| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Колекция oт български абонатни високоговорители /радиоточки/ и други съоръжения  (Прочетена 18642 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Защо ми се струва, че говорителя е съветски? Така ли е или греша?
0888981645, 072365106

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Явно в в завода за високоговорители Благоевград са използвали матрицата за пластмасовия челен панел от "Ворошилов".
Тук е и радиоточката на Боби: https://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/vg_r_ba_4.html
А ето и с логото:

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Защо ми се струва, че говорителя е съветски? Така ли е или греша?
Слави не си ли виждал такъв модел високоговорител?Монтират ги в радиоприемниците "Пионер" и в радиоточките от този модел.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Просто попитах, защото съм останал с впечетление, че с този дизайн са съветски говорители. Защо да не са внасяни, както е било в първите години след началото на радиофикацията през 1947г.? Или пък първите наши да са били нещо като съветски лиценз? Сигурно някъде пише, не знам?
Но, както и да е, все едно не съм питал...
0888981645, 072365106

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Много Ви благодаря колеги за изчерпателните отговори.Радоточките Р-ВА-4 са масови но не знаех,че преди това са имали друго означение.Помислих да не е с друг дизайн.А радиоточката с дървен лицев панел виждам за първи път.Колегата винаги ни изненадва с нещо от историята свързано с радиофикацията.Слави сега ще ти покажа една статия за високоговорителите произвеждани в завод "Ворошилов" https://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/vg_voroshilov.html

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Radist, благодаря за много интересната и полезна статия! Научих нещо!
Относно моето питане, може би съм се заблудил, че "капковидните" отвори на шасито са руски "патент"?
0888981645, 072365106

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Добавям нещо което също е свързано с радиофикацията.Това е един специален делител.Направено е явно при липса на радиоточка чрез него да се включи радиомрежата през делителя към входа на усилвателя,грамофона или магнетофона.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Интересно и такава ли щуротия е имало, сигурно вкарва прилично ниво брум. Хубава темичка Боби показва интересни неща :hi:

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Към тази колекция добавям нещо документално.Преди да се заменят радиоуредбите в радиофикацията с транзисторни до средата на 70 те години в цялата страна апаратурата е била лампова.Тъй като лампите имат определен живот те са имали и паспорти-бланки с които се вписват данни.Тъй като в наши дни съм сигурен че почти никой не е виждал такива бланки ще ви споделя една такава открита случайно.

Неактивен dimko1

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
  • Населено място: Първомай
В тази тема ще покажа на интересуващите в тая област моята колекция от радиоточки и съоражения за жичната радиофикация.Ще покажа всеки един експонат отделно както и малко описание на самото изделие.Не проявявам интерес към техника която не е произвеждана в нашата радиоиндустрия затова колекцията е с изцяло наши експонати.

Като начало започвам с най-масовият произвеждан и популярен високоговорител тип "ВА 03-2" или "ВА-III" познат на всички като "Тонмайстор".Въпреки че е най разпространеният и без интересен високоговорител ще му обърнем малко внимание.
Първоначално е произвеждан в завод за високоговорители Благоевград,а по късно в завода за пластмасови изделия Белица.Той е произвеждан в около четири варианта като главните различия са в използвания високоговорител.Първия вариант е използван високоговорител "ВЕ 154" с екраниран магнит и със железни крачета на кутията.Втория тип е използван високоговорител "ВЕ 154 Б4" и краката са отливка към кутията.Третия и четвъртия вариант е променен конструктивно галетния регулатор за силата на звука типовото означение и използвания високоговорител като в единия модел е монтиран ВО 0825 с екраниран магнит или ВО 0826 с цилиндричен магнит.

Номиналното входящо напрежение е 30V
Номинална мощност при напрежение 30V е 0,3W
Честотният обхват е 150-12000Hz
Неравномерността е 14dB
ТАКАВА РАДИО ТОЧКА ИМАМ ТОНМАЙСТОР 10ЛВ.  ТЕЛ. 0886230311 Динко

Неактивен dimko1

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
  • Населено място: Първомай
Интересно и такава ли щуротия е имало, сигурно вкарва прилично ниво брум. Хубава темичка Боби показва интересни неща :hi:
имам го същия разпределител и много други неща.........

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Тенденцията ми е цялата колекция да е добавя в едно помещение.На самото помещение съм решил да поставя тази табела

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Дано успешно реализираш идеята. А табелата мисля ще си бъде на мястото?...
0888981645, 072365106

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Новото попълнение в колекцията е звуковата колона КН-30.Тя е направена от дърво като високоговорителите са защитени от пластмасови решетки.Предназначена е за озвучаване на закрити пространства.Състои се от осем високоговорителя тип "ВО0824" или "ВО0826"Тези колони се произвеждат в два варианта със съгласуващ трансформатор предназначена за свързване към транслационни линии и без съгласуващ трансформатор с импеданс 8 ома.

Номиналното входящо напрежение е 30,120,240V
Номинална мощност 30W
Честотен обхват: 160 ÷ 12000 Hz
Неравномерността е 15dB

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Колега всеки път когато качваш нещо ново в колекцията се убеждавам колко работи не знам какво е произвеждано.Такива колони съм виждал случайно само в чакалнята на гара "Горна Оряховица".Явно това не са масови тонколони за което те поздравявам за новия експонат.

Мога ли да те помоля и да даваш размери на тонколоните да добия някаква представа колко е висока и широка.Ще е интересно ако направиш и снимка на всички колони както са подредени

И не на последно място те поздравявам и за табелката която като гледам е специално изработена със логото на завод "Електроакустика".Шапка ти свалям за това че си истински запален в областа на радиоточките.Сигурно към всичко това имаш и литература свързано с радиофикацията.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |