| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Филипс N4418  (Прочетена 860 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Филипс N4418
« -: 20 Юли, 2018, 16:17:15 »
Купих си Philips N4418...
Подразбира се, че не работи...

Като изключа, че е "ровено" аматьорски, ми се иска да попитам: - добре ли е да сменя всички транзистори и кондензатори, или да се огранича само за някои.
Производството е някъде от 1973-та година, а за транзисторите /тогава/ доваха около 10 000 работни часа
Тук има хора с много опит и ги моля /и се надявам/, да ми помогнат.

Разглобих го нацяло, изкъпах го с "Меглио" и го суших към седмица... Изглежда като нов, но при включване всички двигатели въртяха, После левия и основния спираха. Бутоните не действат, лампите, или ги няма, или не светят, има много лоши спойки... Крайните стъпала заработиха, само че за сега нямам условия и време да продължа...

И не мога да реша въпроса зададен по-горе, да сменям ли всичко, или не.

Ето две снимки, които хем ме разсмяха, хем ме накараха да издам нечленоразделни звуци...



 
« Последна редакция: 20 Юли, 2018, 20:08:47 от Gabo »
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Пилипс N4418
« Отговор #1 -: 20 Юли, 2018, 18:00:41 »
На дали е от "износване " на транзисторите . Пусни му ниската и корай назад .

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Пилипс N4418
« Отговор #2 -: 20 Юли, 2018, 19:25:54 »
На дали е от "износване " на транзисторите . Пусни му ниската и корай назад .
Ами тригерите явно не работят. Бобината за придърпване на ролката - също, а всичко е уж оригинално..., с изключение на модула за скоростите, който пък работи... ??? И е с БГ транзистори. :D

Бе за сега почивка... Ай наздраве!  :drinks:
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Филипс N4418
« Отговор #3 -: 21 Юли, 2018, 22:21:50 »
Ето ти сервизното ръководство, свали си го от Електротаня:
https://elektrotanya.com/philips_n4418.pdf/download.html

и всякакви мистерии по функционирането ще се изяснят, пък и ще може да проследиш какви модификации са правени  и да върнеш към оригинал схемата.

Една подсказка за прането на платки с Меглио ще ти дам. Меглио-то премахва всичката патина от спойките, даже премахва полу проводящата патина вътре в студените спойки, които все още някак си провеждат през нея. Това води до пълно прекъсване на такива студени спойки. Кофти е, че след като изпереш платката не може да забележиш коя спойка е студена с просто око, защото всички лъщят като нови.  Решението е- минаваш всички спойки с нагорещен поялник и флюс, за да ги презапоиш.  Положителното тука е, че оправяш почистени спойки и никога повече няма да станат студени, както е ако ги оправиш но не са почистени.

Относно замяна на транзисторите- винаги е изкушаваща истаната обаче е, че западното производство държат в норми и реално компонентите, които трябва да замениш без замисляне не са транзисторите ами електролитни и не електролитни кондензатори както и съпротивления с ниска мощност с често избягали стойности без никакви външни белези за това. Новите транзистори макар и по-точни по спецификации са излишна занимавка, ако се мерят като читави старите и работят оставяй ги. Наблюдавал съм многократно следната тенденция, колкото повече електролитни кондензатори заменям толкова повече уреда се оживява,като ги сменя всичките остават сериозните проблеми, тогава диагностика по модули и изскачат разни неполярни кондери и много ама много рядко някой транзистор.

Може да си вземеш едно такова всичкомерче и проверката на електролити, неполярни и транзистори става бърза и сигурна, може да сведеш до 1-2 дена реставрация на уред, за който иначе ще ти е необходима седмица или две :
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=11486.0

Принципно аз лично процедирам така, като видя, че е много сгънало въпросното устройство. Даже нищо и не меря, Директно си правя онлайн поръчка за всички не полярни кондензатори и електролити по сервизното описание, и докато я чакам да дойде, мия- суша, занимавам се с разглобяване, почистване и смазване на  електромотори и механика. Като дойде поръчката, почвам да меря активни елементи по захранване, и да заменям кондензатори, за удоволствие по някога ги разреждам и прекарвам през всичкомера ама при уреди от 70 те години обикновено е пълен леш и даже меренето е загубено време, като се има предвид, че трябва да минеш през всички звена на цял не работещ апарат с  преработки и ремонти. Та НЕ си губя времето с глупости ами си сменям на ред пасивните, Меря активните като свалям транзисторите  и ги тествам по 3 пъти на всичкомера и пре-запоявам.  Не остава спойка не пипната  и схемка не разгадана, естествено накрая настройка и всичко работи. Ако се наложи някой транзистор да се сменя обикновено се намира близък аналог по чекмеджетата. Та после може да си поръчаш допълнително пълен аналог ако не работи коректно със заместителя ама много рядко се налага.
Виж варистори ако има посхемата е кофти, подготви се с нови.

 
« Последна редакция: 21 Юли, 2018, 23:09:15 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Филипс N4418
« Отговор #4 -: 21 Юли, 2018, 23:03:22 »
Оградения с червено елемент който седи на платката Print5 Netzteil -на захранването на клема "B"от схемата върху трафа и мяза на мощен транзистор или диод или тиристор за панелен монтаж, седи върху писта, която оригинално отива да захрани Power Amplifer(крайно стъпало), tape transport control(контрол старт стоп посока на въртене итн.). Сивия кабел отдолу отговаря на цвета написан на платката и оригинално е само сивия кабел на тая площадка.  Тоя @транзистор@ са го сложили за да вземат напрежение явно за нещо, което им е трябвало по прерабтката, но оригинално няма работа в схемата на захранването на тоя пин, та махай смело.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Филипс N4418
« Отговор #5 -: 22 Юли, 2018, 07:39:19 »
...  Тоя @транзистор@ са го сложили за да вземат напрежение явно за нещо, ...
Благодаря за всички съвети!
За патината и Меглио-то не знаех, но това /както казваш и ти/ е предимство.
В крайните стъпала имаше няколко лоши спойки, но ги минах и сега са в ред. Ще презапоя и другите, разбира се.

Това от снимката е диод /не съм му видял марката още/, и е сложен, за да замести един от диодите в Греца /незнайно защо е решено, че този диод е повреден/. Беше ми смешно, защото оригиналните диоди са за 400 мА, а са поставили диод за 5 - 10А. Бе оправдавам го донякъде, защото "едно време" нямаше части, или бяха скъпи.

Двата Греца мисля да ги подменя с диоди за 2 - 3А, или блокчета... В тригерите ще сменя транзисторите и кондензаторите /може да направя нови платки с интеграли, вижда ми се по-стабилно. Всички лампи /19V, 50mA/ ще ги подменя със светодиоди /отворите в рамената на превключвателите са с размери Ø 5mm./. За сега това!

Още веднъж благодаря! Лек ден!

PS. Имам едно "китайче" U-55 /май така беше/, което беше за ремонт, но вече е готово и мери C, R, A, β21, °C, Hz..., абе бива...


.
« Последна редакция: 22 Юли, 2018, 07:50:08 от azop_v »
Timeo Danaos et dona ferentes...

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
218 Прегледи
Последна публикация 18 Август, 2018, 22:19:52
от lager

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |