| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Заместник на UBF11  (Прочетена 1130 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Заместник на UBF11
« -: 04 Февруари, 2016, 00:16:51 »
Много се радвам на малките си мрежови приемници, но за съжаление заради трудно намираемите и скъпи лампи избягвам да ги пускам и са по-скоро за красота. В опитите си да сглобя един резервен комеплект лампи, се сдобих с два мъника Lorenz Super K10A. Едното шаси беше в много лошо състояние и ще бъде донор, но другото може да се възстанови и то без да се влагат много труд и средства. За него обаче не мисля да давам пак луди пари за лампи, а да търся по-евтини заместници.
Кенотронът е лесен - диод и гасящи съпротивления. UCH11 ми се търкаля една, имам и две UCH21, крайната лампа UCL11 също не е такава драма да се намери, имам дори една резервна с прилична емисия. Но с UBF11 е голяма мъка.
Гледах, че по характеристики е сходна с UBF89, а такива имам две. Набързо днес спретнах един преходник между цоклите. Стана много културно, дори мислех да го напълня с епоксидна смола, за да фиксирам окончателно новалния цокъл. Преди това обаче тестът на единия приемник показа, че присадката не работи. Едната лампа се самовъзбужда, а при другата имам по-леко бучене, но не се хваща нищо.
Предположих, че проблемът идва от разликата в стръмността и усилването, но един колега каза, че е правил подобни заменки и работят добре. Гледам, че и в немския eBay има заместници на UBF11, които са досущ като UBF89, но присадени на други цокъл. Някой правил ли е тази процедура, за да сподели опит?
Свързал съм катода с трета решетка като при UBF11, всички крачета са проверени.

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Заместник на UBF11
« Отговор #1 -: 04 Февруари, 2016, 08:32:17 »
Не би трябвало да има проблеми.
Радиоприемникът проверяван ли е
с изправна UBF11?

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Заместник на UBF11
« Отговор #2 -: 04 Февруари, 2016, 08:39:51 »
 Сложи резистор 220к с паралелен кондензатор 200пф пред първата решетка . Виж как е направено в Мелодия 2.

Неактивен vasevdeyan

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 45
Re: Заместник на UBF11
« Отговор #3 -: 04 Февруари, 2016, 09:16:09 »
Стига бе драма било аз докато продавах лампи ги давах по 6-7лв. тия UBF-и. То и сега имам ама....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Заместник на UBF11
« Отговор #4 -: 04 Февруари, 2016, 12:57:30 »
Проверяван е. С UBF11 работи отлично. Довечера ще проверя отново всичко по свързването, но стана перфектно. Двата приемника, на които тествам, за Olympia 421 и Siemens 12GW. И двата са реставрирани и всичко е в режим.
vasevdeyan, факт е, че преди се намираха за 6-7 лева, но сега е голяма мъка. Наскоро купих целия комплект лампи срещу 50 лева, но въпреки уверението, че лампите работят, UBF11 беше заминала. Сега ще взема още две UBF11 от форума с уговорката, че ако не работят, ще ги върна. Досега единственият сигурен вариант е eBay. В Германия цената им не е много по-висока отколкото тук.

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Заместник на UBF11
« Отговор #5 -: 04 Февруари, 2016, 13:32:47 »
Да, определено е най-добре с оригиналната
радиолампа на завода производител.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
2458 Прегледи
Последна публикация 21 Юни, 2014, 10:20:23
от Ricarq
0 Отговора
3450 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |