| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: И аз да се похваля - колекцията на kortex  (Прочетена 9262 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #45 -: 28 Май, 2022, 23:28:00 »
Видях едно интересно грамофонче . Понеже е лампово във куфар го взех . Другата причина беше че го спазарих за 10 лева  :D  Та , оказа се че има и радио дори ... Доста интересно при това , но до колкото разбрах работи на дълги вълни и не хванах нищо ...

Междувременно си събирам чаркове за едно по добро усилвателче  :)

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #46 -: 28 Май, 2022, 23:29:15 »
Дозата му не работеше , отворих я , оказа се със окислени контакти вътрешно . На магия успях да я почистя и заработи за сега  :D  Гумената предавка също направи проблем , понеже се разпадаше . Оправих я и нея . Имам си една стратегия за такива - струговам я така че да и се намали малко диаметъра , и отгоре възскачам и залепвам аудио ремък . Вече няколко оправих така и все още няма никакви проблеми  :)


Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #47 -: 29 Май, 2022, 13:59:18 »
Та , оказа се че има и радио дори ... Доста интересно при това , но до колкото разбрах работи на дълги вълни и не хванах нищо ...
Радиото има и СВ от 4 до 7.
Честито !

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #48 -: 03 Юли, 2022, 17:28:14 »
Днес от битака - siemens super G63 .Това е най добре звучащото лампово радио което съм чувал през живота си . В кутията има 5 високоговорителя (Един нискочестотен  , два средночестотни и две пищялки )
Първоначално доста се замислих дали да го взема , понеже ми се видя че няма захранващ траф , но се оказа че е наблъскан и не се вижда много много  :) За 25 абсурд , ама за 27 лева го даде човека  :D
Всичко е напълно оригинално , жалко само че едната лампа беше счупена и я смених . Оригиналния филтърен кондензатор  започна да изхвърля съдържанието си след 5 часа работа , и го смених и него . Ето това радио сега заслужава качествена реставрация  :)
Даже и крайната лампа EL84 си е на сименс .
Позакърпих и задния капак . Не е кой знае какво , но е по добре от каквото беше . Хитра работа , даже не е нужно да се сваля напълно за да се обслужва , махат се само горните винтове и капака се сгъва на две . Страхотна сглобка , няма ръжда ... УКВ обхвата е от 88 до 100 мегахерца , почти всички модерни станции хваща . Доволен съм , ще си го слушам редовно  :drinks:
Нещото , което ме учуди , е че на лирата и трябва 20 метра кабел да хване 5 станции . Сименса хваща всичко перфектно чисто само с вътрешната антена ...

« Последна редакция: 03 Юли, 2022, 17:35:53 от kortex »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #49 -: 03 Юли, 2022, 18:40:05 »
Ааа честито! Много добра придобивка е този Сименс! Един съвет - не го дръж много включен, преди да направиш пълна профилактика. От утечни кондензатори може да се нанесат щети по лампите а и по трафовете.
Относно това защо Лира хваща зле а Сименс добре - Лира има УКВ обхват от 64 до 73 MHz и това което хващаш с нея е по т.нар. огледална честота. Т.е. ти разчиташ на приема който при идеалния приемник не трябва да съществува въобще. Та за това и не е особено качествено с добра учвствителност. Докато със Сименс хващаш по нормалната честота, по която си е проектиран приемника и за това свири отлично.
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #50 -: 04 Юли, 2022, 22:01:32 »
Честито, Колега,
Звука на това радио е наистина нещо особено. Аз му имам близнака - NORA Bolerо, същата схема подобна кутия. Звука е фантастичен. Колкото до чувствителността, като за 9-Кръгов със две ЕС92 също става.
Със здраве да го слушаш и както пише колегата Ориго, радия, които искаме да слушаме по-дълго си искат профилактика.

@това Балтика и тоя грамофон също изглеждат много добре, за цената да не говорим.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #51 -: 12 Юли, 2022, 19:25:11 »
Стана едно проблемче , може ли малко помощ със схемата  :) Не мога да я намеря така че да се разчита нещо ... Siemens super G63  :flag_of_truce:

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #52 -: 12 Юли, 2022, 20:37:57 »
...

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #53 -: 18 Юли, 2022, 23:59:52 »
Благодаря  :hi:
В Американските видеа за електроника му викат carbon tracking ... Нашенския термин не знам как е  :)  Случи ми се веднъж на буксата за отклонителната система на пирина  . Сега за пръв път виждам такова нещо в цокъл на лампа ... Окъсил , изпекоха се резистори ... Имаше положение на лампата , в което искренето спира и радиото работеше . Сега като смених цокъла не иска  :D  Проверките продължават  ;)

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #54 -: 19 Юли, 2022, 00:05:18 »
Ето от битака този уикенд и един КОМ , сега и с него трябва да се занимавам  :) Какво ви е мнението , добри ли са ? Спря ме един човек , даже може да е от форума  :) Каза че били добри

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #55 -: 19 Юли, 2022, 13:29:56 »
Благодаря  :hi:
В Американските видеа за електроника му викат carbon tracking ... Нашенския термин не знам как е  :)  Случи ми се веднъж на буксата за отклонителната система на пирина  . Сега за пръв път виждам такова нещо в цокъл на лампа ... Окъсил , изпекоха се резистори ... Имаше положение на лампата , в което искренето спира и радиото работеше . Сега като смених цокъла не иска  :D  Проверките продължават  ;)
Ценеров пробив , му казваме в моя район .

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #56 -: 19 Юли, 2022, 13:33:51 »
Ето от битака този уикенд и един КОМ , сега и с него трябва да се занимавам  :) Какво ви е мнението , добри ли са ? Спря ме един човек , даже може да е от форума  :) Каза че били добри
Монтанско пройзеодство . За времето си , не бяха лоши . Връзки трябваше да ползваш , за да купиш . 300 лв , май струваха . С две колони в комплект .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #57 -: 20 Юли, 2022, 14:11:33 »
От Ком-а най-доброто  са колонките и  звука на крайните стъпала. Самия касетофон, отстъпва като механика и качество на компонентите на повечето китайски дръжкофони от онова време, но има едно предимство-крайните му стъпала звучат меко като лампа, някакви полски интеграли бяха, които горят лесно и имаше последно руски аналози в Елимекс.  Платката беше някаква много примитивна и от едно време има подобрения, които могат да му се правят. Не е често срещан и изглежда прилично на външен вид. На моя се наложи да му сменя всички електролити , щото бяха заминали.
« Последна редакция: 20 Юли, 2022, 14:18:01 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #58 -: 20 Юли, 2022, 14:20:26 »
По спомен, крайните стъпала на КОМ-а са TCA 940, аз също съм съгласен с горното мнение, имам и колоните и отрязана платката на усилвателя от ком, пробвал съм много западни и други колони с техния габарит, ама тези от ком много ми харесват, напомнят старото добро звучене като умерени високи и силно изразени ниски честоти. :) :)
Тези интеграли все още ги има в Елимекс, преди време бях си купувал, гледам и сега ги има в наличност.
https://elimex.bg/product/15943-tca940
« Последна редакция: 20 Юли, 2022, 14:32:22 от Mitaka_retro »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #59 -: 26 Юли, 2022, 13:21:51 »
Дам , ТСА 940 е  :)  Единия канал не работи на самия усилвател , и аз помислих че е от интеграла . Взех го , смених го но се оказва че не е от него . За механиката на касетофона  :D Да , и аз не съм много доволен хаха ... Иска още работа , но на пръв поглед никога няма да е много добър . Като увелича звука до край и моторчето на касетофона забавя и започва да влачи касетата , само това ще кажа :D За момента това .

Открих нещо интересно за сименса . След смяната просто на цокъла  - утихна . Всичко е свързано правилно  :D .. Открих обаче че като докосна някакво кабелче на краче 2 (първа решетка на хептода) ECH81 и всичко заработва както трябва ... Обърках се  :D Направи ми впечатление , че и захранващият траф започна да грее много ...

« Последна редакция: 26 Юли, 2022, 13:35:43 от kortex »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |