| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Моля за Съвет - Юност  (Прочетена 18353 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Моля за Съвет - Юност
« -: 15 Ноември, 2012, 14:33:22 »
skafandar.com        Заглавие: Съвет
Публикувано на: Съб Юли 07, 2012 9:37 pm





Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 5:22 pm
Мнения: 2204
Местоположение: гр.Бяла обл.Русе       Включвам Юноста, кинескопа не свети, има брум. След 2-3мин нещо край каскадата почна да пуши. Като го отворих се оказа дросела ДР4 , който беше опечен. Ще работи ли като е опечен? Гледам по схемата, че този дросел е към транзистора ГТ810. При мен, обаче този транзистор е ГТ906А. Дали защото Юноста е 402-ВС , пък схемата ми е за 402 ...?  Откачам аз транзистора, меря го пробил отвсякъде. На него пиши 84 год. и на телевизора пише 84 год. . Дали е оригинален?  Чудя се защо е изгорял транзистора и, ако сложа друг дали няма да изгори отново? Мерих Д18 и Д17 - здрави са. Можете ли да ми препоръчате някакъв съвременен аналог на този транзистор? Прилагам снимка за да Ви стане по-ясно:  (Ако не Ви излиза изображинието цъкнете http://prikachi.com/images.php?images/849/4989849J.jpg .) Благодаря Ви предварително!

_________________
Skype: kd503_b
E-mail: [email protected]
GSM: 0897 512 865
 
 


Върнете се в началото        
   


 radko        Заглавие: Re: Съвет
Публикувано на: Нед Юли 08, 2012 11:26 am





Регистриран на: Вто Юни 10, 2008 7:12 am
Мнения: 464
Местоположение: София       Дроселът се е опекъл, защото транзисторът е изгорял. Оригиналния транзистор е ГТ906 или ГТ905, не знам защо на схемата е дадено ГТ810 (а може би ГТ819?). При по-новите Юности - напр. 406, транзисторът е КТ805, свързването е различно. При мен е работило нормално и с доста поопечен дросел, но не е трудно да се пренавие. Желателно е да се смени електролита С121 - 500 мкф. Транзисторът трябва да се смени с такъв - ГТ906 или ГТ905, слагал съм и ГТ 806, но е доста големичък. Пробвал съм и промяна, както е в по-новите - с КТ805АМ - променям схемата на свързване, но не става, получава се прищипване на изображението в средата с една вертикална линия - вероятно има разлика в драйверния трансформатор.

 


Върнете се в началото        
 

skafandar.com        Заглавие: Re: Съвет
Публикувано на: Нед Юли 08, 2012 11:57 am





Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 5:22 pm
Мнения: 2204
Местоположение: гр.Бяла обл.Русе       radko написа:
Дроселът се е опекъл, защото транзисторът е изгорял. Оригиналния транзистор е ГТ906 или ГТ905, не знам защо на схемата е дадено ГТ810 (а може би ГТ819?). При по-новите Юности - напр. 406, транзисторът е КТ805, свързването е различно. При мен е работило нормално и с доста поопечен дросел, но не е трудно да се пренавие. Желателно е да се смени електролита С121 - 500 мкф. Транзисторът трябва да се смени с такъв - ГТ906 или ГТ905, слагал съм и ГТ 806, но е доста големичък. Пробвал съм и промяна, както е в по-новите - с КТ805АМ - променям схемата на свързване, но не става, получава се прищипване на изображението в средата с една вертикална линия - вероятно има разлика в драйверния трансформатор.



Значи сменям С121, слагам ГТ906 и се надявам да тръгне!

_________________
Skype: kd503_b
E-mail: [email protected]
GSM: 0897 512 865
 
 


Върнете се в началото        
   

radko        Заглавие: Re: Съвет
Публикувано на: Нед Юли 08, 2012 12:57 pm





Регистриран на: Вто Юни 10, 2008 7:12 am
Мнения: 464
Местоположение: София       Може и да тръгне, може и да не тръгне, но без да смениш транзистора няма как да разбереш. Ако след смяната на транзистора не тръгне ТХОто, много е вероятно да е отишло и то, или пък каскадата да е поумряла.

 


Върнете се в началото        
 

skafandar.com        Заглавие: Re: Съвет
Публикувано на: Нед Юли 08, 2012 1:21 pm





Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 5:22 pm
Мнения: 2204
Местоположение: гр.Бяла обл.Русе       radko написа:
Може и да тръгне, може и да не тръгне, но без да смениш транзистора няма как да разбереш. Ако след смяната на транзистора не тръгне ТХОто, много е вероятно да е отишло и то, или пък каскадата да е поумряла.



За по-сигурно ще видя да намеря ТХО и каскада и да ги сменя и тях. Кондензатора го смених с БГ - КЕА 470мф на 25в , сега остава само да намеря транзистор...

_________________
Skype: kd503_b
E-mail: [email protected]
GSM: 0897 512 865
 
 


Върнете се в началото        
   

radko        Заглавие: Re: Съвет
Публикувано на: Нед Юли 08, 2012 5:34 pm





Регистриран на: Вто Юни 10, 2008 7:12 am
Мнения: 464
Местоположение: София       Ако намериш транзистора, можеш да опиташ и без да сменяш ТХО и каскада. Пускаш, и доближаваш отверка до ВВ извод на ТХО. Ако се получи дъга - добре, а ако няма - веднага го изключваш. Но преди това провери захранването дали дава 12V, както е свален ГТ906, ако измериш към 16 - 17 V - имаш проблем и със стабилизатора в захранването, и докато не го оправиш, не продължавай. Напрежението може да измериш примерно на опечения дросел и маса.

 


Върнете се в началото        
 

skafandar.com        Заглавие: Re: Съвет
Публикувано на: Нед Юли 08, 2012 5:39 pm





Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 5:22 pm
Мнения: 2204
Местоположение: гр.Бяла обл.Русе       radko написа:
Ако намериш транзистора, можеш да опиташ и без да сменяш ТХО и каскада. Пускаш, и доближаваш отверка до ВВ извод на ТХО. Ако се получи дъга - добре, а ако няма - веднага го изключваш. Но преди това провери захранването дали дава 12V, както е свален ГТ906, ако измериш към 16 - 17 V - имаш проблем и със стабилизатора в захранването, и докато не го оправиш, не продължавай. Напрежението може да измериш примерно на опечения дросел и маса.


Това с дъгата ми се струва малко опасно.  Довечера ще проверя захранването и ще пиша, иначе, ако мога да намеря ТХО, ще го сменя.

_________________
Skype: kd503_b
E-mail: [email protected]
GSM: 0897 512 865
 
 


Върнете се в началото        
   

radko        Заглавие: Re: Съвет
Публикувано на: Нед Юли 08, 2012 5:50 pm





Регистриран на: Вто Юни 10, 2008 7:12 am
Мнения: 464
Местоположение: София       Не е опасно, достатъчно е отверката да е изолирана, и да не опира никъде. По принцип така проверявам работата на ТХО на ламповите ТВ и на тези, които работят с външна каскада - София 21, 31, Юность, Шилялис, някои стари Грундици, Електрон 380 и подобни.
Може да се провери работата на ТХО и с доближаване на обикновен фазомер - глимката почва да свети, ако ТХО работи - това важи и за ТХО с вградени умножители

 


Върнете се в началото        
 

skafandar.com        Заглавие: Re: Съвет
Публикувано на: Нед Юли 08, 2012 6:56 pm





Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 5:22 pm
Мнения: 2204
Местоположение: гр.Бяла обл.Русе       На кондензатора, който е до диодите има около 13в, а на този, който е отдясно има около 20в . На колектора на стабилизаторния транзистор има 11в.
« Последна редакция: 15 Ноември, 2012, 18:31:19 от Pichaga933 »

Неактивен Ivo79

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Dimitrovgrad
Re: Моля за Съвет - Юност
« Отговор #1 -: 12 Март, 2013, 10:55:45 »
Така е,различни са драйверните трансформатори най-вероятно! Аз наскоро си поръчах -ГТ906 отТ.Петров Стара Загора и си реших проблема. Опитай при него,мисля ,че все още има останала някоя бройка!     http://tpetrov.com/   Проверих,имат в наличност! цена2.50лв за брой! Преди да пробваш с новият транзистор,постави последователно на колектора му лампа от автомобилен фар-12V 35-40W,за да не го изгориш при дефектно ТХО или каскада. Успех!
« Последна редакция: 12 Март, 2013, 11:13:44 от Ivo79 »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |