| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка  (Прочетена 3134 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nik_74

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Северна България
JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« -: 25 Октомври, 2018, 13:49:50 »
Здравейте.

Извинявам се, че още с регистрацията търся помощ, вместо да предложа такава, но понякога няма друг начин.
Имам JVC AV-29BH11ENS моделът на шасито е 11AK41. В Интернет намерих схема на този модел, но ремонта "зацикли".
Проблемът е във вертикала. Направих снимка вижте прикачения файл. Качвам и схемата.

Какво съм направил до момента:

– смяна на следните кондензатори:
  C244, C251, C228, C225, C208, C214, C226
нищо не се промени
– смяна на IC за вертикала STV9379FS със TDA8177F (оригиналната не я открих в България, а от Китай ще я чакам 2 месеца)
след смяната нищо не се промени
– напреженията върху изводите на вертикала са:
  1 - 0,2V
  2 - 10,5V  / това напрежение според мен е ниско
  3 - 63V    / това напрежение според мен е високо
  4 - –10,5V / това напрежение според мен е ниско
  5 - 0,1V
  6 - 11,5   / това напрежение според мен е ниско
  7 - 0,2V


На схемата на JVC-то няма посочени стойности, затова се ориентирам по схемата на Vestel
Не можах да му открия генератора на вертикално отклонение, въпреки, че входните напрежения са точни.

Разгледах сервизното меню и пробвах да го разтегна, но не се получава. То и самата форма на свиване го доказва, но реших, въпреки това да опитам.

Едно уточнение. Последно съм работил това преди повече от 9 години. От тогава не съм пипнал техника.
Още след като реших да не ми е професия разпродадох всичко и сега разполагам само с мултицет, а знанието
както е известно е нещо нетрайно, опита също губи значението си когато няма практика.
Въпреки това вярвам, че е останало достатъчно и от двете, така че с малко помощ от колега(или не), който все още практикува, мога да се справя.


Предварително Благодаря на отзовалите се.

Неактивен rosen_36a

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Кюстендил
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #1 -: 25 Октомври, 2018, 15:33:47 »
Отворете схемата и проверете елементите които са начертани над вертикалата.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #2 -: 25 Октомври, 2018, 15:44:28 »
От картината на снимката оставам с впечатление че проблема не е с вертикалната развивка а като че образа е свит по хоризонтала. Сигурен ли сте че проблема е във вертикалната развивка?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #3 -: 25 Октомври, 2018, 17:40:06 »
Проблема е в хоризонталната според мен :) Провери всички кондензатори който участват във резонансната верига на ТХО отконителни бобини...те там са или на трети или на пети хармоник.Дай схемата щом я имаш,иначе трябва да я търсим в нета.......пък едва ли някой ще се хване да я търси.Има там едно електролитче в студената част на първичната на ТХО.....и него провери.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 605
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #4 -: 25 Октомври, 2018, 17:43:44 »
От това което виждам Вие имате вертикална  развивка.По-скоро ровете в хоризонталната.От тук не мога да закова нещата ,но ровете  там.Даже и транзистора на ХО може да смените.Имащ три транзистора КЮ203,204,205.Те са за регулация изток -запад.И там провери.
« Последна редакция: 25 Октомври, 2018, 17:49:45 от chav_chav »

Неактивен nik_74

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Северна България
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #5 -: 25 Октомври, 2018, 18:28:39 »
Ммм... да! През цялото време съм търсил на грешното място. Очевидно съм се объркал.
Свиването е ляво<——>дясно. Това май наистина беше хоризонтал. Моля да уточним този момент. Голям срам. :blush:
Надценил съм остатъка от знанията си, малко самокритика не е излишна. Но, стига съм се самобичувал, а на "работа"

Пускам снимка на схемата за ВО и ХО. Зумирайте за да се вижда по-добре.
Своевременно, вече с немалка доза нежелание, се захващам да разгледам веригите за хоризонталната развивка.
Вече не мога да оставя нещата така и да търся колега за ремонта, при това положение срама ще е дори по-голям.

Благодаря за разбирането.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #6 -: 25 Октомври, 2018, 18:38:15 »
всичките електролитни кондензатори към 15-20 броя в телевизора ще ти излязат 10лв максимум общо от Комет Електроникс, Едно такова JVC възстановявах, сменят се за 2 часа ,повтаряй и спойките на мощните резистори и всички дефекти изчезват.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 605
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #7 -: 25 Октомври, 2018, 19:12:20 »
Давайте смело!Явно ,че доста сте се объркали.Хубавото е ,че ще вземем да ги научим тия кинескопни телевизори преди да ги погребем.И да го фалирате,няма да е голяма загуба.На вратата чукат новото поколение телевизори.Те даже са тук и си  търсят майстора.
   Извинявай колега Пичага,но всичко се мери и така се сменя.Ами ако в тая новата партида има дефектен кондензатор?!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #8 -: 25 Октомври, 2018, 20:05:19 »
До сега от Комет Фуджиконите не съм попадал на дефектен а ги сменям с торби, до едно време ги мерех щото ми беше интересно ЕСР да меря ама после спрях-безмислено е освен когато търся близки по ЕСР и Капацитет за аудио канали, качеството е много добро.

Естествено, нормално е да почне с елементите около хоризонаталното, да свали да премери, да сложи новите, да види дали е избягал проблема...Пък останалото после, То е близко до ума и вярвам, че и сам ще се сети.


Относно старите, може да ги мине през един капацитетомер и ЕСР ако иска да си губи времето и да види че абсолютно всички са със страшни отклонения, няма ядове, но тия последните поколения на JVC са с калпави електролити които изсъхват, не са като производствата от 80-те и 90-те, които наистина харесвам въпреки облите кинескопи...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1900
  • Населено място: Пловдив
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #9 -: 25 Октомври, 2018, 20:32:56 »
Залагам C214 и C208
Сменяй ги

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 605
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #10 -: 25 Октомври, 2018, 22:15:19 »
Аз залагам на С207,С208 и Q205.Предполагам,че скоро няма да научим ,колегата не различава ХО и ВО !

Неактивен nik_74

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Северна България
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #11 -: 26 Октомври, 2018, 01:32:03 »
Залагам C214 и C208
Сменяй ги
В първия пост съм написал, че ги смених.

Аз залагам на С207,С208 и Q205.....
Не са те.

Напреженията са точни.
Дори при това положение не трябва ли от сервизното меню нещо от нещо да мръдне.
В смисъл, вертикала реагира, но по хоризонтала абсолютно нищо не се променя. За свиване повече надали има на къде, но поне изместването на образа в ляво—дясно. Без значение от стойностите, по хоризонтал нищо не се променя.
Друго което ми идва на ум е някоя индуктивност да е проблемна.
Не остана нищо за презапояване, но имаше няколко съмнителни спойки.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #12 -: 26 Октомври, 2018, 07:44:33 »
Потдържам Асен, ТХО-то не е в режим. Може и отклонителната бобина да е дефектирала. Може сигнала който идва на крайния транзистор на ТХО да не е в ред. Хубаво е да се погледне с осцилоскоп. С осцилоскоп се виждат и напреженията дали са в ред и няма нужда от поголовна смяна на електролити. И едно предложение от мен. Провери големия електролит в захранването. С мултицета проверяваш на прав ток колко волта и на променлив колко волта. Ако на променлив ти дава повече от 5% променливо, сменяй го.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен rosen_36a

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Кюстендил
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #13 -: 26 Октомври, 2018, 08:31:02 »
Насочих вкоя част на схемата да се провери, колегата chav написа някой елементи .Дотук питащия нее написал нищо за q205   l202 r219 r262, та дори дабеше окъсил E-K  Q205 за проба.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: JVC AV-29BH11ENS (11AK41) вертикална развивка
« Отговор #14 -: 26 Октомври, 2018, 18:23:45 »
Не е в режим,то се вижда от картинката в началото.Тук или крайния на хоризонталното не се отпушва достатъчно или има сговнен елемент във веригата транзистор,ТХО,отклонителни бобини,верига корекций.Първо взимаш осцоскопа и го бодеш на базата на крайния транзистор да видиш какво има там.Може да е малко и да не се отпушва достатъчно....никой не спомена от пишещите до тук че там на вторичната на драйверното трансформаторче има едно диодче.D201 шунтирано с резистор,а то понякога си прекъсва или си вдига съпротивлението на прехода.Хванахте се за тия кондензатори като удавник за сламка :) Това шаси е популярно и много добре познато като версия на 11AK30 на Vestel.Там има едно дроселче във веригата на отклонителните бобини....тук по схема трябва да е 204.Отгоре го гледаш лъскаво новичко,отдолу като го разпоиш нагоряло :) Никъде не се спомена крайния транзистор пече ли? Какви напрежения вадят вторичните след ТХО.....това дава поводи за размисъл къде е проблема.Тоя електролит 4.7 мкф от студената страна на ТХО за който ти писах провери ли го за ESR Защото като му падне капацитета така се получава.Питащия лаф не обели да е мерил някакви напрежения освен тия по крайното на верикала.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |