| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Новото ми чудовище (карантинно)! :)  (Прочетена 2265 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« -: 09 Април, 2020, 16:22:41 »
Благодарение на извънредното положение и ваканцията, успях да завърша един проект, който влача вече няколко месеца.
Усилвател от любимите ми с мощно отопление на крайните лампи. Три броя 6Н8С - по половинка  в предусилвателя и една за фазоинвертор, две 6Н5С, като крайни лампи в ПП свъзване и един стабилизатор, заради красотата от светенето!  :D
Получи се подобре от очакванията ми, а не като в руската поговорка "хотелось как лучше - получилось как всегда". За мен поне звука е по-добър, от всичко което съм правил до сега. Това е до към 5-6 Вт., ако не му се целиш много може да се слуша и на 10, а за джумба изкарва и 13!
Има много преддизвикателства с тази елементна база, но може да споделя по-късно, ако някой се интересува.
131239-0131241-1131243-2131245-3131247-4131249-5
« Последна редакция: 09 Април, 2020, 16:47:00 от Pichaga933 »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #1 -: 09 Април, 2020, 16:32:51 »
Не успях да завъртя картинките!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #2 -: 09 Април, 2020, 16:41:48 »
Интересува се, сподели схема ако ти е възможно

 Следващия път снимай без да въртиш телефона.

Обърнах ги, сега ще ти ги кача в 1вия, пост...
Качени.  :hi:
« Последна редакция: 09 Април, 2020, 16:48:31 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #3 -: 09 Април, 2020, 17:13:29 »
Страхотен, и дизайна е оригинален, браво  :bravo: .

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #4 -: 09 Април, 2020, 17:27:10 »
Брутално красиво !  Браво !

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #5 -: 09 Април, 2020, 18:17:04 »
Много красив дизайн !!!   Изпипана работа , личи си ! Браво за изработката !         Няколко думи за изходния трансформатор ?               Даже са те копирали в съвременен вариант на снимката .

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #6 -: 09 Април, 2020, 20:27:26 »
    :bravo: :bravo: :bravo: Язък за кафеварката! :rofl: Може би някъде трябва да има не само датата, но и стилизирано изображение на вируса. А лампите не може ли някак си да загряват вода поне за чай, за еспресо нямат мощност.
« Последна редакция: 09 Април, 2020, 20:34:41 от Лъчо Минков »

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 605
Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #7 -: 09 Април, 2020, 20:42:36 »
Браво!!!

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #8 -: 09 Април, 2020, 20:45:51 »
Отлично изглежда, сигурно и в работата е добро.Не съм виждал 6Н5С,помислих че става въпрос за 6С5С, после за 6Н13С.6С5С е стандартна усилвателна лампа , 6Н5С и 6Н13С са стабилизаторни ,също и ЕС 360.Както и друг колега проявява интерес към изходящия трансформатор ако колегата желае нека пише.Руснаците обикновенно ги ползват за усилватели за слушалки,безтрансформаторни(безжележни) също ги кръщават.Проблемът им е високото вътрешно съпротивление.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #9 -: 09 Април, 2020, 21:09:04 »
Нямам думи, поредният прекрасен проект. Браво, Ванка. Възхищавам ти се на търпението и старанието. И уменията, естествено  :drinks:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #10 -: 09 Април, 2020, 21:12:50 »
Проблемът им е високото вътрешно съпротивление.
6Н5С е стабилизаторен двоен триод и се характеризира с ниско вътрешно съпротивление, което позволява изискванията към изходния траф, да са много ниски, както е в случая, с индуктивност около 10Н, долната честота е 20Hz на -1dB. Проблем е ниското усилване 2,5-3, което изисква високо напрежение от фазоинвертора за атака на крайните лампи - повече от 70V!!!
Ето малко осцилограми:
1. Входния и изходния сигнал, както и спектъра на изходния, входната чувствителност за 1W на изхода е под 100mV131259-0
2. Изхода - 1kHz/ 1W.
131261-1
3. Изхода - 1kHz/ 10W131263-2
4. Изхода - 1kHz/ 13W, вече се виждат 2 и 3ти хармоник, повече от 10% анодите се зачервяват!131265-3
5. Напрежението между двата анода, при 10W, 576V !!!

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #11 -: 09 Април, 2020, 21:42:46 »
Качвам работно копие на схемата, че тъкмо съм се "дезинфекцирал" и не ми се чертае, също и на трафа. Последния е от желязо и макара от български мрежов тр-ор, на макарата е добавена средна преграда, навиват се еднакви секции от първичнара, двете пловини са в различна посока. Това позволява да се свържат половинките с най-голяма симетрия. всички секции на първичната имат по 600 нав. с Ф0,31, вторичната е 2 реда с Ф0.9 (около 100нав) желязото е 25Х20мм. Прозореца е много голям и остава празен почти на половина. Първичните ги навивам "накуп", като през 200мав. слагзм по една изолация от хартия за печене (0,03мм.!). За друго не се сешщам.

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #12 -: 09 Април, 2020, 22:18:34 »
Дизайна наистина е оригинален.Браво за положения труд.Само че тези 10W не са ли малко за размерите на компонентите и усилвателя като цяло?Това не идва ли от факта,че се използват стабилизаторни лампи за НЧУ?Интересно навиване на изходния трансформатор.Полезно ще бъде сравнението със стандартен такъв.От друга страна е хубаво,че се намира приложение на лампи които иначе не биха се употребили за нещо. :drinks:

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #13 -: 09 Април, 2020, 22:51:36 »
Моя грешка-ниско Ri-0.12-0.5К.Мощноста е малка, но достатъчна за домашно ползване. Трафа е много лесен за изпълнение, действително трябва разделяне на две части за симетрия.Може би и разделяне на двете части на магнитопровода?

Неактивен ian

Re: Новото ми чудовище (карантинно)! :)
« Отговор #14 -: 10 Април, 2020, 08:12:19 »
Поздравления, колега! Чудесна изработка и находчиво решение!  :hi:
Казват, че на 6Н5С има голяма разлика в характеристиките на двата триода. В конкретния случай са подбрани екземпляри с възможно най-еднакви триоди, или са компенсирани по някакъв друг начин разликите, или пък е пренебрегната тази разлика?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |