| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 8C въпроси  (Прочетена 3229 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Правец 8C въпроси
« -: 28 Май, 2013, 15:46:41 »
Въпросното дъно ми е подарък от lz2xl   :drinks:

И Му е свален Кварца , както се вижда от снимките кварца трябва да е с 4 крака и стойност:

МОЖЕ  би 14.318м ?( едната цифра не се чете побеже е принтната на площадка)

Към 4-те пина на мястото за кварца има  правена преходна платка, с чип: 1ЛБ00ШМ( аналог на 7400)
http://vikiwat.com/integralna-shema-7400-1lb00shm.html

Та върху преходната платка е имало кварц 2-крак. Но както е видно от снимките е бил отрязан. НЕ знам с каква стойност е бил...

R8 R9 на дънната платка най-вероятно са сменяни, но не знам оригиналните с каква стойност трябва да са. Някой може ли да даде данни от схема.

Цялата тази преработка предполагам заради цветовете е правена.

Та, към настоящия момент имам наличен  2-крак кварц SKC14,318 . Подари ми го George/Georgel:drinks:

Как да го сложа този кварц на мястото на 4-кракия?  или на платката ?


« Последна редакция: 28 Май, 2013, 17:21:48 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Правец 8C въпроси
« Отговор #1 -: 28 Май, 2013, 19:42:47 »
Да, това с 4-те крака е кварцов генератор в вграден кварцов кристал. Т.е. завършена схема на която подаваш +5 и маса и започва да генерира честота. Честотата си я познал: 14,318 MHz. Явно поради липсата на подобен генератор са направили самостоятелна платка с ТТЛ логика и кварцов кристал. Т.е. това на платката е схемата на това с 4 те крака, но в по-груб вариант. Сложи му двукрак кварц 14,318 MHz и си в джаза. :) Няма как да сложиш двукракия кварц директно без тази платка, просто няма как да генерира сигнал самостоятелно.. Самият чип на платката е българският аналог на 7400 ако случайно е изгорял. Лесно можеш да я провериш схемата като пипаш по изводите на чипа с осцилоскопа ще видиш дали има генерация. 14-то краче е +5 Волта, седмо е маса.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен miroton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Пазарджик
Re: Правец 8C въпроси
« Отговор #2 -: 28 Май, 2013, 23:02:25 »
Тези платки са фабрично производство защото съм виждал поне 20 дънни платки с такива платки.
Да отбележа,че на вторични ги видях.   

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Правец 8C въпроси
« Отговор #3 -: 28 Май, 2013, 23:07:33 »
Явно не са имали генератор а е бил предвиден по платка и така е компенсирано после.

Ще  го монтирам кварца, който го имам на платката и после нея на дъното и ще видим  как ще се развият нещата като ми пристигне клавиатура за него.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |