| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe  (Прочетена 6802 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vasil.lyutskanov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Бургас
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #45 -: 29 Октомври, 2023, 19:04:08 »
1 оказа се че фирмуера който съм заредил е стар и не е ок .След като намерих най-новия, теста на картата изгря :)

172281-0

2 да колега NKK, абсолютно си прав че тея буфери LS245 не вършат работа и трябва да ги сменя. Но това ще е утре че голямо ровене ще падне докато открия подходящи такива :)
3 vstealth ми така е проектирана VGA да е вътре иначе трабва да се кълца пласмасата :)

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #46 -: 30 Октомври, 2023, 10:20:52 »
То и това не е баш теста на картата. Тази картина със "@мин" символите излиза когато и трите 74LVC245 ги няма или просто Пикото се захрани през USB без изобщо картата да е на слот. Истинския тест е когато се махне само U1. Тогава фърмуера изписва всички символи които съдържа:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #47 -: 30 Октомври, 2023, 10:46:42 »
Днес получих модулчето от колегата NKK,за което му благодаря!Запуснах платката със 74hc245 и стабилизатор lm1117 3.3
Тествах го на един Правец 8м на който всички чипове са на цокли.От страх да не изгори.Включвах и изключвах над 20 пъти и го оставих да бачка около час.НИЩО НЕ ИЗГОРЯ,по дъното.
Превключвах знаковия генератор от дип ключето, но Правец не изписа нито на кирилица нито на латиница!При Продос картата игрите стартират и бачкат прекрасно.При продос ром картата латиницата  я има и бачка!Единствено видео теста не тръгва като го стартирам компютъра увисва в машинен език.Всички игри работят и стартират.Същото е и при Правец 82 с монтирана допълнинелна рам.

Пробвай с този фърмуер. Той е за Епъл IIe, но май работи и на Правец 82/8М и съдържа малки букви на латиница на мястото на кирилицата, така че поне ще ти изписва Правец малко по-правилно.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #48 -: 30 Октомври, 2023, 14:02:27 »
Преди малко се чухме по телефон с колегата NKK, и реших за Правец 82 да запиша епълски сет с 2716 или поне първия-F8.За проба ,да се види дали поне латиницата ще излезе ли в логото!
Може и да се наложи и знаковия генератор-ches да подменя с епълския?Не знам!Имам доста 82-ки и ще жертвам един за тази платка.Даже и да изгори по дъното  някой чип,да не ме е яд.
Втората платка за сега няма да я правя,докато не намеря дадените 74lvc245 чипове и софтуер за модула който да изкарва кирилица.
За сега всичко се държи нормално със 74HCT245.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #49 -: 30 Октомври, 2023, 14:10:21 »
Преди малко се чухме по телефон с колегата NKK, и реших за Правец 82 да запиша епълски сет с 2716 или поне първия-F8.За проба ,да се види дали поне латиницата ще излезе ли в логото!
...
Ще излезе "APPLE ][" ако сложиш Епълски F8, но клавиатурата пак ще печата боклуци когато си на кирилица. Както вече казах, тази карта не чете знаковия генератор. Българските букви трябва да ги има във фърмуера на Пикото за да излязат на екрана. Затова ако искаш да излезе латиница на мястото на кирилицата, пробвай фърмуера който съм дал по-горе. Мисля че с него би трябвало да ти изпише "prawec".
« Последна редакция: 30 Октомври, 2023, 14:25:20 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #50 -: 30 Октомври, 2023, 14:49:26 »
Сега ми остана малко време и тествах няколкото файла дадени в сайта.С последния файл даден по-горе в темата изписва Правец на латиница има малки и големи букви,но картината е презредова като стар лампов телевизор!
Намерих в сайта на разработчика няколко файла от които един тръгна перфектно,излиза латиницата с малки и големи букви изписва Правец на латиница и не е презредово, а е мазно както трябва! При игрите също не е презредово.
Явно са направили няколко файла за 50 и 60 херца.Така си го обяснявам.
За сега ще карам без кирилица,не ми е притрябвала особенно.
Благодарско!
-------------------------
П.С.При една от пробите бях забравил да запоя изхода да стабилизатора,че по време на включване към лаптопа трябва да е развързан инъче 5 волта влизат в изхода на стабилизатора и грее много и е готов да изгори!!!След записа пак се запоява и се монтира на Правеца вече свързан стабилизатор.БЕЗ СТАБИЛИЗАТОР ИЗКАРА КАРТИНА???Бях го забравил после го върнах.
Ужас-необяснима ситуация?Понеже не съм гледал схемата всичко наредих по платката като на-майтап.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #51 -: 30 Октомври, 2023, 14:54:16 »
Почвам да се замислям за какво е този стаболозатор  на 3.3 волта след като пико-то бачка на 5 волта през usb като се програмира?
И цялата платка тръгна без да го има стабилизатора ,при моя грешка.Лаптопа е в другата стая и не беше свързан към включената карта.От къде и как са се захранили чиповете без стабилизатор!Сега не ми се правят експерименти, но ме е яд ,че поне не замерих да видя какво става.Включих Правеца от копчето, видях картината на монитора и след това погледнах липсващия стабилизатор и побързах да го изключа докато не са се пресрещнали някой напрежетия от страх.
Нищо не изгоря. Всичко е ок.
« Последна редакция: 30 Октомври, 2023, 15:09:32 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #52 -: 30 Октомври, 2023, 15:19:09 »
Сега ми остана малко време и тествах няколкото файла дадени в сайта.С последния файл даден по-горе в темата изписва Правец на латиница има малки и големи букви,но картината е презредова като стар лампов телевизор!
Намерих в сайта на разработчика няколко файла от които един тръгна перфектно,излиза латиницата с малки и големи букви изписва Правец на латиница и не е презредово, а е мазно както трябва! При игрите също не е презредово.
Явно са направили няколко файла за 50 и 60 херца.Така си го обяснявам.
За сега ще карам без кирилица,не ми е притрябвала особенно.
Благодарско!
-------------------------
П.С.При една от пробите бях забравил да запоя изхода да стабилизатора,че по време на включване към лаптопа трябва да е развързан инъче 5 волта влизат в изхода на стабилизатора и грее много и е готов да изгори!!!След записа пак се запоява и се монтира на Правеца вече свързан стабилизатор.БЕЗ СТАБИЛИЗАТОР ИЗКАРА КАРТИНА???Бях го забравил после го върнах.
Ужас-необяснима ситуация?Понеже не съм гледал схемата всичко наредих по платката като на-майтап.

Презредовия фърмуер (емулация на сканиращи линии) нищо общо няма с 50 или 60 Hz, а нарочно е направен така. Беше компилиран по моя инициатива, тъй като изглежда много по-добре когато се използва със VGA->HDMI конвертор и висококачествен HDMI монитор: цък!

Иначе процесора на Пикото работи на 3.3V. На самата my платка има линеен стабилизатор на 3.3V за да може да се захранва през USB.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #53 -: 30 Октомври, 2023, 16:24:41 »
Ясно.
Благодарско!

Неактивен SteveN

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: Пловдив
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #54 -: 30 Октомври, 2023, 16:44:59 »
Колегата Васко Люцканов от бургас ми подари тези две платки.
Колеги, как мога да си закупя 2 такива голи платки ?

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #55 -: 30 Октомври, 2023, 17:19:28 »
Няма от къде да ги закупиш.ПОРЪЧВАТ СЕ!От Китай.За да излезе по-ефтино се поръчват повече бройки.Някой от колегите който поръча и му останат може да ти продаде или подари.Доста колеги процедират така.Помагаме си във форума.Обикновенно който поръча повече и му останат ги обавява!
Проекта е много улеснен за реализиране с минимални познания по електроника.Нареждат се елементите описани на платката и ввсичко тръгва от раз.Тук дискутираме фабрични грешки,бъгове и др.проблеми.Така,че всеки може да прочете и да се образова от опита и грешките на другите колеги.Всеки споделя проби,тестове и идеи.
---------------------------------------------------
Една такава платка замества ретро монитор монохромен ,който не всеки може да си позволи или ремонтира.Спестява куп пари на начинаещите.Позволява един Правец да се включи с всякакъв VGA-монитор при наченаещи любители на Правец.Даже колеги са доработили до най новите монитори,/по- горе в темата/HDMI адаптер и софтуер.

Неактивен vasil.lyutskanov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Бургас
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #56 -: 30 Октомври, 2023, 17:26:49 »
Колеги, как мога да си закупя 2 такива голи платки ?

Имам още една такава свободна. Дай ми координати да ти я пратя.

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #57 -: 30 Октомври, 2023, 19:04:00 »
Писах, че поръчвам 5 платки. Двама колеги от форума поискаха. Остават още 2 които си търсят собственик

Неактивен vasil.lyutskanov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Бургас
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #58 -: 14 Ноември, 2023, 17:18:38 »
Разгеле след почти месец търсене в българските магазини на тея 245-тици ми пристигнаха от Германия и подкарах и аз картата:

172711-0

Само не знам тея дразнещи шарении на белия текст защо се получават.
 Четах някъде за някакви два бита и че белия цвят в apple не е съвсем бял а сбор от други цветове. Демек няма оправия дори и хардуерна

172713-1

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #59 -: 14 Ноември, 2023, 18:23:24 »
След като картината е 100% идентична на емулатора в режим RGB значи всичко си е както трябва:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |