| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Платкаджийница  (Прочетена 3609 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #15 -: 09 Юни, 2020, 14:18:37 »
Не е опака технологията, просто ако по-продължително време се загрява пада при запояване, калаеноо покритие по цялата писта се затопява и естесвено маската се отлепя.

Драго, тука не съм съгласен с теб. Има много платки, които се запояват нормално и не се повдига маската. При Пловдивчани е по-различно, но пак повтарям - не пречи. Доста платки са ми минали през ръцете от тях. Като цяло съм доволен, а и комуникацията с Ангел Иванов от селектра е добра. Човека си разбира от работата!!!
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #16 -: 09 Юни, 2020, 17:59:50 »
Само да споделя опит от преди много години, с акцент, как НЕ се прави бизнес.

Ползвах една платкаджийница, незвисимо от всичките перипетии, които изтърпявах с тях.

В един момент все пак успяха да ме отгонят, когато се оказа, че в рамките на месец за производство на платките ми, те дори не бяха започнати, а след като повдигнах въпроса, то ми ги направяиха "експресно", като си поискаха и пари за това експресно.

На резонния въпрос, "Толкова ли е трудно да има проследяемост на заявката?", големият началник ми отговори, че не само, че е трудно, а даже им било невъзможно, защото за тази "проследяемост" трябваало да назначат човек!?

Тогава закрих и един от бизнесите си. Щом на тях им е трудно, защо на мен да считат, че ми е лесно?


П.П. МИКРОН 20, да не се чудите. Другите са същите. Платкаджийницата на БАН се управляваше от една много разбрана девойка, но там цените не бяха по джоба на клиентите ми. Да подчертая - на мен ми не дреме особено колко струва платката или компонентите, интересува ме клиентът да счита крайния продукт за приемлив в ценово отношение.
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #17 -: 09 Юни, 2020, 18:03:41 »
И МИКРОН 20 са ми бъркали горе и долу на платката. Не е повод да се кахъри човек... Това го счетох за приемливо, направиха ми новите без пари.
73 de LZ2VL

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #18 -: 09 Юни, 2020, 18:15:10 »
Да подчертая - на мен ми не дреме особено колко струва платката или компонентите, интересува ме клиентът да счита крайния продукт за приемлив в ценово отношение.

Ето...тясно са свързани нещата. И няма как да не ти /ми/ дреме :D
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #19 -: 10 Юни, 2020, 22:22:15 »
Споделям напълно наблюденията на ditronix , моита са същите в България и то за хоби платки МИКРОН 20 , става ли въпрос за изделия които ще се продават на клиенти само отвън . Нашите технологии от 60-70те годни ,а няма нужда боклуци неземни . В ТУ също имаше (може и още да я има) платкаджийница и там категорично НЕ ходете , дърта технология и материал за платки който е бил брак още щом е произведен. Мислят си че още се работи с резистори МЛТ и ми оставят площадки за кондери по габаритните стандартите за КЕА  :rofl: :rofl: :rofl:

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #20 -: 11 Юни, 2020, 08:00:14 »
Мислят си че още се работи с резистори МЛТ и ми оставят площадки за кондери по габаритните стандартите за КЕА  :rofl: :rofl: :rofl

1. МЛТ резисторите са напълно читави и с реална разсейвана мощност за разлика от съвременните им китайски събратя с тънки железни изводи вместо дебели медни, през които е възможно предаване на топлина и към платката :rtfm:!
2. Какви площадки ще ти оставят на платката, зависи само и изцяло от теб, или по-точно от файла който си подал за изработка.
Абе...много разбирачи станаха тука, та чак смешни неща се пишат.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #21 -: 11 Юни, 2020, 10:09:26 »
И аз съм на същото мнение. Машината изпълнява файла не твоета представа. Аз като си направих проверка на голям зуум с опция лупата, открих толкова грешки. После щях да обвинявам тоз или онзи за моята си небрежност. Регистрирах се аз в този сайт, и още проверявам и допълвам неща в платката ми. Само не знам моята програма и другите програми идентични гербер файлове ли прави. На сайта пише, че ползват някаква друга програма. Също да питам, като си кача герберите има превю преди да платя. Така разбрах, но пише че понякога превюто било с грешки. Сега ако не ми хареса, как да разбера къде е проблема. При мен или в превюто.   :unknown:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #22 -: 11 Юни, 2020, 11:16:13 »
Да споделя и моят опит с платкаджийниците у нас.
До сега единствената платкаджийница в която съм поръчвал платки е selectrapcb в Пловдив. Цените им са много прилични. До сега от тях нямам сбъркана платка, винаги са ги изпълнявали правилно и на съвсем прилично ниво за моите критерии.
Солдер маска от тяхна платка никога не ми е падала при запояване, но трябва да спомена, че винаги съм поръчвал платките с покритие никел-злато защото съм чувал, че именно при покритие от калай-олово при запояване се получава повдигане на солдер маската заради разтапяне на покритието отдолу в процеса на запояване.
Относно разпробиването на дупките - не са най-големите царе на разпробиването - виждал съм на платки изработени при тях, че си личи леко изместване на дупките (не фатално разбира се). Аз обаче имам стила да правя винаги контактните площадки максимално големи, и при моите платки дори не си личи да има изместване на дупките. Т.е. мен ме устройва напълно тяхното качество!
Тук обаче трябва да спомена срока за изпълняване на поръчките - когато се направи по-голяма поръчка мисля, че са по-сериозни и я изпълняват в срок, но при малки поръчки (последната платка в един екземпляр) се мотаят доста. Поръчах я през сайта, зададох най-дългия срок от 10 работни дни. Чакам аз, мина около месец ни вест ни кост. Звъннах им, и човека ми каза - работят се, малко ги замотах. След седмица платките пристигнаха. Бах решил, че не съм доволен от тази неточност в сроковете за изпълнение, но о каква изненада - бяха ми произвели 2 платки на цената на 1. Та така тази волна или неволна компенсация ме спечели все още да не се отказвам от тях.
Относно гербер файловете:
Аз също работя със Sprint Layout. Програмата си поддържа експорт на пълния набор от гербер файлове и дрил файл.
Всеки индивидуален слой на платката трябва да се експортне като отделен гербер файл. Т.е. при стандартна двустранна печатна платка ти трябват:
1. Горен сервизен печат
2. Горна солдер маска
3. Горен метален слой
4. Долен метален слой
5. Долна солдер маска
6. Долен сервизен печат
7. Дрил файл със всички отвори
Тук идва и момента на неизвестното за мен, защото до сега съм предавал направо проекта от Sprint Layout в селектра и те са си експортирали герберите, та неизвестното е, кои точно гербери е прието да бъдат огледално. Определено трябва да бъдат огледални едни спрямо други тези от горната и долната страна, но кои да са огледални и кои прави, та да не ти произведат после огледална платка е въпрос. Дрил файла също съдържа известни настройки които трябва да се провери в платкаджийницата как го очакват. После задължително аз си правя контрол на експортираните гербер файлове с програмата:
http://www.viewplot.com/
Та това е което мога аз да кажа по въпроса. Не е лошо да се експериментира в китайските платкаджийници как е, защото знам, че цените са добри а качеството каквото съм виждал до сега е отлично, но аз лично все още не съм пробвал.
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #23 -: 11 Юни, 2020, 12:09:21 »
Благодаря за информацията. Ами и аз ще проверя моите тогава в този сайт и то ще си покаже. Да за първи път ми е и внимавам. Като се науча веднъж после ще знам. Аз гледам да е евтино, защото и данъци ще плащам. Тук не е България да минеш между капките. Като ми дойдат от Китай първо в митницата идва пратката. Там се отваря и описва колко трябва да платя за да си я взема.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #24 -: 11 Юни, 2020, 17:29:35 »
Виждал съм режежи принтери за платки. Ако ще се правят само прототипи или единични бройки, то особено за Германия, е напълно оправдано човек да си купи една такава резачка и да не се занимава с всякакви емоции.

pcb milling machine

Това е кодовият израз за търсене.

Преправят и 3D принтери. Повече от успешно.
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #25 -: 11 Юни, 2020, 17:36:36 »
И друг вариант също има, който даже съм го пробвал. Отиваш в която и да е платкаджийница и молиш да ти продадат платка с фоторезист, който те са залепили. В домашни условия няма как да го залепиш.

Натам ти трябва UV лампа и прозрачни слайдове за печат на лазерен принтер.
73 de LZ2VL

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1532
  • Населено място: Варна
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #26 -: 11 Юни, 2020, 20:55:03 »
Иванчо, ето 2 платки правени в Селектра, без забележки. Не се занимавай с китайски експерименти, за 1-2 броя. Ако ще правиш много бройки е друго...

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #27 -: 11 Юни, 2020, 22:10:20 »
Да преди години ми правиха платки Селектира,останах доволен,сега не знам как са.
Това са по мой проект двойно фолирана с метализация.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #28 -: 12 Юни, 2020, 08:46:33 »
То хубаво селектра ама как да сравня. Искам платки 200Х120мм. Селекта за половината площ обаждат 330 лв. За моите изисквания. Китайците искат 70€ с доставката за целите ми платки. Като сложа данъците да предположа ще стане 100€ което е много, но да предположа. Еми...........
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Платкаджийнйца.
« Отговор #29 -: 12 Юни, 2020, 15:11:25 »
100 са и много и малко. Ще се окажат много ако си чакал платките месец и след това откриеш грешки, които ги правят използваеми с трудности.

Под грешки следва да се разбира и предварително заложените в програмата за трасиране гранични параметри, които платкаджийницита не предполага да изпълни, но ще премълчи, че не става.

Примерно разстояние от via до via. (метализиран отвор за преход от един в друг слой)

Занимателни са и минималните отвори на тези преходи, които често платкаджийницата не знае колко точно е този параметър. Ще го разбереш, след като си получиш платките.

Единственият шанс за читаво и балансирано обслужване е да правиш много платки, да ги правиш само на едно място, да приемаш всички неудачи като свои грешки в диазайна .... и в един момент ще се окаже, че си доволен от която и да е платкаджийница. Пак казвам, че с Микрон 20 работих дълги години, като съм минал етапа на изграждане и усъвършенстване, за да не могат да ме учудят с нищо, но не преборих проследяемостта. Не искаха и не искаха да имат "човек", който да следи абсолютно всяка поръчка.

И другото. Ако изделието няма да се продава и да носи печалба, самата поръчка на платка не е особено уместна. Една платка, особено ако ти е първа платка, ще има грешки. Ще поръчаш втори вариант. Трети... Изобщо - хаос.

Спринт нам к'во си не съм ползвал, но и не съм сигурен, че това е вярната програма. Ползвам EAGLE. Препоръчвам да се ползва стара версия, преди онези турбоолигофрени от Autodesk да купят тази платформа. От друга страна, всички програми би следвало да са верните, ако резултатът е равен или над очаквания.
73 de LZ2VL

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |