| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Умен бушон / предпазител  (Прочетена 11650 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Умен бушон / предпазител
« -: 11 Януари, 2019, 15:00:03 »
Здравейте!

Някой попадал ли е на предпазител, който може да се контролира през мобилния телефон. Аз попаднах на този производител>

https://tempiro.com/en/

Интересуват ме и други алтернативи.

Искам да изключвам и включвам един бойлер и единствената възможност е като му вадя бушона, който е от старите традиционни кръгли с параметри 20A/500V

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #1 -: 11 Януари, 2019, 15:58:00 »
Задължително условие ли е да се управлява през смартфон? Ако не е, то един ключ за осветление и един контактор ще свършат работа. Ще стане и с мощно реле, ама релетата са ми малко неприятни за такива силови вериги.
А може и да е просто с един мощен ключ. Във всички случаи, ще трябва някакво пипане по инсталацията.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #2 -: 11 Януари, 2019, 16:01:38 »
Ами да за съжаление. Както написах единственият ми начин да спирам бойлера е като му развъртя бушона. А и искам да контролирам отдалечено, най-вече когато съм извън населеното място. Това всъщност ми е проблемът - да имам топла вода като се прибера след дълго отсъствие.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #3 -: 11 Януари, 2019, 17:04:45 »
ардуино ,   гсм модул ,  ...някакво включване с симистор ...  + карта от БОБ с план 3лв на месец ( мисля че е най-малката такса за месец ? може и да не е )

и ще му звънкаш да се включва .... 
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #4 -: 11 Януари, 2019, 17:38:59 »
,  ...някакво включване с симистор ... 

и ще му звънкаш да се включва ....

Точно в този случай включването чрез симистор не е добра идея. Освен че ще разсейва голяма мощност, симисторът може да пробие от мълния.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #5 -: 11 Януари, 2019, 18:50:58 »
добре , може и така да е ,  но  тогава кажете какво трябва да е включването ?

ардуино +гсм модула  ->.... -тука какво да има ? ->  бойлер 

и работата готова
има 100 "скеча" за ардуино ... как хората си пускат парно в колата или за алармена сигнализация с ардуино .... и може да се вземе за основa и лесно да се преправи да включва това "нещо"  ... дето ще го измислите
« Последна редакция: 11 Януари, 2019, 19:06:03 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1532
  • Населено място: Варна
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #6 -: 11 Януари, 2019, 19:11:18 »
На никаква техника, особено китайска, не бих поверил включването на нещо в къщи, докато ме няма!!! Има съвременни бойлери, които предлагат тази екстра.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #7 -: 11 Януари, 2019, 19:24:45 »
ето тук го правят с триак  на снимката ...

а за кйтайското - той бойлера си има защита тука няма какво да ти направи китаеца ..... , но всеки знае себе си ....
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #8 -: 11 Януари, 2019, 19:30:34 »
Съвет от сърце: никога не изработвайте сами електроника, която може при дефект да ви взриви, да ви изгори къщата или да ви удави във вряла вода, особенно ако нямате идея какво правите. Не се доверявайте и на китайски боклучки евтини за целта. Това е много сериозна задача, която може в ерата на ардуиновите скечове да ви изглежда тривиална, но не е ни най-малко.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #9 -: 11 Януари, 2019, 19:37:47 »
хора , каква е тази дезинформация  ? вие поне разбирате от електроника ... как в случая ардуино може да те взриви ... нали бойлера е изправен ???  и си има защита

пиша последно в тази тема ....

трудно , но  ...  съм съгласен с "гръмотевицата" на  "BatKoce" .. въпреки не виждам как бойлера ще го удари гръм , но просто така да се говори , че заради ардуиното ще стане катастрофа ... не съм съгласен , както и да е де, няма да споря с вас ....  аз малко разбирам от електроника ....
« Последна редакция: 11 Януари, 2019, 19:48:37 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #10 -: 11 Януари, 2019, 20:39:32 »
Не се интересувам от поръчкови решения. В кутията на таблото няма много място, имам добра безжична мрежа, а до бойлерът и свързването му към захранването са пректически недостъпни. Един ден като се наложи да се сменя или ремонтира не ми се мисли. Затова смарт бушон е най-приемливото решение за мен. Просто исках да разбера дали тук има някой с опит с такива устройства ако изобщо ги има вече разпространени.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #11 -: 11 Януари, 2019, 20:50:26 »
Един мой съсед имаше стар, български бойлер с някакво тиристорно управление. Бойлерът беше с малка мощност - един киловат ако не се лъжа. Та този бойлер го удари мълния.

За управляващите контролери не се наемам да дам съвет, но комутацията на голямата мощност е добре да е с контактор.
Ключовете с триак и специализиран оптрон съм ги ползвал доста, но те са подходящи за други приложения. В случая употребата им е по скоро рискова.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 279
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #12 -: 11 Януари, 2019, 21:22:00 »
Цитат
В случая употребата им е по скоро рискова.

Нещо не мога да вдяна връзката между мълнията и симистора/тиристора. В готовите решения на бойлери с дистанционно управление да не би да използват контактори или в този смарт бушон?
А и съм сигурен, че някъде някой по света е имал съсед с нормален бойлер с ключ и този бойлер го е ударил метеорит! Извода - веднага да се изхвърлят механичните ключове  :master2:

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #13 -: 11 Януари, 2019, 22:10:42 »
Нещо не мога да вдяна връзката между мълнията и симистора/тиристора. В готовите решения на бойлери с дистанционно управление да не би да използват контактори или в този смарт бушон?
А и съм сигурен, че някъде някой по света е имал съсед с нормален бойлер с ключ и този бойлер го е ударил метеорит! Извода - веднага да се изхвърлят механичните ключове  :master2:

Ами връзката е очевидна. В случая говорим за устройство, което ще е оставено без наблюдение по цели дни. Полупроводникавият ключ не разединява електрическата верига механически. Високоволтов импулс, проникнал по електрическата мрежа среща на пътя си само един запушен PN преход. Виждал съм многократно елементи, пробили от мълнии и то без да има пряко попадение. Примера с бойлера го дадох защото темата е за бойлер.

Малко ми е странно, че трябва да защитавам механичните ключове, защото съм по-скоро привърженик на електронните.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Умен бушон / предпазител
« Отговор #14 -: 11 Януари, 2019, 23:12:17 »
Ами да за съжаление. Както написах единственият ми начин да спирам бойлера е като му развъртя бушона. А и искам да контролирам отдалечено, най-вече когато съм извън населеното място. Това всъщност ми е проблемът - да имам топла вода като се прибера след дълго отсъствие.
Аз , е това не схващам . Какъв е тоя бойлер , няма ли ключ ...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |