| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся електротехник, за нестандартен ремонт на магнитна бъркалка с нагревател  (Прочетена 2048 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pekotzvetkov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София, Павлово
Здравейте!
Занимавам се с химия и съм любител с голяма любов към темата. Близо съм до мечтата ми да имам магнитна бъркалка с нагревател, който обаче е с контрол на температурата (ще видите снимките). Положението е следното.
Самата бъркалка - която е електромотор работи перфектно. Нагревателната плоча (котлончето) беше изгоряло и друг човек ми го подмени с ново, което успях да намеря и купя. Проблема е, че същия човек не разбира достатъчно, но от това, което е измерил не работи електронния компонент, който трябва да регулира температурата. Всичко друго е ок. В нета има и документация на същата бъркалка.
Готов съм да заплатя всичко в рамките на разумното и отгоре, ако някой добър човек се заеме да го оправи. Не би трябвало да е проблем, тъй като всичко друго работи.
Моля разгледайте снимките и ми пишете тук, на [email protected] или направо на 0876 215 939. Ще бъда много благодарен и ще доставя устройството до адреса на техника.
Моля звънете или пишете за допълнителни въпроси.

Неактивен Kamona

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Пловдив
Здрасти

Бъркалката няма включена термодвойка.

Явно котлона не е оригинален.


Активен plant

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: с.Житен близо до София
Я пусни снимак да се види изгорялото котлонче, с колко кабела е отдолу.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
В английския eBay предлагат нови с плоча 12 на 12 сантимвтра, за 40 паунда.

Hot plate magnetic stirrer.

Добре е да се разгледа и такъв вариант, особено като се отчита състоянието и външния вид на текущия пациент.
73 de LZ2VL

Неактивен pekotzvetkov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София, Павлово
Малко отговори:

- котлончето би трябвало да е с 4 кабела, но в момента от него излизат само 2-та крайни (иначе си има оригиналната керамична плочка с 4 отвора за кабели). Предполагам не са свързани, или би трябвало ДА ВЛИЗАТ от друго място. Качвам PDF документацията, където пише, че нагревателя работи САМО ако има включен жак в 5 DIN-овия вход за температурен контрол отзад. Имам такъв конектор, имам и контактния термометър,  който може да се използва за него. Идеята е следната - с потенциометъра контролираме повърхностната температура на котлона. В същото време, ако искаме да контролираме и температурата на реакцията, използваме 2 или 3 гърла колба, в която е включен контактния термометър, настроен на дадената температура. Да речем, искаме реакционната смес да поддържа около 90 градуса, това обаче не значи, че 90 градуса на повърхността на котлона ни устройват. Реалцията може да е ендотермична и да има нужда от силно подгряване, да речем 150 г. на повърхноста. Но чрез този конектор, когат остигнем 90 г. вътре в колбата термометъра дава сигнал и плочата изключва. В момента, когато започне да пада - включва отново и така нататък. Това е, което се търси. НО.
Бих се съгласил и на ремонт само на плочата - тоест да се окъси този вход за термометър и да контролирам само температурата на котлончето. И това е ок за мен, макар другия вариант да е по-добър, ако не е възможно такова решение - предпочитам компромиса.
Котлончето е оригинално, от същата бъркалка. 600 вата е. Работи, мерено е.

- Отговор защо не искам за 40-50 евро от и-бей:
Това са китайски котлончета, бъркалки с нагревател, които освен, че са 120-150 ватови, са и много малки и некачествени. При тях няма контрол на темературата. А това е МНОГО качествено устройство, което ако се оправи ще ми върши истинска работа.
Имам друго, чисто ново, чешко, което е със 100 ватов котлон и бъркалка с контрол на оборотите, но там има 2 варианта за нагряване на плочата - 50 и 100 вата, контолиращи се чрез2 копчета. Освен това няма вход за контактен термометър. За това искам да оправя този.

Много благодаря на всички за интереса, въпросите и отговорите. Моля ви, помогнете да се справя, ако можете да ми предложите какво да измеря и какво да търся като елементи за купуване, моля кажете за да търся. Възможно е и всичко да работи, тъй като при моите опити да включа котлона, не знаех, че трябва да има включен жак в дин входа...  разбрах едва днес.
Всяко предложение и помощ ще са от полза, ако ви трябват подробни или снимки в близък кадър на някой елемент - моля пишете.

Благодаря на всички!

Неактивен pekotzvetkov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София, Павлово
За Plant и Kamona.
Да, излизат 2 кабела, макар и котлончето да следва да е оригинално - 600 вата е, с точния диаметър и 4 дълги болта за монтаж, пасна перфектно, което е невъзможно, ако беше друг...  пращам ви снимка на оригинално котлонче само с махнат потенциометър за температура. Виждат се 4 кабела от котлона - 2 бели, като моите и син и червен, които би трябвало да са термодвойката... пробвах да мушна два дълги железни тънки пръчки в дупките за термодвойката, но при мерене не дава нищо на мултицета. Но котлона е оригинален, това е 100%. Някакви идеи?

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Значи малко като химик си описал логиката на процеса на подгряване и контрол на температурата на разтвора. Ще се пробвам да коригирам, може да е полезно.

С копчето на машината се задава желана температура на повъхността на контлона. В зависимост от обема на нагрявания разтвор и неговата топлопроводимост, както и от скоростта на разбъркване, температурата му ще се повишава (делтаТемпература/делтаВреме) по някаква си линия. В зависимост дали при повишаване на температурата реакцията ще дава или ще взема енергия, то ще има поправка на наклона на линията (която може да не е права линия) надолу или нагоре. Контактният термометър ПАЗИ сместа да не гръмне! Не регулира, а само разрешава на регулатора да си изпълнява функцията или да чака. По тази причина, без контрол, не иска да тръгне въобще. Може да се имитира за момента този контрол, че е винаги ОК, като се даде на късо нещо в куплунга. Точно какво не мога да кажа, в описанието няма схема. Да питам, за да кажеш е мъртва работа, щото съм пределно социален и ще се откажеш от услугите ми твърде бързо. Ако не вярваш, питай местните във форума. ;)

Предлагам да се опиташ да намериш как да му кажеш, че има външен термометър и той РАЗРЕШАВА работата на котлона. Натам да се провери дали котлонът правилно регулира спрямо потенциометъра. Натам да се види защо не реагира...
73 de LZ2VL

Неактивен pekotzvetkov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София, Павлово
Vaklin

Здравей! Да точно така. Това, което имаш в предвид аз го имам - то е контролер, който включва и изключва + термометъра към него, който може да задава таргет-температура. Виж снимките и ще ме разбереш. Въпроса ми е - можеш ли да го направш да работи през външната система, ако не може шрез вътрешната? Ако е така съм ок. Моля те, погледни и си кажи мнението.
Друго - не може ли да се сложи термодвойка вътре? Какъв е проблема? А схемата се скъсах да я търся и я няма никъде...

Както ще видиш контролера има 2 входа, които идват от контакта на термометъра. Живачната ампула е ако се преобърне нещо та да спре нагряването... 2-те неща намерих с голям труд.

Ето снимките на контролера и термометъра (между друго сами по себе си прекрасни и рядки инструменти)...

Благодаря за отговора и мислите!

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Мога всичко. Не ти трябва да се захващаш с мен. Ще помогна виртуално... Със съвети тук.

Започваме с въпросите:
1. Бъркалката работи ли?
2. Котлонът, като му се подаде нужното напрежение (не знам какво е, вероятно 220 волта), грее ли?
3. Снимай куплунга (DIN), за да се види колко жици са.

И ако механиката е ОК, то няма никакъв проблем някой фен да ти спретне "модерна" електроника, която да задоволи всичките ти потребности. Ще прокоментираме дали да се ползва готов терморегулатор или да се прави уникален за устройството, дали да има различни характеристики, за нуждите на извличането на различни "редки метали" и т.н.

Аз мога само да предложа да го купя в това състояние, да го възстановя до заводско състояние, да го продам. Ама, пак казвам, недей. Опитай по друг начин...
73 de LZ2VL

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 597
  • Населено място: Попово
Да внесем и яснота по въпроса. За да може да се регулира температурата на плочата, трябва да има вграден датчик. Според немците, този датчик е следния;
Präzise Temperaturregelung von Flüssigkeitsproben mit einer Heizleistung von 600 Watt. Ein Platin-Widerstandsthermometer unter der Plattenoberfläche ermittelt die aktuelle Temperatur und leitet die Informationen weiter.
Понеже и други хора са имали този проблем, са остановили, че този датчик може да е Pt100 или Pt1000. И какво са написали поляците, с преводача се разбира.
Z tego, co widzę, prawdopodobnie nie zadziała.
Do tego modelu potrzebny jest „nagi” czujnik temperatury
Podłącz „nagi” czujnik temperatury do pinów płytki i zobacz co się stanie.
zwykle jest to PT100 lub PT1000.
Sprawdź, jaki powinien być typ czujnika, kupując typy i zacznij próbować.
Но немците не го казват, а пишат техен си номенклатурен номер на плочата. Ето и снимки да се види точно къде се свързва датчика. От плочата трябва да има 4 извода, два за нагревателя и два за датчика. За да е по точно, този датчик немците са го поставили в стъклена ампула, тази ампула я вграждат в плочата. Отнася се само за два модела, на IKA, до 1993г, като попада и този модел - RCT.  Другите по нови модели използват друг тип датчик в плочата, метален. Но имат външен датчик с, който се измерва температурата в самия разтвор, той е Pt1000. С тези два датчика, този на плочата и другия външен, който се потапя в разтвора по закон на PID регулацията, се достига до по голяма точност на разтвора. Какво може да се направи в случая, за сега. Понеже го няма вградения датчик, външно да се закрепи в долната част на плочата един датчик от pt100 или Pt1000, ф-4мм, комплект с кабел издържащ на 400*С. За модела, RCT на външната букса, която е за контактния термометър, трябва да има заглушка. Тази заглушка е със заработени в нея изводи, които свъзват нужните пинове за работа, когато не се използва външен контактен термометър. Или с две думи трябва да се купят датчици за проба напр. като този.
http://kvazer.com/thermal-sensors/49119-pt100-430-2mfgps-420.html?ps_mobile_site=1
Един Pt100, ако не стане с него, тогава Pt1000.
За нагревателя може да се измери как е реално в действителност.
Мощност - 600W. Консумация на ток - 2,6А. Съпротивление на нагревателя - 88 ома. Захранване - 230V.
За схемата, немците пишат, че може да се получи, но срещу заплащане от сервизните центрове на фирмата производител - IKA.
Този модел има 3 под модификации, но те се отнасят повече за управление на мотора. Сменен е начина на регулиране на оборотите.

« Последна редакция: 13 Септември, 2020, 19:02:53 от didov »

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 597
  • Населено място: Попово
Ще потърся и снимка със заглушката на буксата за външното свързване.
pekotzvetkov, това устройство с квадратната черна кутия, и живачната ампула, няма нищо общо с магнитната бъркалка за защита. Предназначението му е друго, изпълнява различна функция от пазене за обръщане на разтвора. Тука някой те е хлъзнал по пързалката ;)
« Последна редакция: 13 Септември, 2020, 19:08:11 от didov »

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
За схемата, немците пишат, че може да се получи, но срещу заплащане от сервизните центрове на фирмата производител - IKA.
Този модел има 3 под модификации, но те се отнасят повече за управление на мотора. Сменен е начина на регулиране на оборотите.

Тази схема може да се свали от платката за час време. Без напрягане и само с литър (максимум два литра) бира, която да запълва времето за обмисляне и изчертаване.
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Ще потърся и снимка със заглушката на буксата за външното свързване.
pekotzvetkov, това устройство с квадратната черна кутия, и живачната ампула, няма нищо общо с магнитната бъркалка за защита. Предназначението му е друго, изпълнява различна функция от пазене за обръщане на разтвора. Тука някой те е хлъзнал по пързалката ;)

Хлъзгаш го ти в момента. Живачните контактни термометри могат да комутират нищожен като стойност ток. По тази причина им е необхдимо вторично реле, което да осигурява следните неща:
1. Малък ток през термометъра, за да го имаш за повече от едно разкъсване на веригата;
2. Хистерезис, за да не прецърква, а да се осъществява плавно включвне и изключване с някакъв диапазон между двете събития.

Ама нищо де, нали затова е форум, за да има плурализъм на мненията и предположенията.
73 de LZ2VL

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 597
  • Населено място: Попово
Тази схема може да се свали от платката за час време. Без напрягане и само с литър (максимум два литра) бира, която да запълва времето за обмисляне и изчертаване.
Може не е проблем, има я на снимки платката както е извадена. Проблема е, че pekotzvetkov, са поставили осакатена плоча. Само с изводите на нагревателя.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Може би е така, но не мога да твърдя нищо, щом устройството не е на моята маса. Ако термодвойката липса, то просто трябва да се сложи.
73 de LZ2VL

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |