| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на осцилоскоп  (Прочетена 2819 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на осцилоскоп
« Отговор #15 -: 05 Март, 2021, 08:22:21 »
Да, мисля че не грешиш.
На ценера, който е станал за 5.45, му усучи краката и го хвърли в кошчето. Аз бих постъпил така и с всичкомера, нали виждаш защо...
Прочети пак предпоследното и последното изречение от предното ми съобщение!

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Ремонт на осцилоскоп
« Отговор #16 -: 07 Март, 2021, 15:54:57 »
Консумацията от 5 волта беше 50 ма.Присадих 7805 от 12 волта и проблема е решен.Продължавам с проблемите.Въпрос при преместването наляво на лъча става точка а надясно става линия с дължина половината екран.Хоризонталната развивка не е достатъчна не стига до двата края.Как да я разпъна.В двата края развивката става точка.Тръбата не е оригинална.Вместо DG7 124 е сложена B6S1.Отоплението е пренавито.Нямам оригинална тръба.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Ремонт на осцилоскоп
« Отговор #17 -: 07 Март, 2021, 16:46:40 »
Провери дали коректно работи крайното стъпало за отклонение,има и друго нещо погледни  пдф на едната и на другата тръбА,вероятно не е същият параметъра волт на мм.отклонение.Също за размаха на отклонението оказва влияние ускоряващото напрежение.По игрек добре ли се държи?По скоро имам съмнения в ,х, усилвателя.
И такава директна замяна на произволни тръби не е ок,ако не са пълни аналози.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Ремонт на осцилоскоп
« Отговор #18 -: 07 Март, 2021, 19:21:39 »
Да различни тръби са.Имат различна чуствителност.Нямам оригинална.Инвертора го нямаше и съм го измислил намотъчни данни дебелина на проводника начала краища въздушна междина вид чашки.За да докарам яркост и фокус съм добавял съпротивления на потенциометрите.Преди десеттина години когато почнах реставрацията нямах схема липсваха всички интеграли инвертора стабилизаторите много от транзисторите тръба глътнала въздух нямаше копчета окъсани кабели.Докарах го до присадена тръба с допълнителна намотка на отоплението инвертор фокус яркост някакъв образ.Не можах да се ориентирам какви са интегралите в хоризонталната синхронизация само по краката и връзките .За вертикалното отклонение по връзки и тримера ме ориентираха за 733.Бях загубил кашона с осцилоскопа.Много се зарадвах като го открих и започнах отново вече със схема от форума.Нямам напреженията и осцилограмите.Не е много лесно но върви.Има знаещи които помагат.Имам още четири скопа но този ми е предизвикателство.Може би ако намаля ускоряващите напрежения ще се вдигне размера на развивката.Ако запуша крайните няма ли да се вдигне потенциала но как.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Ремонт на осцилоскоп
« Отговор #19 -: 08 Март, 2021, 01:55:23 »
Пробвай хоризонталното отклонение като изключиш развиката,ключа ext,х, от външна синхронизация.При това трябва да се получи точка на екрана която да може добре да се фокусира.От потенциометъра на лицевият панел за ,х, трябва да. Може да се мести тази точка на ляво и на дясно без да си променя размера и вида.потенциометър р12 по схема.
Ако това е наред значи имаш проблем с генератора на развива.може да погледнеш с друг осцилоскоп какво се случва на изхода на този генератор.Трябва да има трионообразно напрежение.Ако първото условие не се изпълнява значи трябва да се нагласят напреженията за отклонението.
Може да включиш волтметър на отклонителните пластини ,когато на едната напрежението се увеличава на другата в същото време трябва да намалява.
« Последна редакция: 08 Март, 2021, 02:18:39 от ONZI »

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Ремонт на осцилоскоп
« Отговор #20 -: 08 Март, 2021, 02:05:21 »
Погледни също да не би да си разменил ,х,със,у, пластини, защото са с различна чувствителност.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на осцилоскоп
« Отговор #21 -: 08 Март, 2021, 08:59:22 »
Чисто философски...
Захранването на усилвателите, както на Х, така и на У, е 100 В. При Х изходните сигнали са ограничени с диоди до 12В. Ако допуснем, че е нормално да се ползва за полезен сигнал примерно 80% от захранването, сигналът на изходите ще се променя нормално от 90 до 20 В. Ако закачиш кабела на едната Х плоча на 90В, а другата на 20 В и точката изчезне(тоест е достатъчно наляво или надясно за да не се вижда), значи чувствителността на тръбата е достатъчна.
Понеже описваш някаква несиметричност - надясно имаш половин линия, а наляво само точка, това говори, че усилвателят Х не ти е в ред. Повреди там се търсят най-лесно в статичен режим. Значи, на външния вход Х свързваш потенциометър, с който подаваш постоянно напрежение, което можеш да променяш с потенциометъра. Не ти знам осцилоскопа, но обикновено от 0 до примерно 3 В точката би трябвало да се мести от пълно ляво до пълно дясно. Взимаш уреда и мериш напреженията на изходите Х. Усилвателят е правилно балансиран, ако когато точката е в средата (няма напрежение между двата изхода), изходите са точно в средата на полезния си ход. Това ще рече (100-12)/2 + 12 = 56В. Освен това, при движение наляво или надясно, колкото е спадът на единия изход, толкова трябва да е и покачването на другия...

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Ремонт на осцилоскоп
« Отговор #22 -: 20 Март, 2021, 20:26:50 »
Наближавам края на ремонта.Осцилоскопа помогна.Останаха някои въпросителни.Развивката започва с малко прагче хоризонтално и трион.Защо е така.Предполагам чака синхронизация или какво.При подаване на правоъгълен сигнал образа е с добра форма но започва с точка защо.Нямам две копчета от вътрешните триъгълните.Присадих дръжка .смених входното бмц чака да изработя плексигласа отзад сложих краче.Намерих оригинална тръба но не е поръчана отУкрайна.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |