| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Apple IIe от eBay с два липсващи чипа  (Прочетена 1028 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Apple IIe от eBay с два липсващи чипа
« -: 12 Септември, 2022, 15:38:36 »
Преди 2 седмици се сдобих с един Епъл IIe от иБей от български продавач. Някой колега от форума може да си го познае - имаше зелена Grappler+ лепенка от ляво, но аз я махнах. Липсваха му два чипа: РОМ-а със символите и енкодера на клавиатурата. Видях се лично с продавача, тествахме го и видях че поне генерира видео сигнал. Тъй като двата чипа лисват, ботваше се без проблем в Бейсик и веднага започваше да получава произволни букви от клавиатурата и да бипка. Като състояние изглеждаше добре, въпреки че беше малко мръсен.

След като го взех, почистих и смених кондензаторите на захранването, реших да го пробвам със CFFA3000 картата, като предварително я бях конфигурирал да зареди Каратека. Оказа се че няма проблем - зарежда и върви в демо режим. Колегата NKK ми записа и изпрати РОМ-а със символите, а енкодера го поръчах от иБей, но още не е пристигнал. Левия шифт клавиш има проблем и се клати, но ако работи най-вероятно ще го разменя с Reset, който и да се клати не е проблем, тъй като е в собствен отвор.

Едното от нещата което ме дразнеше беше пожълтялата щпация. След разговор с колегата nixen обаче реших само да я държа на слънце без никакви химикали, защото той ми каза че може да стане много по-зле. Това е резултата след около 3 или 4 пълни дни: първите 2 снимки са от оригиналния листинг на иБей, а последните две са от днес:

« Последна редакция: 12 Септември, 2022, 15:46:33 от CVT »

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Re: Apple IIe от eBay с два липсващи чипа
« Отговор #1 -: 13 Септември, 2022, 10:27:27 »
на последната снимка не виждам разлика с другите бутони ....това само със слънце е доста впечатляващ резултат и безопасен :). Въпреки че съм гледал доста клипове само със слънце не съм предполагал че може такъв сериозен резултат да се постигне.  :good:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Apple IIe от eBay с два липсващи чипа
« Отговор #2 -: 13 Септември, 2022, 11:54:04 »
Да, вече може да се каже че цвета е 1:1 спрямо останалите бутони - N бутона е за сравнение. Мисля да я оставя още 1-2 дни за по-сигурно. Ентъра пък е от Amstrad PPC640 на който също само някои бутони за пожълтели и го пекох пробно заедно със шпацията. Втората снимка е разликата спрямо стрелката, която не е печена. Иначе от това което четох из Нета излиза че ултравиолетовата светлина върши работата, а химикалите просто са катализатор, който ускорява реакцията някъде от 20 до 50 пъти.

Имам снимки как изглеждаше Ентъра преди и в тази тема: Amstrad PPC 640
« Последна редакция: 13 Септември, 2022, 12:13:10 от CVT »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Apple IIe от eBay с два липсващи чипа
« Отговор #3 -: 15 Декември, 2022, 19:17:16 »
Най-после се сдобих с работещ енкодер на клавиатурата от Алито и вече компютъра е 100% тип-топ. Минах обаче през два неуспешни опита с AY-5-3600-PRO и даже успях да адаптирам енкодера от Епъл II+ да работи що-годе в Епъл IIe временно. Цялата сага: цък!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
36 Отговора
13225 Прегледи
Последна публикация 13 Април, 2014, 15:28:13
от chav_chav
7 Отговора
3225 Прегледи
Последна публикация 26 Януари, 2015, 10:26:06
от Bengata
20 Отговора
5501 Прегледи
Последна публикация 13 Октомври, 2016, 17:56:47
от Петър Драганов
1 Отговора
1975 Прегледи
Последна публикация 25 Ноември, 2016, 10:48:11
от Gabo
10 Отговора
3163 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2021, 09:20:49
от CVT

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |