| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Минерва 395U-донякъде нова придобивка,по-натам търпение, накрая -удовлетворение!  (Прочетена 6368 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Днес се завърнах с тези жалки отломки от радио, което бях ремонтирал като младеж, може би преди 30 години. След мен и други специалисти бяха работили по него, в резултат Минерва универсал се е превърнала в Минерва мелез-няма ги лампите С серия. Още по-пагубна се е оказала намесата на плъховете- когато свалих капака кутията се оказа пълна с парцали,хартия и найлон. Имаше и един мумифициран мишок, но го изхвърлих преди снимките. Въпреки всичко което съм направил до тук и това което ми предстои съм доволен.Всъщност доста трудно ми беше само да изтрая двамата дарители-пияници при задилжителната за подобни случаи почерпка. Следват снимките на първата среща, може би поетапно и от възстановителния процес-след време.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Не е много съсипано,ще стане :good:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
С плъховете внимавай че пренасят страшно МНОГО болести  предавани и по ДИХАТЕЛЕН път !!!!

Съвета ми е , шастито вън и всичко, кутия и шаси обилно да се напръска/полее с Меглио и после с водоструйка ако имаш ако не на някоя автомивка. Става като ново включително и фурнира, само извади първо лампите, че да не ги потроши струята и да се почистят и цоклите !!! Имах такъв случай миши наемател. След Меглио по шасито и кутията  всичко после изглеждаше като чисто ново!!!

Като гледам захранващия ти е за пренваиване и новаоп макара, но си е на място, тоя селен дето виси там, е ясно е няма място там... ЗА лампите , ще се намерят спок.

Кутията е много хубава, само среданта врътка ми е интересна от какво е?

Плата е за боклука, от ленен чувал е същия.  Мембрана за говорителя може да купиш има всякакви: кеф ти хартия кеф ти найлон .
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Красиво радио - и състоянието му не е много зле - някой друг ден реставриране и ще е като ново :yes:
А лампите в него не са кой знае колко редки и трудни за намиране :)

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
1. Хубавото на Минервите е че шасито им е алуминиево, но има и железни винкели и колелца разядени от ръжда.2. Има между половин и един сантиметър сол  от пикните на плъховете, която трябва да се свали. Още на село сипах нафта в цоклите-нямах друг избор-и днес успях да ги извадя читави,беше доста трудно. От пръв поглед се вижда че пластинините на цоклите са почти разпаднали се и това може да се окаже най- сериозния проблем т.е. да ги сменям.Не че е невъзможно но ще бъде като ново производство. 3. Както писах CBL1, CY1, CY12  ги няма- има EBL1, трансформатор и селен. Най-напред трябва да реша дали да търся  и възстановя липсите или да гопускам с ново захранване-въпрос на стремеж за автентичност и допълнителен разход.Може би тук бих разгледал мнения и предложения-мнения за това кое е по-разумно и предложения за цени на липсващите лампи.4. Средното копче, както и останалите са оригинални, може да се види в радиомузея. Скалата му се оказа в много добро състояние, само от външната страна беше зацапана.Тя е изработена по стандартния метод -ситопечат-но отзад има лист черен не много дебел картон и допълнително стъкло, които са я запазили. Ще я снимам и покажа. Ето още снимки  от долната страна- има изядени кондензатори и проводници.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Мрежовият трансформатор ми прилича на "Акорд"-ски, т.е. едва ли ще стане за кенотрон.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Има подобрения ;) ще стане ако го махнеш изобщо,не участва във веригата на отоплението на оригиналната схема.Само при захранване 110 волта работи като автотрансформатор.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Трансформаторът от снимката изобщо не влиза в сметките,дилемата е дали да се търсят оригинални лампиCBL1,CY1 ,C12 или да се направи ново захранване с кенотрон, примерно AZ1 и мрежов трансформатор осигуряващ нужните напрежения за отопление и изправяне. В радиомузея гледах снимки на този модел,но и там ми се струва че захранването не е направено по оригиналната схема- на снимката се вижда двуаноден кенотрон, всъщност вече не си спомням как е изглеждала изправителната част на моя апарат, тъй като както писах съм го виждал за последно преди повече от 30 години.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Другият, компромисен вариант е да се възстанови по схемата на 395W, която е изцяло с "Е" серия и предполагам по лесно ще се намерят липсващите радиолампи.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Оригинално радиото е с едноаноден кенотрон CY1,лампа CY12 там няма.Лампата е C12,баретор стабилизиращ отоплителния ток.На снимката на твоето радио има сложен селенов изправител.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
...

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Благодарности за всички колеги взели отношение и дали съвет по въпросния апарат. Успоредно с подготовката на празниците и поддържане на огъня в котела- тук е между 5  и 8 градуса-успях да го разглобя и почистя някои неща. Подлепих фурнира на горната страна, раздвижих оста за настройка. Има много конци за вързване-ос за настройване и колело на променлив кондензатор, показалец на обхватите също е с пружина и конец. Реших да го пусна с нов изправител и наличните лампи, по -натам ако намеря липсващите ще го пусна в оригинален вариант. Между другото миналата седмица работих по Матадор 6, който имам отдавна, но не му беше дошъл реда.Ако някой колега може да сложи снимка как е закрепена стрелката му към кордата ще бъда благодарен. При мен беше вързана с тел и приплъзва,там има един механизъм на стрелката-дъга или полукръг , който при най- малко изкривяване заяжда и стрелката стои на място.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Забравих да питам Пичагата пък и други които знаят къде да търся мембрани за говорители и какви са цените -миналата седмица  търсих във Викиват, нямаше нищо което ми върши работа . Благоевград ми е най-близо, но там не съм търсил а може би там би трябвало да има повече от други места.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Като ти гледам локацията, ще ти е по-добре заредено от на всички останали- директно в завода ходи.

http://vissokogovoriteli.bg/products-bg.htm

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Забравих да питам Пичагата пък и други които знаят къде да търся мембрани за говорители и какви са цените -миналата седмица  търсих във Викиват, нямаше нищо което ми върши работа . Благоевград ми е най-близо, но там не съм търсил а може би там би трябвало да има повече от други места.
E  имах почти същите  говорители   но  руски  отзад  бяха 1към 1 с този  ..... Бяха супер запазени   на 60 год!!!
Удрииии!!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
4 Отговора
711 Прегледи
Последна публикация 07 Януари, 2023, 22:25:26
от navi

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |