| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Телевизор Кристал /черно-бял/  (Прочетена 18749 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Телевизор Кристал /черно-бял/
« -: 09 Март, 2013, 23:08:39 »
След голямо търсене най-накрая намерих този рядко срещан телевизор.На пръв поглед всичко му е налично без високоговорителя.Като за начало го разглобих и почистих кутия ,кинескопа, предпазното стъкло и комадния пулт.По шасито се вижда доста кондензатори в много окаян външен вид ,но някой изглеждат добре.Гасящия резистор за отоплителната верига е изгорял.Ще има ремонти по него ,като ще ви държа в течение за тях.
« Последна редакция: 16 Април, 2013, 11:40:21 от bobi mw »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #1 -: 10 Март, 2013, 00:28:31 »
Качи някоя снимка  :)
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #2 -: 10 Март, 2013, 19:35:47 »
Снимките няма да закъснеят много.Днес отделих малко време за телевизора смених съпротивлението в отоплителната верига и разкачих селеновия изправител да подам само отоплотелно напрежение към телевизора.Оставих го да поработи 2-3 часа само на отопление и го спрях.Нямаше никакви миризми ,което това е много добре.След смяната на два съмнителни кондензатора които имат доста неприятен вид ще свърза изправителя да видим какво ще стане.За сега толкоз.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #3 -: 10 Март, 2013, 21:14:29 »
*би го тоя селен или го провери задължително преди пускане, сложи един диод и съпротивление...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #4 -: 10 Март, 2013, 21:50:12 »
Аз също съм му дигнал мерника на него,но утре ще проверя напрежението ако е в границите 230-240 волта го осавям,ако грее и е ниско около 200-210 го свалям.Утре ще доложа какво е положението.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #5 -: 10 Март, 2013, 22:44:52 »
Не бързай да хвърляш селена, може и да е добре. Аз на "Пирин"-а си поиграх със селена, смених една-две секции и си работи с него.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #6 -: 11 Март, 2013, 16:06:59 »
Днес отново отделих време за телевизора.Свързах отново селена към резистора 5 ома и включих телевизора да видя какви признаци на живот има.След заграването на лампите всичко е нормално и ,като се обърнах да видя имали растър и гледам кълбета дим излизат отзад и веднага го изключих.Като извадих шасито и погледнах два резистора изгорели:единия е на катода на пентодната част на лампата PCL 85,а другия на крайната лампа за звука PL 82 който захранва втората решетка.Причината за изгаренято на резистора 4.7 килоома на PL 82 e пробил кондензатор 0.1мкф ,който показва пълно късо с веригопроверителя.За сега толкоз по-късно ако ми остане свободно време ще продължа с търсенето на другите повреди.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #7 -: 11 Март, 2013, 17:36:23 »
Може и някоя лампа да има вътрешно окъсяване. При мен се беше случило с РСС88 и ПЦЛ86, имаха вътрешно окъсяване и съответно един-два резистора запушиха  :D , добре, че се усетих навреме. Кондензаторите също правят такива мизерии.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #8 -: 12 Март, 2013, 08:58:38 »
Направил съм опис на всички кондензатори и съм решил нито един стар да не остане.Може да се нарушава автентичноста ,но за да не станат сериозни повреди всичко ще се смени.Ето вече купени и готови за монтаж.Ето как изглежда хубав кондензатор от 1965г  :D

« Последна редакция: 12 Март, 2013, 15:28:51 от bobi mw »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #9 -: 12 Март, 2013, 15:35:39 »
тия дето си ги приготвил по-добре не ги и слагай, или ги измервай преди поставяне  !!!

По-проблемни са от старите. Аз за това слагам само WIMA.

Няма да е лошо да направиме поръчка за аксиални  кондери , с които си стои автентичността не нарушена...

Четох че dinev66 е поръчвал от германско...

Аз със сигурност ще поръчам за пирина ми и за операта...



« Последна редакция: 12 Март, 2013, 16:36:17 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #10 -: 12 Март, 2013, 15:42:08 »
До сега никога не съм имал проблем с такива кондензатори.В нашия град има един магазин, който продава български резистори и кондензатори чисто нови.Предпочитам да сложа нещо родно производство тамън ще се върже към останалите части от колкото нещо западно.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #11 -: 12 Март, 2013, 16:31:41 »
Това, което си го снимал с надписите на латински май е далече от БГ производство... +, че операта ми  беше пълна с такива...

Ако може да развиеш хартишката и да я снинмаш или сканираш... ,че на новите поставени да се залепя отгоре..
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #12 -: 14 Март, 2013, 11:23:18 »
Новини покрай Кристала.След замяната на двата пробили кондензатора и смяната на изгорелите резистори дойде ред на поредното пускане на телевизора.За голяма радост този път нямаше нито мирис нито пушек селена на нагрява и не дава понижено напрежение но радостите бяха до тук.Яркоста не подлежеше на никакви корекци максимална е, но като по работи малко телевизора се оправи и се регулира.Ще търся проблема.Растъра е покрит с множество лини а не сив екран.Мъките по този телевизор тепърва започват :empathy2:
Ето и снимка на растъра http://postimage.org/image/fyq1vkg67/

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #13 -: 14 Март, 2013, 13:02:39 »
Смени зареждащия прехвърлящия и кондезаторите за литейност. Провери и съпротивленията в групата за линейност. 

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Телевизор Кристал /черно-бял/
« Отговор #14 -: 14 Март, 2013, 16:52:09 »
Имам чуството,че това е синусова бобина за настройка.Да не греша? :o

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |