| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Влияе ли ключ с вградена глимлампа на новите луминисцентни крушки?  (Прочетена 17046 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
И аз да си призная: Работната ми лампа е обикновена 150 ватова крушка. Около година ползвах енергоспестяващи, даже 2 по 1500-1800 лумена, но усетих влошаване на зрението, та така...Най-добре ги разкарайте. Диодите настъпват -докато не чуем и за тях "убавини".  :D

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Аз също имам съмнения за качеството на светлината на енергоспестяващите лампи.
Забелязвам че по лошо виждам на такава светлина.
Започнах да се завръщам към старите но има такива със вградена във балона халогнна.
Според мен добре светят.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1125
  • Населено място: София
               Здравейте, при мен на вилата напрежението е около 160 волта, се получи следното - енергоспестяващите светят нормално, но след като ги изключа, започват да проблясват през около 5 минути. Махнах глимката и реших проблема.

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Ами да вероятно през нея се зарежда кондензатора във лампата до определено напрежение при което сработва електрониката.А незнам дали някой е пробвал да изхвърли електролита от лампата. :nea:

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 351
  • Населено място: София
Те понякога самите лампи си го изхвърлят, ако не е достатъчно качествен. В повечето случаи на дефектни енергоспестяващи лампи точно кондензаторът е цъфнал като майска роза.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Защо да сменяш ключа като можеш да завиеш обикновена крушка и нямаш проблеми.


Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Аз в коридора съм сложил пир датчик.
Супер мързелива работа стана-забравяш за ключ

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Аз в коридора съм сложил пир датчик.
Супер мързелива работа стана-забравяш за ключ

Колега , как си решил проблема с този датчик през деня да не включва лампата ?

Ще сменям ключа и ще сменя крушката с луминисцентна - става въпрос колкото да осветява  коридора и не ме бърка светенето дали дразни очите или не и колко се вижда . В момента постоянно се светва и гаси с цел икономия на електроенергия когато  се минава вечер през коридора  до кухнята или банята. Голямо неудобство е и искам постоянно да свети вечерта в рамките на 3-4 часа осветлението.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Колега , как си решил проблема с този датчик през деня да не включва лампата ?

Ще сменям ключа и ще сменя крушката с луминисцентна - става въпрос колкото да осветява  коридора и не ме бърка светенето дали дразни очите или не и колко се вижда . В момента постоянно се светва и гаси с цел икономия на електроенергия когато  се минава вечер през коридора  до кухнята или банята. Голямо неудобство е и искам постоянно да свети вечерта в рамките на 3-4 часа осветлението.


Има китайски лампи с фоторезистор и 4 светодиода. Като изгасиш лампата светват, като я пуснеш изгасват и на опаковката пише 0,2W  :D Аз ползвам такава и добре осветява стаята ми. Ето: http://gdwxl.com/viewProduct_en.asp?flowNo=610 директно от сайта производител.  :lol:


Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Във датчика има вграден потенциометър за осветеност и за време на светене.
Регулираш си я на каква осветеност да заработи и нямаш никакви проблеми.
Дори единият от датчиците го купих от Габрово че беше по- евтин.
Магазина е зад експрес банк под тоя високия блок

Неактивен Bozhilov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 62
  • Населено място: Пловдив
Веднъж ми изгоря една унгарска крушка тунгсрам-15 години живот 125 вата изгоря на 4-5 тата година при употреба около 5 часа на ден а на кутията пишеше 2.7 часа отворих крушката и беше иззгоряла от пробил резистор а що се отнася до електролитния кондензатор-ръбикон 6.8 мкф. 400 волта беше като нов но поне взех частите да си сглобя нещо а що се отнася до светлината-отвратителна е

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Извинявам се за нахалството си да пиша тук но искам да питам дали лампичките на 12в (лунички) са лоши за зрението. И другото имам към 9 в стаята и ми е доста тъмно (стаята е по 6 7 крачки квадратна почти + - 10 %)   :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Луничките са халогенки и не са вредни за зрението стига да имат обикновено стъкло пред крушката. И аз ще посъветвам рицаря да разкара енергоспестяващата крушка и да си сложи една обикновена, както са казали колегите преди мен обикновените светят много по-добре. Енергоспестяващите освен че замърсяват радиоефира и влошават качеството на приемане на старите радиоприемници, имат и лош фактор на мощността поради несинусоидалната форма на тока която консумират от захранващата мрежа. Това води до увеличаване на загубите в електропреносната система, влошаване на хармоничния състав на мрежовото напрежение и какви ли още не гадости, които изобщо не си заслужава да търпи човек заради незначителната икономия на електроенергия. И все пак на въпроса - наистина е възможно живота на лампата да се скъси поради бавното зареждане на електролитния кондензатор през глимката, след което електрониката сработва и разрежда кондензатора и така постоянно през някакъв интервал от време. Идеята на Радко е най-добра - два резистора 47к 1ват последователно свързани във фасунгата или розетката паралелно на крушката, това ще елиминира проблемите. Резисторите е добре да са два, защото всеки резистор си има максимално напрежение, и е възможно ако е един да пробие докато свети лампата. За консумацията на електроенергия на глимката - верно рицарю че в габрово сте стиснати и режете опашките на котките, ама това вече е прекалено, дори електромера да хване глимката това са 20 стотинки на година (за 5 часа работа PC-то ти харчи колкото глимката за една година). Пък и нали знаеш икономията е майка на мизерията, човек не трябва да си разваля комфорта заради такива дреболии. При мен например около 4 - 5 лева месечно отиват само за стендбай на всички уреди които имам в къщи, ама няма да тръгна да ги изключвам я. Идеите на колегите да смениш глимката със светодиод не знам от какво са продиктувани, но светодиода консумира повече ток от глимката т.е. проблема ще се задълбочи. Идеята да се свърже светодиода през резистор направо към мрежата в случай че няма свързан антипаралелно на него друг светодиод, е МНОГО лоша. Максимално допустимото обратно напрежение на светодиодите е около 5-6 волта, когато през отрицателната полувълна на мрежовото напрежение светодиода е запушен, и му дойде цялото мрежово напрежение ще си замине яко дим, единствено е възможно да го спаси временно твърде ограничения ток през резистора - ще работи в режим на ценеров диод, ама до кога...
« Последна редакция: 30 Април, 2013, 17:04:27 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен peppone1

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Пловдив
Можете да направите енерго-спестяваща лампа, като свържите няколко крушки последователно, например 2 по 60W/110V към 220V мрежа. Така се получават 2 крушки които горят общо 60W. Още по-икономично става ако свържете 20 крушки по 12V. Недостатък при използването на 12V крушки с трансформатор е, че черпят много голям ток и искат кабел поне 2,5 кв. мм.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |