилата е хубаво да се спазват...

Успех с радиовръзките на близки и далечни разстояния.
Успех с медицинските прибори . Може би ще имаш скоро частен лечебен кабинет.  Ще ти трябват доста лицензии .  :rofl:

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Антена за КВ любителски обхват
« Отговор #29 -: 11 Май, 2018, 05:56:01 »
Тук вече е спам, но ще отговоря. Не, не са ми нужни никакви лицензии, за да разучавам работата на човешкия организъм като хоби. Лиценз ще ми трябва ако с действията си ще влияя на трети лица.
Излъчването в ефир е от този вид активности.

Всъщност, разбрах какво намеквате. Не, няма бизнес. Чист хоби интерес.
« Последна редакция: 11 Май, 2018, 06:36:36 от Vaklin »
73 de LZ2VL

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |