| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?  (Прочетена 31635 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Отварям темата поради тук поради липса на общ раздел "Телевизия" в съответната секция (дали не е добре да се направи?).

Но първо да поздравя Оги за изключително приятният сайт и форум. Както и за добрия подбор на модератори, като особено ценен е Асен (изключителен професионалист и приятен човек) :)

Та на въпроса, какво мислите за цифровизацията на ефирната телевизия? Музиката отдавана стана цифрова, телефона също, комуникацията почти напълно, дойде време и на телевизията. Ако не всички са разбрали, от Септември тази година няма да можем да приемаме ефирна телевизия със стандартните аналогови тунери. За всеки един такъв телевизор е необходимо да се закупи отделно MPEG-4 цифров декодер. Разбира се този модел на компресия и цифрово предаване на данните предлага много повече възможности: повече канали в същият честотен диапазон, по-малко смущения при приемане, възможност за запис на излъчваните предавания и т.н. Проблема е, че декодер трябва да се закупи за всеки телевизор който мислим да използваме за приемане на цифрова телевизия. Това е особено проблематично за хората на които са слабост аналоговите телевизори. Повече за цифровизацията може да намерите тук: http://www.cifrovizacia.bg/

Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #1 -: 06 Януари, 2013, 23:17:30 »
Цифровата телевизия вече е факт или поне при мен се хваща. От 1-ви март официално в цялата страна трябва да работи. Не можем да го избегнем, а освен това всички знаем, че е по-добра от аналоговата. Предлага един куп възможности като не на последно място е качеството на сигнала. Възможно е в София и по-големите градове да се приемат аналоговите телевизии с добро качество, но това не е така в останалата част от страната. Аз съм слагал какви ли не антени, въртял съм, сукал съм и все не мога да докарам добра картинка на всички канали, които се предават аналогово в момента. А старите телевизори, каквито имам и аз ще се ползват с цифрови тунери. Проблема обаче е, че тези тунери ще струват мецду 60 и 90лв, което ми се струва малко много като се вземе предвид ниската им производствена цена в китай.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #2 -: 07 Януари, 2013, 04:38:40 »
Неизбежност.

Да не си помислите че сигнала е иделаен  :D  :D :D :D :D :D :D :D :D, нема такива филми, особенно в милата ни родина...  :diablo:

Сигнала дропи, изчезва итн. Дефекти те му са: непълно декодиране и излиза понякога на квадратчета или с липса на такива от екрана...

На социално-циганито, ще му дават такова приемник  за подарък, Че да знаят за кой да гласуват...Така е по закон...

На пенсионерите с минимлана пенсия, не знам дали ще раздадат, ама май няма, и ще се окаже, че милиони стари хора, ще останат без единствения си прозорец към света, да  умрат в дълбока самота и депресия по разните затънтени села...

Много е ужасно това, което правят тия... с тая малоумщина , недомислено итн, щото техните майки и бащи на пенсионна възраст са с пенсии по 1000лв и отгоре...

А за нас, майсторите, ще изпаднат приемници, по ремонтната дейсност винаги има , пък и бат-сали по известен като бай-мангау, кат му го подарят приемника понеже има крадена плазма-цифрова, ще го пусне приемника в продавалник или заложната къща и пак , ще си намериме на ниска цифра...
« Последна редакция: 07 Януари, 2013, 04:43:53 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #3 -: 07 Януари, 2013, 19:31:36 »
По принцип е много добро качеството,въпроса е колко транспондера ще има и каква ще бъде мощността и накритието им.Все пак сме в България и сме царе на щуротийте.Една система колкото и да е добра винаги ще намерим начин да я изпоганим :D Някои си спомнят времето с първите GSM когато накритието не беше както е сега и си играехме на играта "Тука има,тука нема" да намерим сигнала :)

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #4 -: 07 Януари, 2013, 22:49:13 »
А всъщност някой знае ли, колко време ще продължи да бъде излъчвана аналоговата паралелно с цифровата телевизия?
Омраз!

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #5 -: 08 Януари, 2013, 01:13:31 »
До месец Септември тази година.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #6 -: 09 Януари, 2013, 09:41:41 »
Ето и едно леко черногледо мнение по въпроса. Понеже темата е "Цифровизацията - необходимост или неизбежност?", то отговора е ДА  необходимо е и неизбежно, но въпроса би трябвало да бъде: "А задължително ли е да се премахне аналоговата телевизия?". На това моя отговор е категорично НЕ. Добре, но тук явно се намесват и някой икономически аспекти, пак някой ще направят много милиони от така необходимите приемници, които при премахването на аналоговата телевизия, неизбежно ще трябва да си купят всички, гледащи ефирно телевизията. За съжаление не успях да открия колко струва приемник в Китай, но у нас се продават от 69 до 300 лв. Убеден съм, че далаверата си е добра. И не виждам защо трябва да бъде премахната аналоговата телевизия в такъв кратък срок. Нещо ми напомня за отпадането на средновълновите предаватели. Нямало пари за поддръжка. Ами годишните разходи за цялата аналогова телевизия едва ли ще надхвърлят един полет на вертолет за правене на безполезен пиар по незаконно построени вили и къщи. Е за там пари се намират, а за транслаторите няма. Ама българският народ със своето робско съзнание ще преглътне и това, както много други глупости на властимащите.

ПП. Може ли някой да намери сайт за продажба на приемници в Китай или въобще от производителите.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #7 -: 09 Януари, 2013, 11:01:36 »
Едно време бях намерих едни китайски сайтове, в които цените бяха много добри. Например един сеттопбокс тук се продаваше за около 250 долара, а там същите идваха на 30 долара парчето ако вземеш 500-1000.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #8 -: 09 Януари, 2013, 13:20:24 »
ПП. Може ли някой да намери сайт за продажба на приемници в Китай или въобще от производителите.


При продажби на едро няма публикувани цени - всичко се договаря и това включва не само цената на устройството.
Производители вероятно могат да бъдат открити в Алибаба - http://www.alibaba.com/ и да се изпрати запитване.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #9 -: 29 Януари, 2013, 15:25:07 »
А какво ще правим със ламповите телевизори?Как ще се включат тези декодери към тях?

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #10 -: 29 Януари, 2013, 15:41:44 »
bobi mw много просто
 http://www.vbox7.com/play:0efaf8b1ed 8)

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #11 -: 29 Януари, 2013, 15:54:20 »
Кое му е простото или аз не съм задал въпроса както трябва.Теза декодери преобразуват в аналогов сигнал ,но в кой обхват метров или дециметров ,а и стандарта на звука на 5.5 или 6.5 MHz ще бъде.Нещата сякаш  по-сложни станаха ама карай.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #12 -: 29 Януари, 2013, 16:33:58 »
сега проблема е друг ,не толкова в параметрите на декодера , а кой ще внесе декодерите и ще има преференциалното право да ги продава ,ама това ще е след изборите ;-)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #13 -: 29 Януари, 2013, 17:56:58 »
Те вече се продават,само че почти няма излъчване :)

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #14 -: 29 Януари, 2013, 19:23:56 »
А тези дни по една от телевизиите Тотю Младенов заяви ,че на социално слабите и тези,които получават енергийни помощи декодерите ще бъдат раздавани от социалните служби.Направих се следния извод-веднага след като ги раздадат ,на вторичния пазар ще се продават на половин цена.Новички.Във всички слуаи преди изборите :lol:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |