| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: С1-118 ремонт  (Прочетена 4997 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1528
  • Населено място: Варна
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #15 -: 16 Март, 2019, 20:57:20 »
Такива има в комет, дали не вършат работа?
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/22330/

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #16 -: 16 Март, 2019, 21:17:22 »
Цитат
Такива има в комет, дали не вършат работа?
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/22330/
След като се прегледат параметрите според мен
става.

Имате предложени следните аналози :
S9018,2N3904,2SC3801 и ZTX320
Очакваме развитието на темата... :)



Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
  • Населено място: Попово
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #17 -: 16 Март, 2019, 21:18:05 »
В предния пост написах, за аналозите може да се напише много за тях. Проблемът е, че ти както казваш всеки транзистор може да се постави с близки параметри. Но като, се търси за налог се гледат и други параметри, не е само на какво напрежение, какъв колекторен ток, мощност, усилване, честота. То все някак ще тръгне техниката, като се поставят аналозите, но дали ще покрие на 100% параметрите на изделието?
И сега за този транзистор 18S90. Най важното, като поставиш един транзистор да бъде със същото разположение на изводите спрямо корпуса. Този транзистор18S90 за корпус TO-92, е с обърнати изводи, сравнен с Руския. Сега ще кажеш, какво толкова има, можеш да го обърнеш, и пак да го напъхаш, да му усучеш изводите и наместиш на платката. По принцип всичко може, като си го правиш ти, за твое изделие, за твоя техника. Но ако работиш в сервиз, и отремонтираш техника, не се приема. Другото, което е тези параметри се различаватот 18S90.
Обратный ток коллектора Iкбо
Обратный ток эмиттера Iэбo
Коэффициент шума
Граничное напряжение Uкэо
Напряжение насыщения база - эмиттер Uбэ
Емкость коллекторного перехода
Емкость эмиттерного перехода
Постоянная времени цепи обратной связи
Нарочно ти написах в червено за шума. Много е важно за осцилоскопите, елементите да не внасят собствен шум. Това е измервателна техника, и Руските транзистори са с шум 3 децибела. Транзистора 18S90 е нагоре от 3,3.

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #18 -: 16 Март, 2019, 21:42:23 »
Колега аз не съм препоръчвал такъв транзистор:

18S90

Що се отнася до мен ще кажа само това че тези общи постановки които разнищвате бегло и повърхностно по-горе в последния ви пост, са меко казано добре познати за мен, и аз конкретно не се нуждая от такива пояснения.
Не ми стана ясно с кой модел препоръчвате да се замени транзистора.
Това беше въпроса на колегата rolling_heads и смятам че му подадохме достатъчно възможности.

Вие какво препоръчвате ? По същество

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #19 -: 16 Март, 2019, 21:48:01 »
18S90 няма общо с S9018
а вие четете по-внимателно  :rtfm:
Айде  :drinks: и предложете аналог ако имате сигурно проверено решение.
KT368БМ не ми се е налагало да заменям , а целта е да се оправи осцилоскопа все пак..

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
  • Населено място: Попово
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #20 -: 16 Март, 2019, 22:21:31 »
Приеми, че всичко по горе написано от мен се отнася за транзистор S9018. Гледах им PDF на 4-5 производителя за този транзистор. Грешката е моя, разменил съм местата на номера.  :)
Нека първо да напише rolling_heads, с какви транзистори разполага, какви може да си намери.
Най правилното е да се купят нови същите Руски транзистори. Но човека, който ги продава, има сайт за такива по стари елементи. Цените им са високи, сравнени с новото производство.
За аналозите, ще потърся инфо. Възниква един друг проблем, дори и да се намерят приблизително точни аналози, трябва да ги има по нашите сайтове за електроника, за да ги купиш транзисторите.
Иначе Руснаците препоръчват при ремонта на осцилоскопа за тези транзистори това. Ненужното не съм го поставил.
По поводу замены транзисторов:
Обрати внимание, что во всех вертикальных усилителях стоят одинаковые транзисторы в верхнем и нижних плечах! Поэтому если меняешь, то меняешь полностью пару и верх и низ на одинаковые (вообще желательно с одной партии)!
« Последна редакция: 16 Март, 2019, 22:59:43 от didov »

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 330
  • Населено място: София
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #21 -: 16 Март, 2019, 23:18:26 »
Този руски транзистор е много добър, трудно може да се намери точен аналог ако говорим за абсолютните му характеристики. Много е безшумен и бърз, изключително добър е за генераторни и усилвателни стъпала в рамките на характеристиките му. Преди години правих FM предаватели, по-добър от него не успях да намеря. Иначе ако оставим настрана това, в конкретната схема мисля, че няма проблем да се използва предложения от Иван ZTX320, достъпен е и в по-голямо количество. Този осцилоскоп не е толкова бърз и прецизен, според мен не използва напълно КТ368. Моят съвет е да се използва 2N2369, това е транзистора който се държи най-близо като поведение до КТ368, това съм го установил опитно, също се намира много по-лесно. Има известни разлики в характеристиките, но на практика са почти еднкави. Все пак автора си решава.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #22 -: 16 Март, 2019, 23:29:14 »
 :) :) Хмммм  :reader:
Работа може да стане по-сериозна с оглед на руското пояснение /в груб превод/:
Транзисторите се препоръчва да са от една партида.И освен това двойката срещуположно монтирани транзистори са подбирани и се сменя "чифта" ???
Това е така при много аналогови осцилоскопи - Подбиран е коефициент на усилване;
Решението става КТ368БМ, 2SC3801 и ZTX320 - От последните два типа могат да се купят повече и да се подберат в някаква степен/h21e е в много широк диапазон/...
Колега didov какво предлагате ?  :)
С оглед на това че все пак трябва да се сложат транзистори  :rofl:



Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #23 -: 17 Март, 2019, 09:12:30 »
Най-лесно може да се намерят единични бройки от УКВ блок на Селена 216. По схема входното стъпало е с КТ368БМ. Възможно е да имам разни остатъци, но най-вероятно са с къси изводи  ???

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #24 -: 17 Март, 2019, 11:50:49 »
При търсеното количество транзистори или ще трябва да разглобим УКВ тунерите на всички останали Селена B216 или не знам и аз. По-евтнино ще е да се закупят чисто нови същите транзистори (зависи от цената им аз бих постъпил така) или да се използват някои от предложените аналози.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
  • Населено място: Попово
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #25 -: 17 Март, 2019, 13:11:54 »
Аналози има много, но и както origo каза, добре да се търсят оригинални транзистори. Ето тук е информацията за този вид транзистори.
https://eandc.ru/pdf/tranzistor/2t368_kt368.pdf
Продават и оригинални от този тип, които са същите както КТ368АМ, КТ368БМ.
Може да се пита за наличност и подробности, контакти:
2Т368А (жълти кр)......................1.00 лв.
Теменужка Трайкова
0885553535
[email protected]

Друг вариант е от ибей, за тях мога да съдействам за поръчка, но ще трябва чакане.
https://www.ebay.co.uk/itm/KT368AM-BF597-transistor-USSR-Lot-of-4-pcs/142597662280?hash=item21337ba648:g:Aq4AAOSwWGlZwFxB
Като ударим сметката, 15.73 лв. за 20 бр. транзистори. Понеже един лот е от 4 бр. Транспорт от Англия до България - 2.50 лв. Еконт от София до Пловдив - 4,50 лв. Или 22.73лв. общо.

Като чета мнения на чужденци, които са ремонтирали този осцилоскоп, не Руснаци, подходящи са следните транзистори  в допълнение от горе изброените, да се заменят на мястото на КТ368БМ.

Но най важното, да могат да се купят от България. На западните, изводите не съвпадат с Руските.
2SC1789
https://ksp-electronics.com/bg/product/view/13193-2sc1789
информацията за него, прикачена.

BF.....серията, напр. BF-311, BF-224.



« Последна редакция: 17 Март, 2019, 13:43:36 от didov »

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #26 -: 17 Март, 2019, 13:58:41 »
Най-изгодно финансово изгодно излиза
ZTX320
25бр. - 5,6лв ако си го купиш от магазин на COMET;
С доставка по куриер ще излезе около 10лв.
Предложението на г-жа Трайкова, по 1лв.
на брой е меко казано СКЪПО, според мен.
Аз бих се спрял на този вариант.  :)


Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #27 -: 17 Март, 2019, 18:54:37 »
Здравей колега . Не вярвам да си изгорял една шепа транзистори та дори и високоволтовия да е дал на късо . Погледни схемата . Ще изгори
1/2 но не повече . Откачи всички стъпала  ,остави само захранванията . Ако там всичко е на ред ,трябва да ти се появи само една точка в центъра . След това закачваш /Y ка/ гледаш дали мести точката . Аналогично и за /X а/ . След това включваш /ГЛИН/ развивката по /Х/.
Така по лесно ще разбереш на кое стъпало какво му е . За транзисторите участващи в преместването на диаграмата по /Х и Y/ Не му се притеснявай толкова . Не е необходимо да търсиш /900MHz ви/ . До колкото видях уреда е /20MHz ов/ По схемата се вижда , че 90% са от този тип . Според мен ги смени с бързи ключове с по високо пробивно /Е. К./ .Стъпалото се храни с +/- 12v , поне да са с по 30v . Не ти трябват ВЧ. транзистори за тук . Стъпалото работи не около 100KHz . Друг е въпроса за /Y/ канала .Опитай стъпало по стъпало .
Успех !  :good:

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1898
  • Населено място: Пловдив
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #28 -: 17 Март, 2019, 20:22:29 »
Успях да събера оригинални транзистори за едихия кана. Поставх ги на Y1.
На прикачената схема съм показал къде каво съм сложил като транзистори и коефиценти на усилване.

Ето енимки на синусоида.
При 1MHz
113458-0
При 10MHz
113460-1
При 20MHz
113462-2
Канала който затихва е с 2N3904.

Извод: Козата си иска пръч.
Ще купя високочестотни малошумящи транзистори. Ще избера с по добри параметри от оригиналните и се надявам работата на оцилоскопа да се подобри леко.

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #29 -: 17 Март, 2019, 20:36:36 »
Цитат
Канала който затихва е с 2N3904.
h21e/hfe на транзисторите в единия канал , трябва да е същото като в канала с оригиналните транзистори.
според мен
« Последна редакция: 17 Март, 2019, 20:56:34 от liebnitz »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |