| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Соларен панел 100вт.  (Прочетена 8050 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #15 -: 04 Юли, 2018, 15:07:09 »
NHB - Би било наистина интересно да греша. Моля, опитайте да спаралелите изход на ПФЦ с друг източник и после споделете опита. Тъй като не Ви познавам и не сте пробвали никога, няма как да приема твърдението Ви за истина. Според мен е невъзможно.
Ивайло - Това решение няма да е споделяне на товара. Просто климатика винаги харчи над 100 вата и ще си гълта от мрежата. Човекът иска от 500 вата 100 да вземе от панела, а не да преминава на панела под 100 вата консумация.
Точно това ми е въпроса . Инвертора го имам , прави ми 220волта . Искам да ги вържа заедно - мрежата , и тоя от панела . И да харчим със 100вата по малко .
« Последна редакция: 04 Юли, 2018, 19:57:17 от Gabo »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Варна
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #16 -: 04 Юли, 2018, 17:54:58 »
Цитат на: радиото


Точно това ми е въпроса . Инвертора го имам , прави ми 220волта . Искам да ги вържа заедно - мрежата , и тоя от панела . И да харчим със 100вата по малко .

Какъв е този инвертор, дето го имаш? Модел? Какво пише на табелата му?

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #17 -: 04 Юли, 2018, 17:59:28 »
Какъв е този инвертор, дето го имаш? Модел? Какво пише на табелата му?
Правил съм си го . От 12волта прав ток , на 220волта променлив .

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #18 -: 04 Юли, 2018, 21:30:52 »
Така кажи , че искаш схема на мрежов инвертор.Не знам кой я има , но пък ако отвориш линковете долу ще разбереш , че поне според мен не е проста работа. Едва ли , някой би могъл да го изпълни с КПД 95% каквито са заводските. Проблема идва от там , че когато имаш консумация по-малка от пройзведената ,нашите електромери го отчитат като консумирана енергия. За това имаш няколко възможности или да сложиш токово реле което да следи за консумацията от мрежата или да си счупиш главата с хората от енергото , които трябва да ти сложат двупътен електромер !!!
 Обяснявам го за трети път и спирам.
 
/>

https://www.ebay.de/itm/600W-Micro-Solar-Grid-Tie-Inverter-MPPT-Pure-Sine-Wave-DC-11V-32V-To-AC-110-220V/162957207930?hash=item25f101a97a%3Am%3AmD0N1HgeD59PXhap9LAmVlQ&var=462036853905


 

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #19 -: 04 Юли, 2018, 22:43:32 »
Така кажи , че искаш схема на мрежов инвертор.Не знам кой я има , но пък ако отвориш линковете долу ще разбереш , че поне според мен не е проста работа. Едва ли , някой би могъл да го изпълни с КПД 95% каквито са заводските. Проблема идва от там , че когато имаш консумация по-малка от пройзведената ,нашите електромери го отчитат като консумирана енергия. За това имаш няколко възможности или да сложиш токово реле което да следи за консумацията от мрежата или да си счупиш главата с хората от енергото , които трябва да ти сложат двупътен електромер !!!
 Обяснявам го за трети път и спирам.
 
/>

https://www.ebay.de/itm/600W-Micro-Solar-Grid-Tie-Inverter-MPPT-Pure-Sine-Wave-DC-11V-32V-To-AC-110-220V/162957207930?hash=item25f101a97a%3Am%3AmD0N1HgeD59PXhap9LAmVlQ&var=462036853905
Ок. реле ще бъде

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #20 -: 05 Юли, 2018, 07:06:56 »
За да пуснеш два променливотокови източника в паралел не е проста работа.В корабите има 3 основни дизелагрегата и един авариен.Обикновенно работи само един.При маневра и при смяна на генераторите/през 8 часа/се налага да се запали втория и да се пусне в мрежата.Не е просто таблото.Ако с малко се различават фазите при включване натоварването е голямо и може да надвиши дори и номиналната мощност.От генераторите се чува звук като от голям чук.Когато се занимавах с изпитания се налагаше да връщаме ток в мрежата за да се освободим от мощността на товара.На инверторната установка нямаше проблем но шкафа с управлението беше доста голям и скъм.100 волта постоянно към 220/380 трифазно.Другата беше с асинхронен двигател в режим на генератор.Беше истинско изпитание да се включим в мрежата.С едни лампи.....Така,че без да подценявам положения от теб труд да направиш инвертор купи си какъвто трябва.Този можеш да го използваш например за помпата на соларната система за топла вода и др.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Варна
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #21 -: 05 Юли, 2018, 07:11:44 »
Правил съм си го . От 12волта прав ток , на 220волта променлив .

Браво! Поздравления!!!
Ама как става така, че някой знае как и може да си направи сам инвертор, обаче после не знае как да го свърже???
Или то в нета има схеми и инструкции за всичко... Добре, ама дали не може да ти пробутатат схема примерно за тостер, вместо за инвертор???
То, самото свързване, е много просто: изхода на инвертора с мрежата и входа на инвертора със соларния панел... Ама ако не е такъв, какъвто трябва, инверторът вероятно ще умре, освен че няма да върши никаква работа...
Добре сега, имаш ли представа какъв тип инвертор си направил? В смисъл, каква е формата на изходното напрежение, колко вата... Изобщо, как си го пробвал, надеждно ли работи? И най важното - може ли (имали такава опция) да се синхронизира с мрежата?
Можеш просто да дадеш схемите/инструкциите или линк към тях...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #22 -: 05 Юли, 2018, 10:27:48 »
И без да ти отговори може да си сигурен че е инвертор с 50 херца „модифицирана синусоида“ или още по-лошо чист правоъгълник без възможност за синхронизация с мрежата. Вероятно изпълнен с чифт мощни MOSFET транзистори и мрежов траф вероятно от UPS или обърнат траф от някаква апаратура. Управлението може би е мултивибратор с два транзистора, или може и да е ползвал специализирана интегрална схема. Във всички случаи няма как да му свърши работа за това което е намислил.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #23 -: 05 Юли, 2018, 12:26:35 »
И без да ти отговори може да си сигурен че е инвертор с 50 херца „модифицирана синусоида“ или още по-лошо чист правоъгълник без възможност за синхронизация с мрежата. Вероятно изпълнен с чифт мощни MOSFET транзистори и мрежов траф вероятно от UPS или обърнат траф от някаква апаратура. Управлението може би е мултивибратор с два транзистора, или може и да е ползвал специализирана интегрална схема. Във всички случаи няма как да му свърши работа за това което е намислил.
Просто ползвах един трансфертер , правен преди време от мен . Ползвах го да " правя" 220волта , от акомулатори на колата . Сега със панела зареждам два акомулатора , и от тях захранвам преобразувателя .  Исках да знам може ли да спаралелим мрежовото и това от  преобразователя .
Да , Ориго - с транзистори е , и съм го правил със каквото съм имал . И понеже ги имам нещата , си рекох че може да направя нещо . Това е ! Благодаря за мненията .,Ще карам на мрежата , докато не се сетя нещо друго .
« Последна редакция: 05 Юли, 2018, 12:32:44 от радиото »

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1532
  • Населено място: Варна
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #24 -: 05 Юли, 2018, 12:30:46 »
Просто ползвах един трансфертер , правен преди време от мен . Ползвах го да " правя" 220волта , от акомулатори на колата . Сега със панела зареждам два акомулатора , и от тях захранвам преобразувателя .  Исках да знам може ли да спаралелим мрежовото и това от  преобразователя .
Да , Ориго - с транзистори е , и съм го правил със каквото съм имал .
Забрави!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 597
  • Населено място: Попово
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #25 -: 05 Юли, 2018, 14:12:21 »
Няма как да стане защото текущите практики и регулации предполагат електроразпределителните дружества да инсталират електромерите на домакинствата. ЕРП-тата са и собственици на измервателните уреди. Човек не може са да си купи и инсталира електромер, различен от тези, които местното ЕРП му монтира. ЕРП-тата обаче инсталират такива електромери, които не работят с двупосочно измерване на електричеството. Те не могат да водят две сметки - една за потребеното електричество и една за подаденото към мрежата. Вместо това електромерите „натрупват на една и съща сметка" всичко измерено. Входящият капацитет се трупа, изходящият пак се трупа. С други думи ако едно домакинство произвежда зелена електроенергия и я подава към електро преносната мрежа, тя се таксува като енергия, купена от националната електро-мрежа. Домакинството ще плаща за нея. Енерго дружествата не монтират ей така двупосочни електромери. Както ти написаха, ползвай си стоте вата за независимо захранване от мрежата. Другото ,което е макар да имаш направен инвертор, той не може да осигури пълна синусоида, а е някаква модифицирана. Така ,че за уреди с електроника се ошашкват като работят с такива инвертори. Дори и да пуснеш една помпа тя започва да бучи, вибрира, загрява.
« Последна редакция: 05 Юли, 2018, 14:25:02 от didov »

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #26 -: 05 Юли, 2018, 15:04:57 »
Много моля, обяснете ми като на дете в първи клас - как въпросния консуматор, бил той климатик, или скара да си печем пържолите, ще "разбере" дали консумира 100 вата от инвертора, а другите например 300 вата от мрежата?
Въобще очаквах Ивайло да обясни, ама явно и той не си издава "тайната"
Пак казвам, не с реле да изключим мрежата и да консумираме САМО от инвертора, а когато работят заедно как едното ще "подпре" другото?
Моля за обяснение. Сериозен съм!
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Варна
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #27 -: 05 Юли, 2018, 15:21:51 »

Моля за обяснение. Сериозен съм!

А сега де!!!
Ще опитам...
Инверторът подава към мрежата енергия. Да кажем, че е 100 вата, но числото не е от значение. В мрежата има свързани консуматори, които черпят енергия. Няма значение дали имаме климатик, скара или осветление. Общата консумация надвишава 100 вата и при това положение 100 са от нашия инвертор, а останалите - през електромера - от енергото...
Ако обаче общата консумация падне под 100 вата, тогава имаме проблем, защото инверторът ще връща енергия навън през електромера, и тя ще бъде отчетена като консумация. Затова въпросното умно реле трябва да изключва инвертора от мрежата, когато консумацията е под 100 вата. Е, дали с реле или по друг начин - просто го изключва...

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #28 -: 05 Юли, 2018, 15:52:56 »
В мрежата има свързани консуматори, които черпят енергия. Няма значение дали имаме климатик, скара или осветление. Общата консумация надвишава 100 вата и при това положение 100 са от нашия инвертор, а останалите - през електромера - от енергото...

Кой закон от физиката позволява това да се случи с два източника на синусоидално напрежение свързани паралелно и фазово /по време/?
Това ми е въпроса - как консуматора ще "открие" да консумира 100Вата от инвертора, и 300 Вата от мрежата...Ватовате са примерни.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Соларен панел 100вт.
« Отговор #29 -: 05 Юли, 2018, 16:14:03 »
Просто инвертора ще е синхронизиран с ел. мрежата като генератор. Това означава че честотата ще е еднаква с тази на мрежата, но фазата му леко ще избързва. По същия начин както АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ София Изток генерират мощност и я отдават в мрежата, нищо че единия е 10 пъти по-маломощен от другия. И консуматорите не се чудят от кой от двата да консумират, те си консумират, а всеки един от двата генератора „подпира“ мрежата с номиналната си мощност. Та така ще бъде и в случая - инверторчето 100 вата се явява една мъничка електроцентралка в енергийната система. И да, климатика не е задължително да консумира точно от инверторчето 100 вата, може да си консумира 500 вата от външната мрежа, а инверторчето също да връща 100 вата навън, което естествено вече означава че през електромера ще влизат 400 вата. Така или иначе постановката кой от къде консумира е неправилна, тъй като както казахме просто всички генератори подпират мрежата, а консуматорите консумират, общия баланс между произведена и консумирана мощност ще тече през електромера му.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |