| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Схема за лампов усилвател  (Прочетена 58341 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Схема за лампов усилвател
« -: 07 Март, 2014, 11:30:57 »
Привет на всички,не съм начинаещ обаче с нискочестотна техника се занимавам много рядко.Интересува ме схема за нискочестотен стерео усилвател към грамофон с динамична доза.Става дума за известното на почти всички шаси G602.Иска се около 5 вата на канал.Ориентировъчно 6П14П,6П3С,6П6С или нещо от тоя род.Ще съм благодарен на всякакви съвети,схеми и съдействие от знаещите темата :) Ако беше с кристална доза щеше да е лесно,обаче е динамична.
Разполагам с нови изходни трансформатори ТВЗ 1-9 които се ползват в ламповите съветски/руски телевизори 714-та серия.Четох в аудиофорумите че не е лош вариант.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #1 -: 07 Март, 2014, 12:14:02 »
Когато излязоха динамичните дози лампите бяха малко забравени...Така,че няма да намериш схема с лампи на предусилвател коректор.Аз имам такъв грамофон и съм направил вътре в него предусилвател с корекция на по два транзистора на канал със собствено захранване.Първия транзистор е ВС313 с като по-нискошумящ.Трябва да намериш подходящо место на трафа защото създава  едн в дозата.Не е добър вариант да се ползва захранването на мотора-жужи.Изходния траф не е лош но е за 8 ома.Звуковата система с малката пищялка от цветните телевизори ламповите е добър вариант не звучи лошо.Предусилвателя го сложих в метална кутийка свързана с отделен кабел с масата на рамото.Кутията е дървена и при тези малки нива на сигнала създава брумове като приближаваш с ръце отвън кутията когато няма кутийка метална.Интегрално изпълнение за предусилвател не е добра идея.По оригиналния кабел пускам вече усиления сигнал който е много по силен от шумовете по кабела.Оригиналната схема на цветните бандури по нч не е добра.Трябва ти схема но не с есс83 -много са шумни.По-добри са есс81 Р88СС.Да допълня,че с една 6п14 п трудно се вадят 5 вата но 3 вата става добре.Това за ориентир каква схема да търсиш.
« Последна редакция: 07 Март, 2014, 12:20:30 от Ангел Симеонов »

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #2 -: 07 Март, 2014, 12:21:05 »
Имам лампи за предусилватела,ECC81 ECC82 E88CC P88CC.Имам и руските аналози.Коректора мислех да го сложа в кутията на усилватела.Дори и да е транзисторен,дай да видя твоята схема :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #3 -: 07 Март, 2014, 12:44:14 »
Това което искаш да правиш е както разбирам ,RIAA Коректор ?

ето Рия за е88цц тука ; стандартна схема от 60-те...



http://www.diyaudio.com/forums/tubes-valves/214948-riaa-tube-preamp-build-part-1-a.html

Ето и на Стоян  един мнооого красив проект по схема на Симонов. Аз бих го повторил ако бях на твое място.

http://stoyants-diyprojects.blogspot.com/2012/06/tube-riaa.html
« Последна редакция: 07 Март, 2014, 16:50:50 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #4 -: 07 Март, 2014, 12:47:28 »
Не е бобра идея да е далеко от дозата предусилвателя защото дозата дава много слаб сигнал и шумовете по кабела са съизмерими със сигнала. В усилвател Студио предусилвателя е вграден но не е добра идея.Моята схема беше от схема публикувана в Радио телевизия електроника но не помня откъде.Беше преди 28 години някъде...Помня само,че захранването беше към 50 волта и имаше високоомни резистори.Директно от предусилвателя със слушалка Тесла от радиозалите преработена  за стерео слушах с перфектно качество.Слушалките бяха мисля по 150 ома.Това си спомням от онова време.В нета има схеми на предусилвател коректор за магнитна доза.Имаше някой който пресно беше правил такъв предусилвател и имаше въпроси.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #5 -: 07 Март, 2014, 12:52:07 »
Тази схема не я бях виждал.По времето когато правих моя предусилвател се толерираха транзисторите като "по-надежни и с по-добри качества".

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #6 -: 07 Март, 2014, 15:20:27 »
Тази на Симонов повече ми харесва,ще видим назад какво ще има :)

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #7 -: 07 Март, 2014, 15:20:53 »
Прецизните предусилвателни стъпала които усилват малки сигнали обикновенно работят с изправено и филтрувано напрежение с по малка стойност за отоплението.Лампата се слага на цокъл с гъвкана връзка.Такава гъвкава връзка на цокъла може да се види в магнетофон Грундик ZK145 на Унитра.Това е против механична микрофония.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #8 -: 07 Март, 2014, 16:49:52 »
казваш че цокъла към шаси в вързан не трърдо а с гума. Нещо подобно съм виждал по руска техника където сокъла към шаси е вързан не твърдо с болтове ами с болт около който има пружина...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #9 -: 07 Март, 2014, 17:00:41 »
Против вибраций,имам подобни но не смятам да слагам усилвателя върху високоворителите :) Ще се задоволя с обикновени.Изискванията при мен не са толкова високи.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #10 -: 07 Март, 2014, 23:52:39 »
А бе вие пак забравихте че съществува Google
https://www.google.bg/search?q=riaa+tube+schematic&client=opera&hs=CxO&channel=suggest&biw=1280&bih=609&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=dz4aU8e4HaLc4wTKy4DoDA&ved=0CC4QsAQ

Пълно е със схеми,освен това РИАА коректора е обикновен предусилвател с една малко по специална честотнозависима обратна връзка и ако почетете малко теория за характеристиката на сигнала от динамичната доза може и сами да си направите тази връзка.
0878640251

близо до София

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #11 -: 08 Март, 2014, 09:05:46 »
RIAA коректора е само една част от усилвателя,с него въпроса е решен.Аз няма да слушам на слушалки.Остава да определя от тук нататък до високогорителя как ще бъде.Лампи слава богу има и понеже вариантите са различни все още остава въпроса.Не знам дали тоя тип трансформатор от първия пост ще работи коректно с 6С19П.Имам доста от тия лампи и в различните форуми пиша за нея и добри и не съвсем отзиви.

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #12 -: 08 Март, 2014, 10:09:41 »
Не знам дали тоя тип трансформатор от първия пост ще работи коректно с 6С19П.Имам доста от тия лампи и в различните форуми пиша за нея и добри и не съвсем отзиви.
[/quote]


Може да не ти потрябват изходни трафове.  ;)
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #13 -: 08 Март, 2014, 10:23:19 »
Ако мислиш паралелно и амп,  ТВ3 е идеален за 6п6с, която пък не може да е по-масова...  :D

Ето ми я любимата схемка  с него:

http://fedor81.blogspot.com/2011/11/69-66.html
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #14 -: 08 Март, 2014, 10:31:56 »
Ако имах 5ГД16 щеше да е добре.Съпротивлението му е няколко стотин ома и е специално за безтрансформаторни схеми :)
6П6С имам,въобще в наличност са и цялата номенклатура 6П3С 6П7С 6П9.Усилвателя е на първо място,RIAA коректора снощи го изпробвах на макет и работи добре.После ще ги определям кое къде ще е по шасито.Като мине хремата  :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |