| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук  (Прочетена 7041 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #15 -: 03 Юли, 2019, 13:34:15 »
Да, с блокировка изглежда така както трябва да изглежда когато няма подаден видеосигнал. Вярно - наличието на снежинки е добър показател за работата на МЧ блока, че като съдя по това че са едри и контрастни - и тунера май функционира. Хубаво ще е да подаде ВЧ сигнал на входа и да види дали го приема нормално телевизора, пък после ще борим нататък нововъзникналите проблеми.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ragis

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #16 -: 03 Юли, 2019, 13:48:19 »
Здравейте колеги,
Много благодаря на отговорите на всички които са се отзовали.
Целта на моето занятие беше проста и успешна - да накарам старият Електрон който спасих от боклука да работи по НЧ - за да мога да връзвам към него DVB-C приемник - такава ми е кабелната тука че съм на оптика(PON) и евентуално за надпред вграждането на Raspberry Pi в него и пресъздаване на старите конзолни игри от типа на NES, SNES, N64 и така нататък.Също искам да изгледам и най-добрите сериали и анимации от времето на 80-90 години като Miami Vice, Doctor Who и т.н.
Изобщо ме е хванала носталгията по тия времена и искам да ги пресъздам чрез това телевизорче(имам и 1 ВТ 84 ама при него с това горещо шаси и моите нулеви познания откъм поставянето на траф - някак не са разумни).
Четох доста по руските форуми с помоща на google translate към български или английски(руският ми е непонятен).
Всичко си работеше нормално и бях готов да приключвам проекта като поставя 2 RCA жака и 1 ключе някъде отпред на кутията.Но по заблуждение гледах на 1 от схемите, че вместо директно на СМРК мога да запоя ширмования кабел и ключето на МРК - е да ама не(объркал съм куплунга и при недоглеждане вместо на X3 съм ги запоил на кумплунг над него - тогава след връщането на кабелите към СМРК ми изчезна звукът).
Четох пак по форумите(уж сам да се оправя) че проблема със звука идва главно от УПЧЗ - добре поръчах 2 от tpetrov и при запояването на едната си дойде пак звук и картина но звука не може да се регулира, смених тогава със втората има пак картина но в звука имаше брум.
Върнах оригиналната УПЗЧ-2 и изведнъж и картината изчезна - от време на време ставаше син екрана и много размазани силуети.
Проверих елементите на блокировката - да не съм окъсил някой от 2та диода - в норма са си.
Ако може да споделите как да го направя и без тези УПЧЗ - с проста схема и малко разяснение мисля че ще се оправя.
Прикачам снимки на всичката бъркотия която съм направил.
Пак повтарям че съм подменил всичките кондензатори с нови на блоковете през които преминава видео сигнала.

EDIT:

След препоръка на origo включих видеомагнетофон към ДМВ входа и настройх с потенциометрите отпред обхвата на канала.Пак няма синхронизация на картината - явно нещо съм доубил при смяната на въпросните УПЧЗ... прилагам снимка към останалите.
« Последна редакция: 03 Юли, 2019, 14:19:23 от ragis »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #17 -: 03 Юли, 2019, 15:05:35 »
Като начало, махни кабелите за AV и блокировката от СМРК. После ще ги сложиш пак на МРК, където си ги бил сложил преди, но ще трябва да свържеш точките М-М. Почисти хубаво и огледай спойките, да няма някъде късо... Първо накарай да тръгне телевизора по ВЧ, после ще свързваш кабела. Имай пред вид, че ако не е включена блокировката, нямаш право да подаваш външен видеосигнал!
Виж на СМРК дали е здрав транзисторът VT2 - оранжев КТ315. Те са транзистори - инвалиди - само малко да ги поразмърдаш и им се отчупват краката. После измери напреженията на базата и емитера му. Ако са ОК, тогава продължи към субмодула за синхронизацията. (съседната платка с двата тример-потенциометъра. Там на входа за видеосигнал има един транзистор - провери го, също, ако си сменял там електролитни кондензатори, огледай хубаво дали си спазил поляритета, също ги провери дали са изправни, защото както са чисто нови, така понякога са дефектни... Накрая, ако всичко е наред, смени чипа с TDA2593...

Неактивен ragis

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #18 -: 03 Юли, 2019, 15:51:42 »
Като начало, махни кабелите за AV и блокировката от СМРК. После ще ги сложиш пак на МРК, където си ги бил сложил преди, но ще трябва да свържеш точките М-М. Почисти хубаво и огледай спойките, да няма някъде късо... Първо накарай да тръгне телевизора по ВЧ, после ще свързваш кабела. Имай пред вид, че ако не е включена блокировката, нямаш право да подаваш външен видеосигнал!
Виж на СМРК дали е здрав транзисторът VT2 - оранжев КТ315. Те са транзистори - инвалиди - само малко да ги поразмърдаш и им се отчупват краката. После измери напреженията на базата и емитера му. Ако са ОК, тогава продължи към субмодула за синхронизацията. (съседната платка с двата тример-потенциометъра. Там на входа за видеосигнал има един транзистор - провери го, също, ако си сменял там електролитни кондензатори, огледай хубаво дали си спазил поляритета, също ги провери дали са изправни, защото както са чисто нови, така понякога са дефектни... Накрая, ако всичко е наред, смени чипа с TDA2593...

Премахнах кабелите както ми казахте и измерих напреженията на Е и Б на VT2 - здрав е на пръв поглед и напреженията са:
Е: 3.0V
Б: 3.45V

Измерих и VT1 на УСР модулът - няма пробив
между Е(+) и Б(-) - 758 и К(+) и Б(-) - 758 в режим за мерене на диоди.
напреженията са:
E:11.85V
Б:11.78V

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #19 -: 03 Юли, 2019, 16:21:58 »
Какво е напрежението на пин 9 (входа за видеосигнал) на куплунга за УСР? Има ли омическа връзка между него и изхода за видеосигнал (пин 7) на СМРК?

Неактивен ragis

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #20 -: 03 Юли, 2019, 16:33:54 »
Какво е напрежението на пин 9 (входа за видеосигнал) на куплунга за УСР? Има ли омическа връзка между него и изхода за видеосигнал (пин 7) на СМРК?

Напрежението е 3,35V и има връзка към пин 7 на СМРК.
Пробвах отново да подкарам сигнал чрез видеомагнетофон и ДМВ входа но нищо.Усетих се че съм дал грешна снимка и това което излиза като ображение е през МВ.
Тоест по ВЧ ТВ-то не вижда нищо.Бях настроил първоначално честотите на всички 8 канала(ключета отпред) но сега няма никакъв признак за изображение - стоят си снежинките колкото и да въртя потенциометрите за нагласяне на честотата.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #21 -: 03 Юли, 2019, 17:13:37 »
Усетих се че съм дал грешна снимка и това което излиза като ображение е през МВ.
Тоест по ВЧ ТВ-то не вижда нищо.Бях настроил първоначално честотите на всички 8 канала(ключета отпред) но сега няма никакъв признак за изображение - стоят си снежинките колкото и да въртя потенциометрите за нагласяне на честотата.

Не разбрах какво значи това 'през МВ',но ако можеш някак да докараш такова изображение, през кой да е източник, и то да няма синхронизация, значи не работи субмодулът за синхронизация. След като не работи, или на входа му не пристига качествен видеосигнал (на снимката сигналът обаче изглежда нормално,но все пак това не е съвсем сигурно без осцилоскоп), или той самият е дефектен. Общо взето, всички напрежения са ти в рамките на нормалното, за да продължиш нататък в диагностиката, ти трябва осцилоскоп или резервни изправни модули или друг телевизор за да подменяш и пробваш...
Малко ми се вижда съмнително това, че не хващаш видеото през тунера на телевизора. Да не си му извадил тунера? (те са два - за МВ и за ДМВ, но може да са били заменени с някакъв нормален тунер във времето. Дали поставяш правилно джъмперите за превключване на обхватите? Не знам, но няма как да се случат толкова неизправности едновременно...

Неактивен ragis

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #22 -: 03 Юли, 2019, 17:57:10 »
Не разбрах какво значи това 'през МВ',но ако можеш някак да докараш такова изображение, през кой да е източник, и то да няма синхронизация, значи не работи субмодулът за синхронизация. След като не работи, или на входа му не пристига качествен видеосигнал (на снимката сигналът обаче изглежда нормално,но все пак това не е съвсем сигурно без осцилоскоп), или той самият е дефектен. Общо взето, всички напрежения са ти в рамките на нормалното, за да продължиш нататък в диагностиката, ти трябва осцилоскоп или резервни изправни модули или друг телевизор за да подменяш и пробваш...
Малко ми се вижда съмнително това, че не хващаш видеото през тунера на телевизора. Да не си му извадил тунера? (те са два - за МВ и за ДМВ, но може да са били заменени с някакъв нормален тунер във времето. Дали поставяш правилно джъмперите за превключване на обхватите? Не знам, но няма как да се случат толкова неизправности едновременно...

Не съм му вадил тунерът.Единственият вариант е да съм убил нещо или изцяло СМРК, защото свързах нов коаксиален кабел между видеомагнетофона и  тунера за ДМВ, няма снежинки но няма и синхронизация тоест се едно въобще не намира сигнала, местих и джъмперите за обхватите смених и магнетофона с друг(нищо че знам че и двата работят безупречно защото преди да започна да се занимавам с НЧ-то го тествах по ВЧ и всичко си работеше нормално).Пак се повтарям че картината ми изчезна изцяло след замяната на второто ИПЧЗ и вероятно нещо се е окъсило.(нищо че прегледах изводите и ги бях почистил до блясък).
Освен да търся нов СМРК-21 и да тествам отново.
Някакси и аз не схващам как от една смяна на кабела и всичко си замина изведнъж...
Ако съм пуснал тогава НЧ без блокировката какви биха могли да са пораженията.
Защото тя не е сработила тогава - заради липсващият мост М - М на МРК.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 604
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #23 -: 03 Юли, 2019, 22:38:50 »
Уредите,които ще се свързват галванично,трябва да са захранени от един разклонител,който е изправен и има изправно зануляване.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #24 -: 03 Юли, 2019, 23:47:57 »
...Единственият вариант е да съм убил нещо или изцяло СМРК, защото свързах нов коаксиален кабел между видеомагнетофона и  тунера за ДМВ, няма снежинки но няма и синхронизация тоест се едно въобще не намира сигнала, местих и джъмперите за обхватите смених и магнетофона с друг(нищо че знам че и двата работят безупречно защото преди да започна да се занимавам с НЧ-то го тествах по ВЧ и всичко си работеше нормално)...
Ако съм пуснал тогава НЧ без блокировката какви биха могли да са пораженията.
Защото тя не е сработила тогава - заради липсващият мост М - М на МРК.

Нещо се мени информацията. Има ли снежинки или няма? Разбери, че СМРК - това е само една ИС - TDA2541 или както е там УР1. Ако има снежинки, тя работи и СМРК работи. Ако няма снежинки, занчи няма какво да му мислиш - сменяй схемата, трябва да струва стотинки. Снежинките не зависят от тунерите, и да ги няма физически, пак ще има същите снежинки, ако 2541 работи.

Неактивен ragis

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #25 -: 04 Юли, 2019, 01:52:47 »
Нещо се мени информацията. Има ли снежинки или няма? Разбери, че СМРК - това е само една ИС - TDA2541 или както е там УР1. Ако има снежинки, тя работи и СМРК работи. Ако няма снежинки, занчи няма какво да му мислиш - сменяй схемата, трябва да струва стотинки. Снежинките не зависят от тунерите, и да ги няма физически, пак ще има същите снежинки, ако 2541 работи.

Извинявам се за недоизказването.
Снежинките си ги има постоянно, имах в предвид че когато пусна видеомагнетофона към ДМВ входа на тунера излизат прескачащите черти които бях снимал и прикачил в по-ранният ми пост.
Нормална чиста картина не излиза по висока честота.Измерих отново като разпоих двата транзистора в СМРК и единия в УСР и не са пробили всичко си е в норма между база и емитер и база и колектор.Изпадна ми същият телевизор за 10лв - не знам в какво състояние е.Според вас да го взимам ли и да пробвам с неговите модули.
Ако имате други идеи какво може да му се е случило на моя Електрон - то е ясно че е станало след моята намеса и замяната на УПЧЗ-тата даже мисля че ми се стори че докато разпоявах едната и запоявах другата някакси между 2 от крачетата на УПЧЗ-то излезе малка искрица.Тогава след пускането с новото УПЧЗ екрана изкара син образ и след това несинхронизирана черно-бяла картина която трептеше постоянно.Но тунерът няма как да е изгорял не съм пускал нищо към него след като запоих допълнителните елементи за блокировката и му бях откачил 2-та кабела които отиват към двете букси на кутията.
Забравих и да спомена за източника който използвах през НЧ - тествах го на работещ телевизо и си изкарва всичко през чинчове.

Започвам да се отчайвам...

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #26 -: 04 Юли, 2019, 09:31:34 »
Спокойно, това е прост телевизор.
Сега, малко ще ти се скарам - за искрата при запояването - ми с това трябваше да започнеш!!! Ами ти ги убиваш с поялника, без да се замислиш за това... Трябва да спазваш в този занаят някои правила за безопасност. Не предполагам, че запояваш при включен апарат - това се подразбира от само себе си че е неправилно. Но поялникът ти или е заземен/занулен, или пък не е заземен, но има лоша изолация и пробива към нагревателя си. Предполагам си изключил телевизора, но не си изключил от контакта видеото или там какъвто източник на сигнал използваш, кабелът, които подава сигнал към СМРК, е бил свързан към източника... При запояването поялникът е изравнил потенциалите и е прескочила искра... За напред, изключвай всичко от контакта - телевизора и източника... За по-сигурно, може да свържеш с кабел шасито на телевизора с това на източника, за да можеш безопасно да поставяш модула СМРК в гнездото му, когато е свързан с НЧ кабел към източника, иначе - ако има потенциална разлика между двете шасита, ще протече изравнителен ток и той може да протече през някой сигнален проводник - тогава стават такива поразии...

Описваш проблемите неправилно, това заблуждава... Казваш - няма картина! Това, дето има черно-бели ленти, не е липса на картина, то е картина, но без синхронизация. Наличието на тази картина, нищо че е без синхронизация, гарантирано показва, че тунерът и всичко до TDA2541 (УР1)включително, работи!!! От тук нататък, липсата на синхронизация трябва да се търси в субмодула за синхронизация... А като тръгне синхронизацията, ще се разбере дали има проблеми нататък - в блока за цвят и видео...
Я кажи с кои чипове е направен - с малките  TBA/TCA, с ХА17 или с ХА4/ХА3?
Ако питаш мен, вземи този телевизор за 10 лв, за да имаш резервни модули за проба.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 604
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #27 -: 04 Юли, 2019, 10:06:57 »
Вземи го този телевизор за 10лв,вземи още един два и хвърли този поялник.

Неактивен ragis

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #28 -: 04 Юли, 2019, 15:42:38 »
Извинявам се за подвеждащата информация - от към телевизионни термини съм все още много зелен.
Контакта към който включвам поялникът е занулен лично от мен заради ВТ 84 което имам(направил съм номера със замяната на щепсела с шуко).Имам 2 поялника единия е менташки някакъв си ZD с който разпоих чрез медна оплетка УПЧЗ-то че иначе с вакуум помпата е много играчка.Другият е поялна станция на Gordak която закупих преди 2 години но поялникът е с по-тънка човчица и за това действах с другия.Беля съм направил то е ясно, още като видях искрата се усъмних и наистина не бях изключил декодерът от разклонителя и не бях извадил кабелът за НЧ който е запоен директно към СМРК.Иначе когато запоявам, разпоявам нещо съм извадил модула и ТВ съм го изключил от мрежата/разклонителят но кабелът за НЧ и декодера си ги оставям включени.Прикачвам снимки на УСР и МЦ(подменил съм му малките кондензатори 22uF/25V - спазил съм им поляритета преди да ми изчезне синхронизацията вадеше перфектна картина) и да попитам безопасно ли е да се разпоява с такава медна оплетка(гледал съм от клипове че просто става бързо) ? Ако не са ок нещата няма да я ползвам повече върху модулите на ТВ-то.
Благодаря за проявеното търпение с мен и насоките - ако успея да го върна към работен режим трябва да черпя много -  минимум каса бира :)
 
« Последна редакция: 04 Юли, 2019, 16:04:13 от ragis »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: ВТ Електрон 51 ТЦ-451 ДБ - няма звук
« Отговор #29 -: 04 Юли, 2019, 16:24:08 »
Няма проблем в разпояването с оплетка. Единствената тънкост при разпояване е да не повредиш от прегряване пистите на платката, и да не прегрееш елементите които разпояваш/запояваш. Т.е. трябва времето за нагряване да бъде кратко, за да няма време да се нагрее целият елемент силно, именно за това най-големи бели стават с не достатъчно мощни поялници с които държиш по 40 - 50 секунди без резултат и прегряваш елементите. Наистина прегледай да не е станало късо от припой някъде между спойките по СМРК. Освен това мисля, че е добре да вземеш втория телевизор само за 10 лв. Това е много ниска цена, а ти остават сума модули за резерва и експерименти, захранването също е ценно да имаш резервно. Но огледай всичко и по основната платка и по СМРК за късо, че да не стане да отиде и нещо от другите модули.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |