| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Първи лампов проект - F1  (Прочетена 25382 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #30 -: 27 Юни, 2018, 17:38:53 »
При схемата с диодите, подскачането е толкова бързо, че не може да се види с просто око голяма част от индикирането въпреки, че реално се изобразява, доста съм си  играл да настройвам RC, но не получих толкова добър резултат колкото с транзистора или с триод за за тази цел.
Предполагам, че схема с  двоен лампов диод щеше да бъде приложена като препоръчителна вместо схемата с триода към Описанието на индикаторните лами- ако беше по-добра, от отделно стъпало.
Транзистора така или иначе не участва в звука а само в индикацията та  тука не заплашва по никакъв начин Чистия лампов звук и освен това индикацията става малко по бавна и по приятна за възприемане като синхрон с музиката.

Да не говорим, че анодното се изправя с Грец и в такъв случай бих сложил директно 2 инфрачервени светодиода в катодите  на пред усилвателя вместо съпротивленията или директно батерия в 1ва решетка, пък тока бих го настройвал с Анодните съпротивления, както всъщност е правилно... Но Да не се отклоняваме толкоз много, човека поиска проста работеща схемка.


Това все пак не е някакво хипер-аудиофилско решение, при което  за слушане на музиката ти е необходимо в стаята да присъства шаман, който да коли пилета преди всяка песен, за да са удовлетворени боговете на  сцената, обема и барбекюто ...
« Последна редакция: 27 Юни, 2018, 17:51:24 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #31 -: 27 Юни, 2018, 19:50:04 »
Трансформаторите разбрах че трябва да са завъртяни, но колко минимум може да е разстоянието между тях? Искам по-малка кутия.
Когато се налага мрежов и изходен т-р да са близко по добре да се измери влиянието по между им.
 Подреждаш трансформаторите както си решил, захранваш мрежовия, натоварваш вторичната например със две крушки последователно и включваш волтмера във анодната намотка на изходния. Местиш и въртиш докато получиш минимум влияние.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #32 -: 27 Юни, 2018, 20:26:30 »
Ще го имам предвид, макар че може би ще карам на уши. Да подкарам схемата първо :)
И друго се сетих. Китарния ми усилвател (лампов) има копче стенд бай за да подгрее лампите. Трябва ли да има нещо подобно в тази схема или това има отношение само за живота на лампите?
Mithrandir

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #33 -: 27 Юни, 2018, 20:30:28 »
Ще го имам предвид, макар че може би ще карам на уши. Да подкарам схемата първо :)
И друго се сетих. Китарния ми усилвател (лампов) има копче стенд бай за да подгрее лампите. Трябва ли да има нещо подобно в тази схема или това има отношение само за живота на лампите?
Ако изправителя е с лампа - не е нужно " стенбай " . Ако е с диоди , може и да сложиш един ключ

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #34 -: 27 Юни, 2018, 20:43:15 »
С диоди е. Може ли схема как се вързва втория ключ. Всъщност предполагам има в Интернет.
Като събера всички части ще почна едно по едно и ще качвам снимки.
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #35 -: 28 Юни, 2018, 02:38:31 »
С диоди е. Може ли схема как се вързва втория ключ. Всъщност предполагам има в Интернет.
Като събера всички части ще почна едно по едно и ще качвам снимки.

Ключа за закъснение на анодното напрежение го слагаш веднага след грец-а. Като лампите светнат от отплението и минат около 60 секунди  цъкаш ключето и така пускаш анодното със закъснение.

Малко излишна екстра е  това, ще ти дам сема за закъснителна верига, която да сложиш там по-късно- изпитана и много проста с реленце, даже може да ти го нарисувам в схемата.

ЩЕ трябва и ендбрумер на отоплението да ти на рисувам също - 2 резистора към маса са- нищо сложно.

Относно трансформаторите, единственотo изпитано решение, за да нямаш индуциран брум при SE e Захранващия трансформатор  да е на МИНИМУМ 20см от изхдните трансформатори. Това е минималното растояние при ползваните от теб трансформатори и схема при които електромагнитно изходните няма да се смущават от захранващия, Правил съм си всякакви експерименти и измервания, въртене  на оси на макарите, капаци екрани  и тн, Но истината е тази, като си проектираш кутията захранващия трансформатор и дросела за анодното напрежение трабва да са на минимум 20см от Изходните Трансформатори.

За дросел на анодното напрежение може да ползваш железен дросел от луминисцентна лампа, та даже и 2 броя.

Преди да почнеш да градиш, ще ти обясня и разни хватки по топологията на масата и  подреждането на филтровите кондензатори с минимална по дължина обща маса и звезда на общатата маса, за да няма брум от тая топология.



« Последна редакция: 28 Юни, 2018, 02:47:02 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #36 -: 28 Юни, 2018, 11:21:37 »
Абе закъснение на анодното за мен е излишно усложняване. Колко ще удължи живота на лампите не е ясно. Аз не бих го реализирал.
Относно „ендбрумера“ в стандартен усилвател без разни екзотични лампи или схемни решения такъв е излишен по мое скромно мнение. Просто трябва да се заземи единия край на отоплителната верига. Ако след това има доказан отоплителен брум - може да се направи ендбрумер.
За реакцията на окото при схема с диоди - мога да ти направя демонстрация на такава схема, пасивна със супер бавна реакция, като се разпъне ѝ трябват 3-5 секунди докато се свие изцяло. Но всеки си решава. Не става въпрос за това как ще повлияе на звука транзисторното стъпало, просто някои сме екстремисти по отношение на ламповата техника и не искаме полупроводници в конструкцията на усилвателя, независимо дали са за закъснение на анодното или за индикация. Просто концептуално. Пък какви схеми препоръчват производителите на ламБето не може да бъде критерий за това как може да се използва то.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #37 -: 28 Юни, 2018, 13:38:23 »
Да да, това е така. Разбирам за какво става дума.
За сега все още търся изходни. После си карам по основната схема и след това ще видим какво друго ще се прави ако има нужда. Ясно ми е че всеки си има собствено виждане за нещата, но в спора се ражда истината. Взех лист алуминий 50x25, като по груби сметки кутията ще стане 40 на 25см. Закачам и една снимка с малко дървен материал :) орех и махагонче. Още не съм решил дали само предния и задния панел ще са от дърво или и страничните.

Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #38 -: 28 Юни, 2018, 15:04:30 »
Нещо такова нахвърлях грубо като разпределение на ампа.

П.С. Интересна статийка за магическото око - http://www.radiostation.ru/home/greeneye.html
https://radiokot.ru/forum/viewtopic.php?t=17755

На полски е, но с преводача става - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1101467.html

« Последна редакция: 28 Юни, 2018, 15:50:30 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #39 -: 28 Юни, 2018, 15:55:44 »
Изхода е най- добре да ти е точно до изходните трансформатори- директно зад тях с минимални по дължина проводници до банан конекторите . Входа също го премести по далече от захранващия и ползвай екраниран проводник за входния сигнал, най- добре да е близо до ECC83.


Интересно е как във дизайна на Кутиите на SE всички включително и аз, когато започнах, се объркват от Дизайна на кутиите за PP усилватели, където всичко е нагъчкано едно до друго. За разлика от SE при PP индуцирания брум в усилвателя се неутрализира директо от самата PP схема и по компактно -дизайнерско решение на кутията е възможно.

При SE, всички сигнални проводници, включително изходните трансформатори трябва да ги отдалечите възможно най-много от захранващия трансформатор, защото SE страда от тази Слабост на Електромагнитно Индуцирания брум.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #40 -: 28 Юни, 2018, 16:34:22 »
Нещо такова нахвърлях грубо като разпределение на ампа.

П.С. Интересна статийка за магическото око - http://www.radiostation.ru/home/greeneye.html
https://radiokot.ru/forum/viewtopic.php?t=17755

На полски е, но с преводача става - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1101467.html

Ето ти едно идеално от техническа гледна точка решение за разположение на компонентите в SE усилвател.
От колега в аудиофорума:
https://bgaudioclub.org/showthread.php?24075-%D0%A1%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8%D0%BA%D0%B0-ECC82-6%D0%9F14%D0%9F/page2

97657-0
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #41 -: 28 Юни, 2018, 16:59:35 »
При това свързване на индикаторната лампа в анодната верига имам съмнение че ще се загубят високите.
Има рц група 100нф+500к. на маса.Според мен по-добре ще бъде ако изходният има отделна намотка за тази цел.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #42 -: 28 Юни, 2018, 17:28:36 »
Ами не знам точно за коя схема говориш. Аз така или иначе нея ще я оставя за накрая. Първо да свирне и да чуя и после ще пробвам.
Иначе ето малко промених разпределението. Най вероятно и дросела ще го оставя отгоре на капака и ще гоня по нископрофилна кутия.

Mithrandir

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #43 -: 28 Юни, 2018, 18:53:09 »
При това свързване на индикаторната лампа в анодната верига имам съмнение че ще се загубят високите.
Има рц група 100нф+500к. на маса.Според мен по-добре ще бъде ако изходният има отделна намотка за тази цел.
То поначало индикатора няма работа в иззхода на усилвателя, там силата се чува, мястото му е на входа зада контролира нивото на входния сигнал! Там една LM358, като пиков детектор върши идеаална работа и не нарушава работата тъй като няма реактивни елементи а входното е Х10 Мома.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #44 -: 28 Юни, 2018, 19:14:29 »
 :o Съвсем ми сипахте да хапна. Явно има доста различни мнения по въпроса. :)

П.С. Имам една молба. Имам регистрация в bgaudio обаче нямам нито едно мнение и не мога да пусна тема. Ако някой би бил така добър да пусне една тема от мое име че търся изходни трансформатори за SE с EL84 ще му бъда благодарен!  :hi:
Mithrandir

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |