| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Korting Honoris 40 wk Новата ми придобивка  (Прочетена 2735 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Korting Honoris 40 wk Новата ми придобивка
« -: 20 Октомври, 2015, 19:00:15 »
Korting Honoris 40 wk  Новата ми придобивка.Видими липси говорителя.Имам подобен и ще го присадя.Днес започнах подлепването на шперплата на кутията.Туткава работа но ще стане.Вероятно ще се наложи подмяна на фурнира отгоре защото има липсващи парчета.11 серия-любимите ми...На първо четене ми се струва ECL11 е глътнала въздух но ще измеря лампите на лампомера.Много апарати реставрирам в момента и затова не се вижда готова продукция но почнах и този...Ще ми е необходима схемата.Има я в Радиомузея но нямам регистрация.Ако някой може да я изтегли ще съм му задължен.И накрая снимки....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Korting Honoris 40 wk Новата ми придобивка
« Отговор #1 -: 20 Октомври, 2015, 19:20:27 »
Тези стават ли,понеже системата "подстригва" големината съм ти ги качил и тук.

radio_korting_honoris_40wk.gif:
http://dox.bg/files/dw?a=e9d473b9e9

1.jpg:
http://dox.bg/files/dw?a=ea931310bc


Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Korting Honoris 40 wk Новата ми придобивка
« Отговор #2 -: 20 Октомври, 2015, 19:29:15 »
Схемите мисля да ми свършат работа.Днес нямах много време да го разгадавам но има някакъв индикатор може би като тръбичка зад скалата.На какъв принцип работи и какво трябва да се вижда при работа?

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 390
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Korting Honoris 40 wk Новата ми придобивка
« Отговор #3 -: 20 Октомври, 2015, 19:56:03 »
Тази тръбичка е линеен газоразряден индикатор. Наследник на механичните индикатори и предшественик на зеленото око. При работа се появява една оранжева линийка, която се удължава  според силата на сигнала.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Korting Honoris 40 wk Новата ми придобивка
« Отговор #4 -: 20 Октомври, 2015, 20:44:48 »
Индикатор на настройката :)

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1125
  • Населено място: София
Re: Korting Honoris 40 wk Новата ми придобивка
« Отговор #5 -: 20 Октомври, 2015, 21:53:19 »
              Апарата има много добър звук и невероятна селективност - баба ми имаше такъв. Прекарвал съм сума ти вечери пред това радио. Страхотно ме кефеше розовата лента на индикатора, индикатора за вълните -бяло, червено,зелено и Р - патефон, а скалата -а да не говорим. Та същата тая скала я поизмих с вода и късно се усетих, че освен прахоляка падат и надписите, но това беше през 72 или 73 година.  Между другото, когато намалее емисията на лампите, лентата почти не излиза. Сега се сещам, че като смених кенотрона с нов, лентата излизаше почти до край.
              На скоро купих такава индикаторна лампа, заедно с още куп чаркаляци, свалени от такива апарати. Имам  идея да я използвам в някаква реплика.
                На втората схема се вижда, че радиото има LA-лихтантена, т.е. може да използва мрежата за антена. В нашия случай обаче антената беше вързана за пружината на моя креват и добре, че цялата къща беше гредоред с дюшеме, та никой не пострада от 220 -те волта, които излизаха от антената.
« Последна редакция: 20 Октомври, 2015, 22:30:40 от Лъчо Минков »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Korting Honoris 40 wk Новата ми придобивка
« Отговор #6 -: 20 Октомври, 2015, 23:32:58 »
Че защо ще излизат 220 волта от антената? Свързана е към масата на радиоприемника по постоянен ток, която маса пък е разделена от мрежата посредством мрежовия трансформатор. При поставяне на мостчето в другото положение пък антената се свързва през кондензатор към единия проводник на ел мрежата. При старите въздушни ел мрежи с почти нулеви смущения е било голяма оферта, в днешно време е като да се опитваш да запишеш тиктакане на ръчен часовник с микрофон в градския транспорт :) Все още обаче на места извън града с хубава антена може да се осъществи брилянтен прием в АМ обхватите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1125
  • Населено място: София
Re: Korting Honoris 40 wk Новата ми придобивка
« Отговор #7 -: 21 Октомври, 2015, 07:24:01 »
               А какво става когато кондензатора даде на кратко?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Korting Honoris 40 wk Новата ми придобивка
« Отговор #8 -: 21 Октомври, 2015, 18:30:51 »
Ако кондензатора пробие и моста е в положение „изключена лихт антена“ ще офази шасито на радиото, като ако то не е заземено ще бие ток от шаси. Ако е заземено или ще изпуши и ще се запали окъсилия кондензатор, или ще изгори предпазителя или всичко на куп. Ако пък моста е в положение „включена лихт антена“ пак ще се офази шасито и ще бие ток от него ако не е заземено, но ако е заземено кръга ще се затвори през бобините на входните филтри и вероятно някоя от тях ще прекъсне. Туй то :) Значи да разбирам че в твоя случай кондензатора е бил пробил, шасито не е било заземено и е ползвана пружината на леглото за антена. Тогава наистина е било опасно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1125
  • Населено място: София
Re: Korting Honoris 40 wk Новата ми придобивка
« Отговор #9 -: 21 Октомври, 2015, 19:14:07 »
             Това значи, че филтрите са са били проектирани и направени глупакоустойчиви, защото радиото си работеше и хващаше всичко, което бе написано на скалата. През 70 -те години, вече в София, добре хващаше радио Люксембург на СВ и чак тогава му беше махнат онзи кондензатор.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Korting Honoris 40 wk Новата ми придобивка
« Отговор #10 -: 11 Февруари, 2016, 20:48:18 »
Имам напредък в реставрацията на радиото:поправен потенциометър който е двоен и с ключ,изработена челна дъска за говорителя,присаден електромагнитен говорител от друг апарат,събрани читави лампи,плат пред говорителя,поправка и лакиране на кутията.Фурнира отгоре беше доста зле и го разлепих и залепих от отделни ленти фурнир-не стана много добре и не се гордея с фурнироването.Както ще видите от снимката причината да върви бавно реставрацията,но трябва да побързам защото ме чака един Лоренц.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
946 Прегледи
Последна публикация 14 Август, 2013, 19:27:32
от ubl1
9 Отговора
1687 Прегледи
Последна публикация 21 Декември, 2017, 21:52:01
от vilsa
0 Отговора
596 Прегледи
Последна публикация 30 Септември, 2016, 19:56:37
от Fisher
15 Отговора
1890 Прегледи
Последна публикация 20 Октомври, 2019, 19:50:20
от dragan

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |