| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Lorenz K10A началото.  (Прочетена 8408 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #60 -: 19 Април, 2020, 20:45:56 »
 :blush: обърнал съм анод катод на диода в пдф е дадена разпиновката с отоплението и по инерция гледам чертата а катод и айде..   Когато няма означено отопление катода е означен с точка, а когато има е с дебела черта над отоплението. Без да се замисля за това и че катода трябва да е към + на кондензаторите  съм направил простотията. Утре оправям и продължавам  :crazy: ???

Активен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #61 -: 20 Април, 2020, 20:04:55 »
Настроих го набързо оправих грешките.
Ниската част на обхвата настройвам от бобините а високата от  кондензаторите, в случая кондензаторите са постояни(паралелно на бобините за СВ,на КВ бобините няма)  има по един променлив паралелно на въздушния за хетеродина и входния кръг. От тях следва да се настрои високата част за обхвата? А това няма ли да промени едновременно настройката за КВ и СВ  като е само един кондензатор?

Първо настройвам на кв, след това на СВ?
Забелязах и едно разминаване във бобинния блок.
Кондензатора 5 пико по схема паралелно на Л4 и ключ2 е свързан  паралелно на л2 и Л4. Ще го възтановя  както е по схема и ще настройвам пак.
Малко разяснение за променливите паралелно на въздушния ще е полезно дали греша за настройката им.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1899
  • Населено място: Пловдив
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #62 -: 20 Април, 2020, 21:27:45 »
Нищо не разбрах за настройката.
Ще ти задам няколко въпроса, за да мога да се ориентирам.

Какъв генератор и честотомер използваш?
Настрои ли детектора МЧТ на max. на 468Khz?
Настрои ли обхвата на хетеродина?(първо на къси после на средни вълни)?
Спрегна ли входните кръгове?(първо на къси после на средни вълни)?

Активен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #63 -: 20 Април, 2020, 22:26:16 »
Честотомер нямам като отделен уред, мултицета ми мери до 25мхз.  Генератора ми е ГР2 до 30мхз с амплитудна модулация.
 Настройвам от генератора честотата, следя я с честотомера на мултицета.
МЧ съм настроил на максимум.
За осцилатора  и входния кръг също. Осцилатора настройвам така Задавам на генератора примерно 6.6мхз и завъртам въздушния да  съвпадне с тая честота според скалата на скалата там има маркирани точки и настройвам от бобината да чуя генератора.
Питането ми беше спрягането на горния край на обхватите само от кондензаторите които са паралелно на въздушния ли става? Защото паралелните на бобините са постоянни. Ако е само от тях  няма ли да променя едновремвнно настройката на КВ и СВ. Или  зададено по просто му как се настройват двата променливи кондензатора паралелно на въздушния.

Активен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #64 -: 20 Април, 2020, 22:48:14 »
Според схемата, с тримерите монтирани на променливия кондензатор настройваш горният край на обхвата на КВ. За горният край на обхвата на СВ - каквото излезе. Ако искаш да го настроиш точно - подменяш постоянните кондензатори на входната и осцилаторната бобини с тримери.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1899
  • Населено място: Пловдив
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #65 -: 21 Април, 2020, 08:15:51 »
Цитат
Осцилатора настройвам така Задавам на генератора примерно 6.6мхз и завъртам въздушния да  съвпадне с тая честота според скалата на скалата там има маркирани точки и настройвам от бобината да чуя генератора.
И така става но не е точно. Най добре е да виждаш честотата на хетеродина на честотомера.

Искам да те науча да настройваш.

При настройка на радио трябва да имаш точни репери.
При настройка на детектора и МЧТ репер ти е точната честота от генератора.

При спрягането, реперите трябва да са два. Честотата на хетеродина и резонанса на МЧТ.
Целта е да се получи сигнал с честота равна на междината 468kHz(нека знаещите ме поправят ако греша)

При твоя метод за спрягане ти липсва единия репер,честотата на хетеродина,или не е точен.
По книгите има такива методи за настройка, но моята практика е показала че не става добре.
Може би ако искаш да чуваш местна станция ще се получи

На въпроса ти
Цитат
Питането ми беше спрягането на горния край на обхватите само от кондензаторите които са паралелно на въздушния ли става?
Любо Божков ти е отговорил.

Искам да те науча да настройваш.

Активен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #66 -: 21 Април, 2020, 10:00:29 »
За сега нямам честотомер какъв да взема занапред какъв ще върши работа и как да мериш честотата на хетеродина без да му повлияеш генерациите?

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #67 -: 21 Април, 2020, 10:08:28 »
Аз меря с мултимера, 15-20 навивки твърда жичка върху пръста, свързана към щеките на уреда и ги доближарам да бобината на хетеродина...

Активен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #68 -: 24 Април, 2020, 19:05:01 »
Моя мултимер иска по високо ниво така се шашка и показва глупости. Радиото е завършено ще кача снимките в моята колекция

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #69 -: 26 Април, 2020, 21:34:03 »
Момчета, честотата на осцилатора няма начин да се измери директно без да се повлияе. Дори с бобина за индуктивна връзка, пак се променя честотата. Долу-горе правдоподобно измерване се получава, ако честотомерът е свързан чак на решетката на лампата на МЧУ, след пъвия МЧ филтър. Но най-простият и точен начин е да се мери честотата на междинночестотния сигнал, на входа на детектора например. Много хора се заблуждават, че междинната честота е винаги 468 или 455 или на колкото там е настроен МЧУ. Нищо подобно, МЧ се променя плавно с настройката на осцилатора. Просто амплитудата много силно зависи от честотата и е максимална, когато настройката е точна. Ако знаем честотата на входния сигнал и измерим точно междинната честота, значи знаем и честотата на осцилатора. Но това не е така важно! Този начин ни позволява само с използване на честотомер, даже без генератор, да настроим приемника абсолютно точно. Трябва да имаме само прием на станции близо до краищата на обхвата с известни честоти...

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1899
  • Населено място: Пловдив
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #70 -: 27 Април, 2020, 08:17:40 »
Измерванто на честотата на хетеродинна с доближена малка намотка, променя честотата незначително. При АМ изменението е не повече от 1kHz, а при FM 0,5MHz
Освен това честотата е еднакво изместена и това изместване може да се компенсира, при настройката.

NHB съгласен съм с вас, че има и други методи за настройка. Аз съм пробвал някой от тях, всеки си има предимства и недостатъци. Най доволен от резултатите, когато при спрягане следя честотата на хетеродинна с честотомер.

Активен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #71 -: 27 Април, 2020, 20:44:47 »
И гласчето му. Като чувствитвлност няма разлика спрямо другите ми работещи. В деня на клипа се ловяха 4 станции на средни вълни имаше доста смущения в същия ден

https://youtu.be/UmBtXNMX9gc

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #72 -: 27 Април, 2020, 21:54:48 »
Браво!!
Много хубав звук. :drinks:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Lorenz K10A началото.
« Отговор #73 -: 27 Април, 2020, 22:37:19 »
Колега, какво се оплакваш от смущения? Я го дай тук в блока, в центъра на Ботевград да "чуеш" приемане на средни и дълги. Денем на средни едва се чува видинския и румънски на дълги, успоредно с трескавици и бученици.. Направо си късметлия на север далече от замърсители. Приемничето, според мен, е станало идеално и повече не виждам какво да се иска от него. Браво и честито!
0888981645, 072365106

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
4 Отговора
2303 Прегледи
Последна публикация 12 Февруари, 2016, 09:06:37
от ftest
3 Отговора
876 Прегледи
Последна публикация 24 Февруари, 2018, 17:06:14
от xborox
1 Отговора
1094 Прегледи
Последна публикация 21 Декември, 2018, 21:03:02
от lampamp
12 Отговора
1691 Прегледи
Последна публикация 05 Януари, 2020, 11:26:44
от lampamp
1 Отговора
250 Прегледи
Последна публикация 29 Март, 2024, 15:40:06
от xborox

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |