| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиоприемник москвич реставрация.  (Прочетена 11721 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #15 -: 03 Октомври, 2018, 17:22:24 »
Бобините ако не са много корозирали ги мия в топла вода,после ги "дехидтирам" в чист спирт.Изтегля влагата,и после 1 час на 50 градуса за всеки случай.Не приложимо ако са навити с лицендрат.Тогава накисване в бензин и сушене.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #16 -: 03 Октомври, 2018, 20:19:47 »
Настройката ще е доста по късно, до като сглобя всичко, тя ще е с ваша помощ. Преди това също трябва да подкарам сигнал генератора, че ще е нужен,  само нямам честотомер.

А кисненето в бензина, няма ли да разяде парафина или там с каквото са фиксирани краищата на бобината(седи твърдо и трошливо) както и самото тяло на бобината.
« Последна редакция: 03 Октомври, 2018, 20:28:27 от lampamp »

Активен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1903
  • Населено място: Пловдив
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #17 -: 03 Октомври, 2018, 20:34:15 »
Моя всичко с обезмаслител.
Досега никоя бобина не се е повредила.
Суша на слънце.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #18 -: 03 Октомври, 2018, 20:42:53 »
Това е стеарин.Пробвай парченце стеарин или парафин в бензин преди да го киснеш.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #19 -: 04 Октомври, 2018, 21:16:04 »
Понеже  липсва селена при мен и се налага да се пренавие автотрансформатора и изходния траф. Се замислих дали да не пренавия трафчето да стане мрежово както е на модификация 4 с кенотрон.
 Моя е модификация 2.Видно сърцевините са еднакви.

Също виждам е променено мястото на потенциометъра в двата варианта. Интересува ме как действа на какво влияе при вариант 4 потенциометъра. При вариант е 2 ясно.

Схемата на модификация4:


Схема на модификация2:



Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #20 -: 04 Октомври, 2018, 22:17:07 »
При пренавиване на  захранващия предполагам ще се наложи по-тънък проводник и по точна макара, за да събереш намотките като за мрежови траф. Инае идеята е перфектна и като гледам са ползвали същия лампов набор.

Относно бобините - Мият се с обезмаслител/ органичен разтворител- Меглио. не въздейства върху пластмаси изобщо, но прахоляка и гняста изтичат сами при обилно напръскване- никаква механична намеса не е неободима- после измиване с вода, сушене и са готови. Мил съм многогкрато и бобини и какво ли не с него даже вади прахоляка от фурнири!!!
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1903
  • Населено място: Пловдив
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #21 -: 04 Октомври, 2018, 22:22:22 »
Потенциалната в първата схема мисля че е свързан в АРУ(автоматично регулиране на усилването).
Какво им е на трафовдте не разбрах.

Активен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #22 -: 04 Октомври, 2018, 22:27:55 »
Потенциометъра регулира усилването по ниска честота. Ако е нужно мога по подробно да напиша как става.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #23 -: 04 Октомври, 2018, 23:05:04 »
lampamp,схема 4 не е особено удачна.Лампата 6Б8С в Москвич че ползва като междинночестотен усилвател и нискочестотен предусилвател.След детектора нискочестотния сигнал се връща през вторичната намотка на мч трансформатора към първата решетка на пентода.Недостатъка тук е че положението на потенциометъра влияе и на АРУ понеже и постоянната съставна на АРУ също минава през него.Този недостатък си личи при особено силни или близки предаватели където аруто забива ако потенциометъра е от средата надолу към извода към маса..Избегнат е във втория вариант.Там веригата на АРУ е чиста въпреки че през нея минава и сигнала за предусилвателя.Един вид стъпалото е рефлексно.Така икономисват една лампа и една половина мч трансформатор.Ако селена липсва може да се сложат диоди.В последните сери на Москвич е направено така.Два или три диода Д7Ж или подобни с паралелни резистори 100-200 к върху плочка от трансформаторен картон вместо селен.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1621
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #24 -: 04 Октомври, 2018, 23:27:53 »
lampamp,схема 4 не е особено удачна.Лампата 6Б8С в Москвич че ползва като междинночестотен усилвател и нискочестотен предусилвател.След детектора нискочестотния сигнал се връща през вторичната намотка на мч трансформатора към първата решетка на пентода.Недостатъка тук е че положението на потенциометъра влияе и на АРУ понеже и постоянната съставна на АРУ също минава през него.Този недостатък си личи при особено силни или близки предаватели където аруто забива ако потенциометъра е от средата надолу към извода към маса..Избегнат е във втория вариант.Там веригата на АРУ е чиста въпреки че през нея минава и сигнала за предусилвателя.Един вид стъпалото е рефлексно.Така икономисват една лампа и една половина мч трансформатор.
:good:
... А ако искаш го направи с трансформаторно захранване и кенотрон.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #25 -: 05 Октомври, 2018, 05:33:37 »
То мойто си е по вариант 2 само ще направя трафа по вариант 4  и това е има данни за него и без това ще се пренавива..  Избягваме от оригинала на това което имам ама така по добре ще е става смесица между вариантите.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #26 -: 05 Октомври, 2018, 14:13:50 »
Значи л7 л8 и л9 се настройват на междинната честота? Като л9 е в резонанс и не пуска ВЧ след нея а НЧ минава през нея и се взема от там за крайната лампа и така лампата усилва  и двете. Стана ми интересно как не се влияят двете честоти. Малко съм бос в тая област и м8же да изръся някоя глупост со като се опитвам да изясня кое как действа.


Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 605
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #27 -: 05 Октомври, 2018, 14:31:21 »
Не пипай мрежовия!Те мисля ,че са без отделна макара и само ядове.По -добре пробвай с един-два  модерни диоди и виж какво напрежение ще ти изкара.Ако е високо напрежението подай директно диодите на 220 волта.Поиграй си малко . Виж колко волта е анодното по схема и го докарай на толкова като сменяш диоди и изводи на трафа.Може и грец да направиш и с него да пробваш на различни изводи.Не знам дали ме разбра.?

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 605
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #28 -: 05 Октомври, 2018, 14:48:56 »
Твоето е Москвич-В.Заводски е с една лампа изправителка.Във виртуалния музей и справочник"Отечесвена радиотехника ХХ века" я има схемата.Даже има и модифициран вариант на изправителя с три броя диоди,предполагам ,че са Д7Ж.Паралелно на тях има три съпротивления за уеднаквявяне на параметрите им.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Радиоприемник москвич реставрация.
« Отговор #29 -: 05 Октомври, 2018, 17:42:03 »
Значи л7 л8 и л9 се настройват на междинната честота? Като л9 е в резонанс и не пуска ВЧ след нея а НЧ минава през нея и се взема от там за крайната лампа и така лампата усилва  и двете. Стана ми интересно как не се влияят двете честоти. Малко съм бос в тая област и м8же да изръся някоя глупост со като се опитвам да изясня кое как действа.
Точно така,междинночетотния усилвател се използва и като нискочестотен предусилвател.Разликата между двете честоти е много голяма и практически не си пречат.Не бързай с трансформатора,може да излезе от някъде подходящ селен.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |