| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: На какво напрежение и мощност са стационарните телефони?  (Прочетена 2234 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dani_retro

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: София
Здравейте! Предполагам въпроса ми е глупав, но още докато бях ученик и до ден днешен знанията ми по физика са нулеви. Та да ви питам на каква мощност и напрежение са домашните телефони? И ако някой от вас знае уличните телефонни апарати на същите мощност и напрежение ли са?

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
В старите телефонни централи напрежението беше 60 волта. Когато телефонът е затворен, веригата е разкъсана и напрежението в линията е приблизително 60 волта. Като вдигнем слушалката веригата се затваря през апарата и елементи в централата и по веригата започва да тече ток около 20-40 милиампера. Върху апарата се установява напрежение 10-12 волта. Стойностите, които давам са приблизителни и се изменят в зависимост от дължината на линиите, видът на апарата и други...

При цифровите централи е същото, като там напрежението по спомен беше 48 волта (не съм сигурен).

При уличните апарати е същото, относно токовете и напреженията.

Неактивен dani_retro

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: София
В старите телефонни централи напрежението беше 60 волта. Когато телефонът е затворен, веригата е разкъсана и напрежението в линията е приблизително 60 волта. Като вдигнем слушалката веригата се затваря през апарата и елементи в централата и по веригата започва да тече ток около 20-40 милиампера. Върху апарата се установява напрежение 10-12 волта. Стойностите, които давам са приблизителни и се изменят в зависимост от дължината на линиите, видът на апарата и други...

При цифровите централи е същото, като там напрежението по спомен беше 48 волта (не съм сигурен).

При уличните апарати е същото, относно токовете и напреженията.
Моного ти благодаря!

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
И аз си спомням, че на розетката на телефона (полско производство) пишеше 60 V! Когато я отворих, реших да пипна пластините и ме разтресе, взех фазопоказателя и се оказа, че той свети! Но тогава централите бяха още аналогови-а когато ги смениха, няма опасност от допир до тоководещите пластини, защото напрежението не е толкова високо, а при проверка фазопоказателя не свети!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Това, че е светел фазопоказателя и, че те е разтресло говори за мен, че е имало нещо нередно и едва ли не тази линия е била окъсена към ел мрежата някъде. Но каквото и да е, по въпросите - както са ти отговорили колегите при аналоговите централи от типа на A29 напрежението на линията беше около 60 волта. При аналоговите от тип cross-point както и при всички съвременни цифрови напрежението е 48 волта. Това не ги прави особено по-безопасни за пипане, защото по време на звънене се генерира сигнал с амплитуда около 100 волта и честота 25 херца. Най-опасна е централата когато е в режим на звънене. Иначе, да максималния ток при вдигната слушалка на телефона е около 20 милиампера (както каза колегата може и да е повече в някои случаи) и напрежението което се установява на чифта зависи най-вече от импеданса на телефонния апарат, но обичайно е в границите между 6 и 12 волта. Няма да има никакъв проблем при съвместимостта на уличен телефонен апарат с линията у дома.
Проблем имаха някои вносни телефонни апарати при работа на A29. Първо напрежението е по-високо - 60 волта, а освен това и в централата има индуктивности които при затваряне на телефона и при номеронабиране генерират още по-високоволтови импулси. Най-често в тези телефони се случваше да изгори някой транзистор когато работят на A29.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Това, че е светел фазопоказателя и, че те е разтресло говори за мен, че е имало нещо нередно и едва ли не тази линия е била окъсена към ел мрежата някъде. Но каквото и да е, по въпросите - както са ти отговорили колегите при аналоговите централи от типа на A29 напрежението на линията беше около 60 волта. При аналоговите от тип cross-point както и при всички съвременни цифрови напрежението е 48 волта. Това не ги прави особено по-безопасни за пипане, защото по време на звънене се генерира сигнал с амплитуда около 100 волта и честота 25 херца. Най-опасна е централата когато е в режим на звънене. Иначе, да максималния ток при вдигната слушалка на телефона е около 20 милиампера (както каза колегата може и да е повече в някои случаи) и напрежението което се установява на чифта зависи най-вече от импеданса на телефонния апарат, но обичайно е в границите между 6 и 12 волта. Няма да има никакъв проблем при съвместимостта на уличен телефонен апарат с линията у дома.
Проблем имаха някои вносни телефонни апарати при работа на A29. Първо напрежението е по-високо - 60 волта, а освен това и в централата има индуктивности които при затваряне на телефона и при номеронабиране генерират още по-високоволтови импулси. Най-често в тези телефони се случваше да изгори някой транзистор когато работят на A29.

Тъкмо се канех да пиша подобно нещо. Точно така е. Да допълня, че напрежение 60 волта се считаше за безопасно в сухи помещения, според тогавашните правилници. Лично аз го усещах ако ми са изпотени ръцете, и то само като леко пощипване. В А29 навсякъде имаше неизолирани градивни елементи под напрежение, които се пипаха с голи ръце...

Транзистори във вносните апарати горяха предимно поради атмосферно електричество. Имам голям опит с тях. Ремонтирал съм сигурно стотици бройки... По едно време според интензивността на бурята се ориентирах горе-долу дали ще дойдат много или малко апарати. Също така в някои райони поведите след буря бяха повече на брой, както на телефони, така и на други уреди...
« Последна редакция: 02 Октомври, 2020, 16:08:19 от BatKoce »

Неактивен dani_retro

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: София
Е явно не е толкова проста тая работа. Аз мислех че е нещо супер просто и ще изям подигравки за това че не знам. 😂 Благодаря ви за полезната информация!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Малко хора знаят как работи телефонната централа и стационарният телефон. Когато през 1997 постъпих в централата знаех само как работят въгленовият микрофон и динамичният капсул. Принципът на избиране на номерата ми беше съвсем непознат, а вече имах доста практика като техник в други области. Нещата се оказаха прости и гениални! Сложнотиите са по-скоро от механично естество.

Ако има интерес в тази посока мога да опитам да разкажа повече...

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
И , А29 и Кроспойнт. /д/  , са сложни системи . И си трябва знания ,  практика и усет , за да работиш  това . Изобщо не е проста работа  , както има разпространено мнение .

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Самите централи са големи системи, съставени от огромен брой компоненти. Отделно избирачите, използвани там, са сложни механизми с капризни настройки. Като казах, че нещата са прости и гениални имах предвид няколкото прости принципа заложени в тях...

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
 Дори сигнала за повикване и заето на А29 се постигаше по механичен начин. Имаше
 специална машинка с генератор на около 500 херца в по старите. После нещо ги
 модернизираха и тези машинки ги спряха

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
... Имаше специална машинка с генератор на около 500 херца в по старите...
Нарича се умформер.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Ето една сигнална машина:

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
Цитат
Нарича се умформер
Да но кьм него има и вградена миханична част която прави продьлжителноста на сигнала за заето и повикване
 

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |