| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Схема и принцип на действие на импулсни часовници  (Прочетена 1617 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Предстои ми ремонт на часовника на учреждение разбира се безплатно.Принципно се състои от часовник маика които изработва минутен импулс и много импулсни часовници.По спомени майката беше с махало и задвижване с електромагнит  на 24 волта.Храпово колело изпълняващо ролята на делител.Ако някой е поддържал такава техника моля да сподели за възможни повреди и тяхното отстраняване.Предварително благодаря

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 891
  • Населено място: Варна
Има много варианти за устройството на часовника майка, затова е безсмислено да се дават съвети преди да е ясно за какво говорим. Направи снимки на механизма и ги покажи...

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1125
  • Населено място: София
Доста съм се чудил, защо часовник с махало става неточен. А то какво било- отворите, в които лагеруват разните колелца стават елипси и от това часовника работи неточно и даже спира.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Отклонението на честотата на махало зависи от много фактори, но не мисля, че това е основна тема на дискусията тук. Действително, нека се изясни най-напред конструкцията на майката. Най-лесно е в наши дни, да се изработи един цифров кварцово стабилизиран заместител на часовника майка, но пък се губи чара на оригиналния махален механизъм. Ако е в изправност, най-добре е да се възстанови.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1125
  • Населено място: София
А защо да не се направи с електроника,която да се скрие някъде и да се запази механичната част. Преди много години видях такъв часовник- майка и ми се стори много примитивен- при долния край на махалото имаше механични контакти.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
По спомени от разглобяването на един часовник всеки импулс трябваше да е с обратна полярност на предишния и 24 волта.Колко продължителен трябва да е импулса.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Виж на сайта на Оруш, ако не е сложил документацията го питай специално. Преди години му я пратих за да я качи там.Електромеханична часовникова система за учреждения и малки предприятия произвеждана от кооперация "А.С.Попов"-София. Вярно е че стъпковия мотор на всеки часовник от системата се захранва с разнополярни импулси 24 волтови.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 891
  • Населено място: Варна
В най-разпространените часовници 'Радиосинхрон' няма стъпков двигател, а един соленоид с подвижна котва, която при всеки импулс придвижва едно храпово колело напред с един зъб. Импулсите са еднополярни и продължителността е около една секунда, но тя няма значение

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Написал съм какво имам предвид-сега го онагледявам с екземпляра който имам.Снимките са мои, не са от мрежата. Ако е необходимо ще направя клип за работата на часовника-ще му подавам напрежение от токоизправител.За документация писах къде да се търси, майката не ми беше интересна и не съм я взел. Не съм сведущ по системата " Радиосинхрон", но питащия не е я споменавал.Има я описана някъде в "Радио и Телевизия".

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |