| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Tърся дискета с MS-DOS  (Прочетена 20240 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
Tърся дискета с MS-DOS
« -: 03 Декември, 2013, 17:16:19 »
Здравейте,

Търся дискета, форматирана и със записан MS-DOS за ПРАВЕЦ16 на нея. Имам един Правец-16 с харддиск, който искам да форматирам, но нямам дискета с ДОС.
 ???
Предварително благодаря!

Моля за връзка на ЛС!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #1 -: 03 Декември, 2013, 18:03:00 »
И нямаш компютър с флопи ли, или търсиш самия дос като софтуер? Щото има в нета много дос-ове но не знам какъв точно трябва за правеца. Ако си от София, мога да ти запиша дискетата, само да кажеш кой дос точно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #2 -: 03 Декември, 2013, 20:10:54 »
И нямаш компютър с флопи ли, или търсиш самия дос като софтуер? Щото има в нета много дос-ове но не знам какъв точно трябва за правеца. Ако си от София, мога да ти запиша дискетата, само да кажеш кой дос точно.

Здравейте,

Нямам комп с голямо флопи, на което да форматирам дискета 5 1/4". Искам да форматирам харда на Правец-а.
Мисля, че версията на MSDOS-a e 6.22
Aко някой от колегите от форума на наясно нека да каже...
От София съм.
Ако можеш да ми запишеш дискета с ДОС ще е супер. Благодаря!


Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Омраз!

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #4 -: 03 Декември, 2013, 21:22:36 »
Дърпай си го от тука:
http://file.sh/download/Ms/Ms-Dos-v6.22-Bootable-Cd-Image-With-Cd-Rom-And-Mouse-Support-[Do.685429.html
Пробвано - работи.

Сори за спама ,но при мен линка не работи .

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #5 -: 03 Декември, 2013, 21:24:44 »
Оправих го! Не е при теб проблема. В сайта е даден кофти линк.
Омраз!

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #6 -: 03 Декември, 2013, 22:43:19 »
Мисля, че версията на MSDOS-a e 6.22
За твоя Правец версията е 3.30 /и друг път е говорено тук/. ((не съм изобщо сигурен дали 6.22 ще се събере на 360К дискета, каквито са на Правец-16 флопитата))
Друг е въпроса, че щом не зарежда от харда /а не си писал какво съобщение вади/, силно е съмнително, че същият работи, което не пречи да пробваш де.
От друга страна, не пречи също така, да свалиш флопито и да го закачиш на който и да е по-нов компютър със куплунг за флопи, съвместими са.
Ето ти двата имидж диска на MsDOS 3.30 (можеш да използваш WinImage за да ги запишеш под Windows или DISKCOPY под ДОС)

Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #7 -: 03 Декември, 2013, 23:24:07 »
За твоя Правец версията е 3.30 /и друг път е говорено тук/. ((не съм изобщо сигурен дали 6.22 ще се събере на 360К дискета, каквито са на Правец-16 флопитата))
Друг е въпроса, че щом не зарежда от харда /а не си писал какво съобщение вади/, силно е съмнително, че същият работи, което не пречи да пробваш де.
От друга страна, не пречи също така, да свалиш флопито и да го закачиш на който и да е по-нов компютър със куплунг за флопи, съвместими са.
Ето ти двата имидж диска на MsDOS 3.30 (можеш да използваш WinImage за да ги запишеш под Windows или DISKCOPY под ДОС)

Здравейте,
Значи като го пусна си почва тест...Показва си RAM TEST 640 K
Завърта флопито...после светва харда...върти известно време и после пак тръгва флопито като харда гасне.
И флопито върти и не спира...
После показва грешка:
Non system disk...or disk error

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #8 -: 05 Декември, 2013, 19:00:59 »
Имам изрядно работещо 5.25 инчово флопи на комп под уиндоус 98 и дискети, спецовете да казват кой точно имидж и как точно да запиша и това е, остава колегата да си вземе от мен дискетата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #9 -: 05 Декември, 2013, 19:54:27 »
Нали съм дал линк в моя пост? Я малко да ги уголемя, за  по-четливо тогава  :crazy:
Цитат
Ето ти двата имидж диска на MsDOS 3.30

Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #10 -: 05 Декември, 2013, 22:15:03 »
Имам изрядно работещо 5.25 инчово флопи на комп под уиндоус 98 и дискети, спецовете да казват кой точно имидж и как точно да запиша и това е, остава колегата да си вземе от мен дискетата.

Благодаря, колега!!!

Кажи как ще ти е удобно да ги взема после...
Можеш ли да ми форматираш и да ми запишеш 2 броя дискети, а аз ще ти донеса 2 чисто нови 5 1/4 дискети.

Поздрави!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #11 -: 19 Декември, 2013, 05:34:57 »
 :disk: виждате ли тази иконка :) хехе е познайте! Не се ли сещате?Ще ви зарадвам със следната

новина! На тая машина можеш да туриш и малко флопи, уловката е, че е нужно да си

форматираш 1.44 дискетата като 720, понеже контролера и BIOSa  до толкоз поддържат.
Ако нямаш дискети от капацитет 720КБ, за целта ще трябва само да лепнеш едно тиксе на

дясното отворче на дискетата и да я форматираш с капацитет 720КБ .
Е това е успех! Няма да имаш никъв проблем :)
Аз на моят правец така си качих началните програми (NC нортън командъра) и след това вече си

прехвърлям през паралелният и серялният портове данните , щото занимавката с дискети

особенно големи е мъка!А ако дискът ти неще да се форматира и да си направи дял, ще се

наложи да му удариш един формат на ниско ниво!Изпитан метод е и действа така оправих 10ина

харда :)

става по следният начин
За целта в дискетата на DOSa независимо от версията
трябва да имаш следните файлове (програми) :

DEBUG.EXE    - чрез това форматираш на ниско ниво
FDISK.EXE     - чрез това си правиш дял
FORMAT.COM            - чрез това форматираш по нормалният начин
SYS.COM    -  чрез това правиш диска да е системен


зареждаш DOSa от дискетата
отиваш на С:
Ако неще (най-вероятно така ще стане)
Връщаш се на дискетата чрез FDISK.EXE проверяваш дали диска се вижда и има ли дял.
Ако се вижда и има дял просто го форматираш с FORMAT.COM  и му задаваш да копира системните фалове.
ако мяна дял тогава се прибегва до DEBUG.EXE через който ще извикаш BIOSa  на дисковият контролер.
става по следният начин:
щом стартираш DEBUG.EXE ще ти зилезне едно тиренце само -
тогава въведи следното:
G=C800:5
и дай ентър
ще ти излезне SETUPa на BIOSa  на дисковият контролер
там следвай инструкциите ,внимателно чети, когато те попита искаш ли сам да вкараш параметрите на форматирането му дай (N) че не искаш, освен ако на самият хард нямаш таблица с фабрично написани параметри за лошите сектори, там вече не знам какво и как да въвеждаш, ще трябва сам да се справяш, след като го пуснеш да форматира ще ти излезне надпис
Formatting. . .
не го закачай изчакай го да приключи, за около 5 минути става,  дори да си мислиш, че е забило не е, спокойно диода ще мига на равни итервали!

е, когато приключи тази фаза на ниско форматиране, рестартираш пак зареждаш от флопито правиш си дял и форматираш по обичайният начин, незабравай да си направиш дялът системен чрез SYS.COM!
А:\SYS C:\
Мисля, че бях достатъчно изчерпателен и полезен  8) УСПЕХ!

Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #12 -: 19 Декември, 2013, 14:07:15 »
Еййй благодаря ти много!!!

Супер полезно!!! Сега по празниците ще го пробвам и ще пиша какво е станало.

Още веднъж благодаря!

 :)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #13 -: 20 Декември, 2013, 01:54:52 »
Моля :) Желая ти успех!  :good:
Весели празници на всички!  :drinks:

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #14 -: 02 Януари, 2014, 17:10:12 »
Доста полезно инфо на FAMICOM_87 но нека да го допълня.При мен се получи наполовина.Имам три различни вида контролери.Двата ще ги нарека жълтия и зеления.При включване на зеления контролер и следвайки стъпките горе в момента в който иска да форматира излиза грешка 40 и се рестартира машината.Следвайки същите стъпки обаче при жълтия контролер форматирането на ниско ниво минава успешно но след рестарт отказва да действа командата fdisk(пробвано 3 пъти).Отново включих зеления контролер НО след като е форматиран диска на ниско ниво с жълтия контролер и fdisk-а проработи.Създадох дял на харда след което форматирах.
С командата a:/sys c:/ нещата станаха наполовина,опитва се да зареди от харда но дава грешка.След като качих в директорият с: останалите файлове от стартиращата досовска дискета всичко си тръгна нормално.

При включване на третия вид контролер правеца при стартирането директно изкара опции "какво да го прави харда?неработи коректно,да се форматира..." но всичките усилия отидоха навятъра.Харда се затри тотално и след нов формат на ниско ниво с жълтия контролер се съжеви.
утре почвам борбата с качването на win 3.11
« Последна редакция: 02 Януари, 2014, 17:20:57 от lz1tka »
73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |