| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Siera 162A - Ремонт  (Прочетена 10698 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Siera 162A - Ремонт
« -: 23 Септември, 2013, 11:21:10 »
След бързата реакция на Любо Божков ( :drinks:) захванах Сиерата. СЛедва поредица от снимки за изясняване на текста. Побърках се от смяна на жички!  :crazy:


Оригинален вид.





След като си играх ДОСТА време с говорителя, чистих, прах и накрая се сетих да измеря....по дяволите!!! Подмагнитващата бобина капут!



Иде другия, българче от Благоевград.




Двата модула и захранването са на една дъска, която се сваля. Божке божке...какъв е тоя скален механизъм бре?!




Никога не съм цапал толкова за 3 дни, колкото с това радио...скалата почистена и на място.



Захранване. Сложих Х кондензатор и бушонче. Отне ми около 3 часа да вдена как се навръзват първичните намотки за 220 волта. Не, не е ясно от документите...  ???




Модулите подред. НЧУ и МЧУ ми стопиха бушоните. Надали не съм сбъркал нещичко, въпреки че действах последователно. Има 75 снимки общо...





Много убаво, но стрелката е на друг конец. От тези металните. А сега де...да живее капрона! Поне ще мога да го тествам...




За сега съм тук! Утре ще пъхна и другия модул и ще ги свържа за проба.
Успехи!
Билян
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #1 -: 23 Септември, 2013, 11:37:26 »
Не съм му гледал схемата, но подмагнитващата бобина по принцип изпълнява ролята и на дросел, така, че като си махнал оригиналния говорител, ще трябва да му добавиш друг дросел.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #2 -: 23 Септември, 2013, 12:07:31 »
Опитай да присадиш дросел от захранващ блок на старите цветни лампови руски телевизори.

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #3 -: 23 Септември, 2013, 13:26:01 »
Поздрави за упоритата работа! Жалко за говорителя наистина. Правилно ли виждам, че двете шасита са от бакелит? НЕ бях виждал такова, изобщо Филипс са опитвали всякакви решения едно или няколко шасита от ламарина, от гетинакс, от дъски, че даже имат модели изобщо без шаси. А сега виждам и бакелитови.
Успех с ремонта!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #4 -: 23 Септември, 2013, 13:42:33 »
Аз бих посъветвал колегата отново да прегледа бобината на говорителя. Ако наистина има прекъсване, може да е около изводите, или даже да се пренавие бобината ако е необходимо, но да се запази оригиналния говорител. Този нов говорител не се вписва в радиото  :nea: .

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #5 -: 23 Септември, 2013, 14:23:22 »
Колеги!
1. Подмагнитващия дросел е независим. Захранва се през един резистор от изправеното високо напрежение, който е бил премахнат от пишман майстора, дето е поправял радиото някога. Поради този факт дроселът просто е прегорял, разтапяйки целия битум в себе си, пълнейки въздушната междина. Има сто зилиарда навивки от обидно тънък проводник. Не мерси. Освен това хартията на оригиналния говорител е изтъняла и няма здравина. Новия си е прекрасен, звучи страхотно.

2. И аз гледах тъпо бакелитените шасита известно време. Опитали са да олекотят конструкцията явно. Но като гледам и виниловите кабели вътре, явно е било писък на модата. Даже има и дата! :)


Но да се върна на тестовете!


Смених още един кондензатор, оправих 1-2 грешни връзки, позамерих и пуснах. Искам да отбележа, че ползвам старите лампи, а те са доста жалки на вид. Зверски са наработени.
1. Окото не работи. Идват му напреженията, грее отоплението но не електролуминесцира, така да се каже. Може да е прекъсната вътре или нещо я държи запушена, ще прегледам.
2. Има около 30% брум, дори при превключено на грамофон и заземяване на входа. Ядец...
3. Мистър пишман майстора го е закъсал. Някога се е повредил потенциометъра за силата на звука, той се е опитал да го смени, но е установил че потенциометрите в този приемник са създадени да правят главоболие на любителите на сандъци - с 4 извода са. Има един извод с фиксирано съпротивление. Освен това веригата за обратна връзка и корекция на тона е меко казано НЕОРТОДОКСАЛНА. Не знам как да нарека тази толкова всеобхватна, комплексна и сложна обратна връзка, но наброявам към 4 вериги, ако въобще съм прав.
Потенциометърът, който визирам е R11/12. Към момента ситуацията е следната:



Сигналът идва от анода на триодната част на ECH21 през С84 и отива на плъзгача на новия (трикрак) потенциометър. Горния му край си отива към R47 и R50 както си е положено. Дотук с приликите. Долния край, който трябва да се свърже с С128/R57 от веригата за ОВ при трансформатора, е даден на земя. А пък проводникът от С126/R34 си виси във въздуха.
Имайки пред вид цялата сложност на ОВ предполагам, че няма как да работят нормално нещата в този вид. Да, радиото работи, но при усилване над 10-15% пращи при високите честоти. Иначе има сила, но...

Моля майсторите да помогнат! Тази верига за ОВ ми е малко над възможностите да я обхвана с мисъл. Освен това мисля, че индикаторката не работи заради тези промени. Тя взима сигнал от средната точка R48/R49.

 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #6 -: 23 Септември, 2013, 14:25:50 »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #7 -: 24 Септември, 2013, 19:45:41 »
Помагай народее!  :help:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #8 -: 24 Септември, 2013, 21:32:44 »
Обратната връзка ти е от допълнителни намотки на изходния трансформатор,Възможно ли е някой да е разменил изводите на първичната намотка.Изводите към анода на EBL21 и захранване.Схемата не се чете добре,обаче така като гледам идват два сигнала от изходния в противофаза и се връщат към входа като единия минава през някаква честотна компенсация.Провери елементите в тия вериги.Точно там е вързан допълнителния крак на потенциометъра.Изходния трансформатор оригиналния ли е.
Чак пъм майстори :D

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #9 -: 24 Септември, 2013, 23:08:23 »
Да, изходния си е съвсем оригинален. Не беше пипано нищо по веригите, в смисъл няма обърнати връзки. Идват две напрежения за обратна връзка, да. Общата им точка, средния извод от намотката за ОВ, е хванат върху катодната група на крайната лампа. Една ОВ. Върху нея е хванат и катода на окото, сигурно за преднапрежение. От анода на лампата през С127 се взима сигнал и се подава на плъзгача на потенциометъра за тонкорекция. Втора ОВ. Едната намотка за ОВ през някаква група подава сигнал НАД потенциометъра за сила на звука. Трета ОВ. Самият потенциометър за сила на звука е качен ВЪРХУ сигнала от тази намотка. Четвърта ОВ. Сигналът от същата тази намотка се подава през С126 на фиксирания извод на същия потенциометър. Пета ОВ. Освен това през R34 отива и на решетката на МЧУ!!!
Честно... ??? ??? ??? :o :crazy:
Толкова ми е сложна тази схема, че дори не зная от къде да захвана. Самите елементи са много солидни и качествени. Освен кондензаторите, на които е имало високо напрежение (тях смених), измерих няколко напосоки - точни са СЪВСЕМ. Крачетата им са по 1.5мм дебели, самите елементи са тежки и покрити с фин слой битум, освен мястото на надписа.
Мисля другата седмица да го подхвана с осцилоскопа и генератора и наред! Радиото е семейна реликва, навъртяло е хиляди часове вободна Европа. Искам да го съживя за подарък на баща ми. Той въобще не знае, че е спасено. :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #10 -: 25 Септември, 2013, 00:54:03 »
R34 е във веригата на АРУ за междиночестотния усилвател,обратна връзка по постоянен ток.Средния край е вързан за катодния блок на UBL21,катода на индикатора и той е там.Тя не влиза в тая сметка.Когато го превключиш на грамофон пак ли самовъзбужда.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #11 -: 25 Септември, 2013, 07:48:09 »
Ах верно бе...само да поясня - радиото не се самовъзбужда, по-скоро някяк кряка на гласните/по-високочестотните звуци и има брум. Когато го намаля звучи, но някак кухо. Когато мина на грамофон, брумът спада рязко, но крякането си е там. А при позиция грамофон хептодът е запушен, работи само триода. Така че целия проблем май е след детектора. Знам ли...
« Последна редакция: 25 Септември, 2013, 07:56:34 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #12 -: 25 Септември, 2013, 17:39:24 »
Високоговорител ?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #13 -: 25 Септември, 2013, 17:58:02 »
Тествах го преди да го сложа. Бомба е. И е 4 ома, като стария.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Siera 162A - Ремонт
« Отговор #14 -: 25 Септември, 2013, 18:09:38 »
Защо не пробваш с други катодни кондензатори, щом липсват ниските честоти. Освен това в момента работиш без ООВ и е нормално при увеличен от средата нагоре потенциометър да се появят изкривявания. Може да се наложи преработка на ООВ. Не е лошо да се пробва и друга UBL_ка.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
1030 Прегледи
Последна публикация 19 Октомври, 2016, 09:14:11
от e-sea
1 Отговора
769 Прегледи
Последна публикация 11 Декември, 2016, 11:28:47
от e-sea
1 Отговора
989 Прегледи
Последна публикация 21 Май, 2017, 10:54:49
от spasdimitrov
0 Отговора
807 Прегледи
Последна публикация 25 Ноември, 2017, 19:21:22
от simeon_ivanov
6 Отговора
2051 Прегледи
Последна публикация 05 Юни, 2020, 21:24:30
от ahedproductions

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |