| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Генератор за настройка  (Прочетена 28388 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Генератор за настройка
« Отговор #30 -: 29 Юли, 2013, 22:35:41 »
  Това е интересно за което говорите. Но наскоро се ровех в едни списания и видях нещо елементарно направено вобулиращ генератор за МЧ някакво старо руско Радио. Но мисля че беше схема от рублика зарубежом. С PIC 16F84 става елементарен честотомер . Включва се в сигналгенератора. Но това вобулиращо генераторче беше с няколко варикапа.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Генератор за настройка
« Отговор #31 -: 29 Юли, 2013, 23:17:51 »
Цифров честотомер към самоделен генератор е добра идея.Отпада механичната скала и се опростява механичната работа. За превръщане във вобел не бях помислил :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Генератор за настройка
« Отговор #32 -: 30 Юли, 2013, 11:02:22 »

Ето по тази схемка ще действам аз за лабораторен генератор! Освен това имаме модулациите -
1) FM се прави от софтуера на ПИК-а ччрез смяна на честотата (ето ви вобулатор!)
2) АМ се прави ето така - http://www.analog.com/static/imported-files/application_notes/AN-423.pdf
Този чип АD8008 е прекрасен усилвател...
Сега се опитвам да накарам един приятел да се включи, той е доста сериозен програмист за ПИК-ове. Ако се навие правя и ви пускам платка, софтуер и всичко.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Генератор за настройка
« Отговор #33 -: 30 Юли, 2013, 11:16:54 »

Това е изчистената и допълнена схема на управлението.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Генератор за настройка
« Отговор #34 -: 30 Юли, 2013, 13:10:27 »
Еха, ако може да се ползва и за АМ и FM, и ако се разработи платка супер! :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Генератор за настройка
« Отговор #35 -: 30 Юли, 2013, 13:59:48 »
FM ще трябва моя човек да препише сорс кода на ПИК-а. Най-вероятно да свърже един от аналоговите входове с честотата. Платка ще трябва само ако се прави АМ модификацията. Иначе само като генератор е безмислено - модулите са си с платка, а тая за управлението е най перфектна на експериментална. Като ми върне отговор моя човек ще кажа дали е навит. Платките са скъпи у нас, за съжаление. Ако ще се прави платка ще излезе примерно 30 лева за шаблоните и по да кажем 10 лв бройката с зелен лак и солдер маска.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Генератор за настройка
« Отговор #36 -: 30 Юли, 2013, 14:34:47 »
Ако е едностранна ще може и в домашни условия, чрез лазерен принтер. Само като графичен файл трбва да се качи на сайта.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Генератор за настройка
« Отговор #37 -: 30 Юли, 2013, 17:11:04 »
AD9850 е със стъпка 0.65мм. В домашни условия стават понякога добре платките, но при редица положителни обстоятелства. Платка без солдер маска и лак предполага или старателно калайдисване на тънки писти, или скапване след време. Не препоръчвам. И трето - графичния файл не е много добър носител за тънки писти. Ако решим с моя човек да правим платка, ще е с герберови файлове за прлаткаджийница. Който желае ще му пуснем графика, няма проблем. Може да се съберем повечко мераклии за платка и ще излезнат по-евтино. Поне фотошаблоните са една бройка.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Генератор за настройка
« Отговор #38 -: 30 Юли, 2013, 17:16:34 »
За сега съм до тук с амплитудната модулация:

Само тоя траф е труден, има бройки в ибей и ще купя поне 20. Може и да го сменя с друг, просто трябва да е широколентов, 50/50 ома със средна точка на първичната.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Генератор за настройка
« Отговор #39 -: 30 Юли, 2013, 17:57:25 »
AD9850 е със стъпка 0.65мм. В домашни условия стават понякога добре платките, но при редица положителни обстоятелства. Платка без солдер маска и лак предполага или старателно калайдисване на тънки писти, или скапване след време. Не препоръчвам. И трето - графичния файл не е много добър носител за тънки писти. Ако решим с моя човек да правим платка, ще е с герберови файлове за прлаткаджийница. Който желае ще му пуснем графика, няма проблем. Може да се съберем повечко мераклии за платка и ще излезнат по-евтино. Поне фотошаблоните са една бройка.
Ако ще се събират мераклий за платка от платкаджийница аз съм мераклия :bravo:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Генератор за настройка
« Отговор #40 -: 30 Юли, 2013, 19:06:51 »
Схемата е готова - изображението горе е подменено.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Генератор за настройка
« Отговор #41 -: 30 Юли, 2013, 20:51:54 »
За какво са всички тези мъки?! Подготвяте апаратура все едно сме 1980 година.  :)  Добре е апаратът, освен външен вид и да работи, но това става и без такива специализирани уреди.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Генератор за настройка
« Отговор #42 -: 30 Юли, 2013, 21:14:59 »
Не е проблем трансформатора,не е голям проблем.Сега вече има ферити.Не е като по рано.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Генератор за настройка
« Отговор #43 -: 30 Юли, 2013, 23:54:34 »
За какво са всички тези мъки?! Подготвяте апаратура все едно сме 1980 година.  :)  Добре е апаратът, освен външен вид и да работи, но това става и без такива специализирани уреди.
Каква мъка? Настройката на ухо ми е по-голяма мъка, от колкото да си нахвърлям едно генераторче... :) Лично за мен да настроиш радиото както си трябва и с каквото си е предвидено е проява на уважение към техниката и въобще не ми е мъка, напротив - улеснение е!  :hi:
Не е проблем трансформатора,не е голям проблем.Сега вече има ферити.Не е като по рано.
Ферити има, но това трафче е абсолютно линейно от 50кХц до 200МХц. Това се постига с подходящи смеси, малки размери и добра магнитна конструкция. И определено не е по силите на което и да е дадено феритно ядро, колкото и добре да е навито. Освен това за добра симетрия при модулацията, двете половини на първичната трябва да са буквално еднакви. При навиване на ръка нещата не стоят съвсем така. Довери ми се, казвам го от опит със наиване на трафове за смесители...  :o
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Генератор за настройка
« Отговор #44 -: 31 Юли, 2013, 08:50:06 »
Няма да споря,нито да говоря на изуст.Такава 100% симетрия в случая не е нужна.Изхода е противотактов и освен това не знаеш какви са моите взможности така както и аз не знам твоите.Има много добри ферити на Амидон или в краен случай на завод Самел град Самоков.Струват жълти стотинки,тази година на изложението в Казанлък имаха щанд.Навиването също не е проблем.Това са вече подробности.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |