| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Генератор на електрически трептения  (Прочетена 1026 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен yeiliev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: София-град
Здравейте съфорумници  :drinks: ,
   Нов съм във форума (начинаещ и по електроника) и за това не съм сигурен дали публикувам още на правилното място моята тема,но все пак много ще се радвам ако се отзовете на помощ  :good: . Заел съм се с това да изследвам една схема от тип осцилатор ,на която ще ви прикача на снимка. Проблемът идва от това,че проектирането на тази схема е осъществено на базата на някакъв математически модел-метод и в зависимост от резултатите на съответните уравнения са навързани елементите,съответстващи на решенията им (входове с изходи).Доколкото разбирам тази схема е практическа реализация на диференциално уравнение,като за краен резултат се получава този генератор на собствени незатихващи трептения.Целта ми е да направя цялостен теоретически и практически анализ,който да завърши със физическото реализиране на тази електронна схема,но ми трябва помощ в нейното разбиране как работи.Успях да симулирам схемата в съответните точки,означени на снимката и изходът от тези симулации са просто едни хаотични сигнали с променлива амплитуда (трудно мога да осмисля без симулации как би изглеждал изходният сигнал),което ме навява на мисълта,че би трябвало,за да се получи нещо по смислено ще е хубаво да се добавят още някакви електронни блокови единици,за да може схемата да стане наистина практическа,както се казва (ще се радвам да дадете мнения за съответни модификации  :) ). Не знам откъде да започна анализа,за да мога физически да осмисля как работи схемата. Доколкото виждам тази схема липсва външно периодично "задвижване" ,има две допълнителни линейни обратни връзки , а именно директна положителна обратна връзка и вътрешна отрицателна обратна връзка. Според мен ключов блок от тази схема е нискочестотният филтър ,Q-факторът,но отново казвам не знам откъде да започна да разбивам схемата.На симулациите съм използвал елементи и стойности,които са получени в резултат на решенията на уравненията.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Генератор на електрически трептения
« Отговор #1 -: 22 Юли, 2018, 11:42:36 »
Здравейте! Наистина искам да помогна, но по този начин ще е много трудно.
И в началото на миналия век осцилаторите са работили отлично, без да са моделирани математически. Намерете една книга от преди  50-60 години и прочетете! Просто е! Успех!

Неактивен analogovashemotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
  • Населено място: Пловдив
Re: Генератор на електрически трептения
« Отговор #2 -: 22 Юли, 2018, 14:29:15 »
Здравей! Ако искаш може да погледнеш книгата "200 практических схем генератора". Също така не се доверявай напълно на стойностите, които си получил. Някои от елементите са с "критически" стойности и от тях зависи дали ще получиш стабилен сигнал на изхода. Ето линк към книгата: http://publ.lib.ru/ARCHIVES/J/JEKA_Aleksandr_Antonovich/_Jeka_A.A..html

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: Генератор на електрически трептения
« Отговор #3 -: 22 Юли, 2018, 16:50:36 »
Трябва да опиташ малко по-подробно и отначало. Очевидно си студент и правиш някаква курсова работа.
Към колегите, които са  пратили автора на темата да чете книги за генератори - предполагам ,че не се иска в задачата да се направи просто някакъв генератор, а да се построи такъв по някакъв конкретен математически модел.
Първо ни е нужно условието на задачата, после - математиката и математическото решение на уравнението, щото са минали много години от срещите ни с висшата математика... И накрая - какво е туй чудо, дето синтезира тази схема...
Схемата не е толкова лесно да се анализира с човешка мисъл, защото обратната връзка на усилвателя долу вляво е забъркана с тази на горния и изобщо обратните връзки са доста и са сложни. Затова би могло да се поразделят нещата, че да могат да се осмислят. От симулациите се вижда само, че схемата не работи точно както е очаквал авторът...
Би следвало да се очаква синусоида, стабилна и симетрична спрямо масата. Но след разколебаването, амплитудата започва да нараства и, след опита да се 'откъсне' входът '+' на ОА1 от едното устойчиво състояние '+0.6В', не се достига до другото устойчиво състояние '-0.6В', осцилациите спират или по-скоро намаляват по амплитуда и всичко започва отначало, като действието се развива само нагоре от масата...
 

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |