| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиограмофон Philips BX 543 A  (Прочетена 1238 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Радиограмофон Philips BX 543 A
« -: 16 Септември, 2020, 21:29:43 »
Колеги, някой може ли да открие ръководството за употреба на Philips bx543a и по-точно на автоматичния му грамофон? Днес намерих информация, уж на същия модел, но е само радио, без грамофон? А целта ни е, с неговия собственик да го подкараме. И друго, на шасито нищо не пише, нито марка, нито производител, нищо, освен 2-3 команди?! Да не ви занимавам с историята му, то си за отделна тема, но дано по снимките някой от вас се ориентира?
0888981645, 072365106

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1621
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #1 -: 16 Септември, 2020, 22:15:44 »
Радиограмофонът по вероятно е НХ543А, а грамофонното шаси AG1004.
https://www.radiomuseum.org/r/philips_hx543a.html

« Последна редакция: 16 Септември, 2020, 22:38:42 от Любо Божков »

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1621
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #2 -: 16 Септември, 2020, 22:55:26 »
Тук с малко по добро качество.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #3 -: 16 Септември, 2020, 23:27:29 »
Да Любо, явно това е модела, а аз трябва да си сменя очилата?! Благодаря! Тези дни ще се опитаме да се преборим с, май нидерландския?
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #4 -: 12 Ноември, 2020, 20:55:43 »
Най-после намерих време да ви разкажа как завърши операцията. На който му е интересно де?
Този радиограмофон е купуван някъде 1959 г. във Финландия. Моят приятел е бил дете, но добре си спомня как вечер са слушали радио София! Но особено впечатление му е правил автоматичния грамофон. И сега, след като повече от 20 години не го е включвал, му се искаше да си припомни детските години. Пробвал нещо, но не тръгнал и понеже ме има за майстор от близо година ме кандърдисва да му сменя игличката, понеже не знаел как (горе долу това ми обясняваше)? И понеже знам какъв съм майстор  :D направо ме е страх особено от ламповата техника и то, все пак чуждо радио. Ако е мое и да го повредя си е мой проблем. Както и да е уговорихме се, че ще се пробвам само на грамофона, а включването на радиото си е на негов риск. То пък взе че тръгна, вярно с припуквния, лек брум, но поне усилвателя беше жив.
Та за грамофона. Още като ме навиваше предчувствах, че няма да е само игличката. Беше ясно, че става въпрос за дозата на която и казваше игличка и имал чисто нова. Дозата на грамофона AG1004 е с две иглички, кристална и с особено захващане (поне за мен). Но факта, че баща му я е купил като резервна преди 60 години и беше в оригинална кутиика направо ме подсети, че "няма да я бъде". И оригиналната и резервната бяха добре протекли. От любопитство погледнах в ибей, наистина се предлагаха, щеше да излезе доста над 100 лв., но и ние имахме NOS и какво от това? Ясно беше, че отиваме към присаждане. Не беше трудно да се сетя, че за нашия случай най-подходяща ще е масовата съветска моно доза, май нещо беше ГЗП311? Е вярно, ще работи само с едната игличка, важното е, че ще работи. Купих, разглобих едната Филипс, изгребах чаена лъжичка с лепливо желе, издълбах я малко с дремела и залепих съветската доза в холандската черупка и работат стана.
Но, както и очаквах, не беше само това проблема. Паразитното бакелитно скоростно колело така се беше спекло, че хем буксуваше, хем тропаше. Направих опит да присадя пресен гумен бандаж, но резултатът не беше добър. Наложи се струговне на ново колело от алуминии, като взехме оригиналната бронзова втулка. Та и с това се преборихме.
За почистването, смазването няма какво да обяснявам. Впрочем, ядове ми създадоха и 2 контактчета на които явно материала им е поизморен, но някак ги съживих.
Единствено не можах да се справя,а и повече ядосвам, с оборотите, а и нямам обяснение?! Независимо, че уж всичко е както трябва, но леко бави. Напр.33 об./мин вместо за 60 сек. ги прави за 63? Вярно, едва се усеща, ама за нашия хайфистки слух е неприятно   ;)По долу ще покажа и нагледно каква сме я вършили повече от месец (мн.число, щото е ясно, че има и подизпълнители):
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #5 -: 12 Ноември, 2020, 21:09:05 »
и едно клипче:


« Последна редакция: 13 Ноември, 2020, 02:09:22 от Pichaga933 »
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #6 -: 12 Ноември, 2020, 21:14:54 »
Още веднъж,клипче:
https://studio.youtube.com/video/kdEuEgseq78/edit

Едит модератор.


Това нещо което качваш, не  е линк за плейбек а линк за редакция, добре че ти нямам профила, да ти редактирам видеото  :D

Отгоре съм го оправил. Внимавай какво качваш  ;)
« Последна редакция: 13 Ноември, 2020, 02:11:06 от Pichaga933 »
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #7 -: 12 Ноември, 2020, 21:16:44 »
Нещо не е наред? Доста пъти е правено.
0888981645, 072365106

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1125
  • Населено място: София
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #8 -: 12 Ноември, 2020, 23:35:00 »
Браво, Слави,не случайно караш Волга! А бяха времена, когато парите бяха пари,а Волга беше кола. Надявам се,имаш чувство за хумор.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #9 -: 13 Ноември, 2020, 02:21:21 »
Поздравления за реставрацията, много успешна е станала.
Относно закъсннеието от 3 секунди, диаметъра на фрикциона ти е грешен с малко, стария се е свил с времето, ти мериш по него... сложи малко по дебел гумен бандаж и си в джаза...

Предполагам грамаж като е върху плочата под това рамо не сте мерили а може да е брутален, щото тия рамена ги държат едни пружини, които се отпускат с времето и изискват да се стегнат, че да не оре...

Твърдото захващане на дозата в новия шел с лепило, надявам се да си уцелил ъгъла при който тая игла трабва да е върху плочата всъщност и 2 та ъгъла....Иначе по-добре меко окачване да измислиш ама иска нерви и е разправия. Абе за реставарация е супер.

Поздравеления отново, справили сте се отлично, кеф ми беше да го видя автоматика как работи.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #10 -: 13 Ноември, 2020, 13:11:58 »
Благодаря на всички!
Днес бях решил да видя къде бъркам, че снощи се ядосах и отидох да си взема лекарството за ковида, но днес се оказа, че модератор ме е изпреварил и е свършил моята работа. Признавам си, често бъркам с тази материя, но до сега не съм имал проблеми с клиповете от ютуб (е, освен онзи дето ми го блокираха за нарушавне на авторските права!?...). Впрочем, качвам клипове в ютуб само заради Сандъците.
Лъчо, относно майтапите-нося, обичам и аз да се шегувам с другите, но често не ме разбират. Явно, чувството за хумор е с различни настройки при различните хора?
Пичага, благодаря за съветите, но мисля, че съм спазил каквото трябва?! Присадената доза заедно с "черупката" излезе към 12 гр., колкото е оригиналната доза AG3010. Вярно, общия натиск заедно с рамото не съм мерил, но и колко трябва да бъде? Относно демпфиране не виждам смисъл, то и оригинала няма такова. А за игличката, вчера писах, че използвам само едната, другата е "на късо". Просто на руската двете са на 180 градуса, а филипсовите са една до друга с ъгъл между тях, някъде 10-15 гр.
Относно оборотите, смятам, че диаметъра не влияе (въпреки че сме копирали оригинала), защото теоретично това е  паразитно колело и то само сменя посоката на въртене, но не и оборотите. Покрай търсене на причините си помислих да не би моторчето да е с намалени обороти, но нямам такъв оборотомер, но пък се натъкнах на нещо за което не бях и чувал. Моторчетата са имали и варианти за честота освен 50 и 60 хрц. и 220в./40 хрц. и 110в./25 хрц.?!
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #11 -: 13 Ноември, 2020, 14:01:30 »
Как не влияе размера на колелото на фрикциона?!?!? Разбира се, че влияе проста механика. При промяна на размера променяш предавателното число. Представи си че фрикционното колело е зъбно колело и в общи линии имаш 1 зъб по малко от колкото трабва да са. За това имаш забавяне, Слави. Ако не вярваш, надени  от 1/2 до 1мм отгоре гума и ще чуеш, че се е оправило.не е трудно да се пробва, вътеешна гума за колело режеш 5мм широко коланче, надяваш и готово

Относно мотора на 220в за 50хз и 240в за 60хз. Колкото ти е намалено въртенето от влошените магнитни свойства на мотора толкова е и увеличено от повдигнатата честота и напрежение. Същата схема върви при едни мотори на банг и олуфсен които с времто отслабват , но пък 240в на 60хз тотално ги вкарва в норма на обороти, та НЕ го мисли всичко е наред там.

Грамажа го мериш под рамото с кантарче, като всичко е монтирано.  в рамото трябва да имаш пружина която компенсира тежест та самата маса на дозата няма голямо занчение
НАтиска върху плочата трабва да е от 1.5 до 6 грама
Ето керамични дози може да видиш Vertical Tracking Force Range (Grams):
https://www.adelcom.net/BSR%20Cartridges.htm
Ето такова кантарче ползвам
https://www.olx.bg/ad/nova-pr-el-vezna-bizhuterska-ot-0-01-gr-do-200-gr-CID1012-ID4yaMv.html#fb34518643
Махаш платера и слагаш кантара на негово място, че да мериш тежестта на визочината на която е релано плочата...

И разни други такива заигравки. Рестврацията си я направил, и така да го оставиш не е болка. Това, че си му подкарал автоматиката за смяна на плочите е голям героизъм.  :drinks:



« Последна редакция: 13 Ноември, 2020, 14:07:52 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #12 -: 14 Ноември, 2020, 12:17:44 »
Оф Пичага, хайде да не спорим?! Аз поне, като не съм учил електроника, както повечето от вас, само ви чета и се опитвам да разбера. И не взимам отношение. Но, по отношение на механиката мисля, че съм запомнил и ползвам принципите и. И понеже не обичам да изнасям писмени лекции, само те съветвам да попрочетеш що е това паразитно колело, независимо дали е зъбно или фрикционно като в случая. Смятам го само за коректен приятелски съвет?!
Иначе, това за различните бандажи го правих, но не с цел промяна на диаметъра (въпреки, че и това се получаваше в рамките на +/- 1 мм.без да повлияе на оборотите), а постигане максимална контактна площ, за да видя дали няма някакво боксуване. Оригиналната ширина е 4 мм., стигнах до 5 (просто физически нямаше повече накъде), но пак без резултат. Пропуснах да кажа, че тъгнах от +12-15 сек. До тези +3 сек. стигнах само чрез изместване на мотора заедно с колелото към остта на диска (платера дето му казвате знаещите), т.е. фрикциона се търкаля по по-малък диаметър. Но и тук имам ограничение, просто дотолкова позволява конструкцията.Може би ще се стигне по тази линия и до идеален резултат, но това ще изисква сериозна промяна на конструкцията, което просто не ми се прави...
Относно меренето на теглото пак по същата причина-много работа за нищо. От моя опит просто усещах на ръка, че теглото е в приемливи граници за този клас и конструкция грамофони. Като си помисля, че не само на моя механичен Зенит, а скоро съживявах и на един комшия, натиска е над 150 грама, който съм го мерил, но се усеща и на ръка! Впрочем Филипса го пробвах с 3-4 стари надраскани български плочи за да не рискувам при опитите. Доколкото до кантарчето, освен домакинска електронна везна имам и същата бижутерска. Но ги ползвам само когато си заслужава машината..
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #13 -: 14 Ноември, 2020, 12:49:06 »
Да, добре е наистина да се знае че паразитното колело, не променя предавателното отношение, защото контактува с един и същи диаметър от двете страни.
Относно натиска - редно е да е около 4 грама за тази доза. 5 - 6 грама макс. Иначе става неблагоприятно за плочите. Все не пречи да го измериш с бижутерската за информация просто, но е добре да я поставиш така, че блюдото да е на височината на която е плочата, иначе може да има значителна грешка в измерването.
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Радиограмофон Philips BX 543 A
« Отговор #14 -: 14 Ноември, 2020, 13:13:43 »
Благодаря за съветите, но все пак, тези упражнения съм ги правил и имам някакъв опит!
И за информация: темата ще продължи напролет (ако оцелеем де), просто с моя приятел решихме проекта да го зазимим. Радиото е обемисто и тежко и по него може да се работи само на вилата, където се намира, в къщи няма къде. А има и доста работа по самото радио, за което сигурно ще ви ползвам за жокери.
0888981645, 072365106

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
628 Прегледи
Последна публикация 02 Септември, 2017, 16:41:12
от muneson
1 Отговора
1119 Прегледи
Последна публикация 30 Август, 2023, 19:59:34
от Любо Божков
6 Отговора
1083 Прегледи
Последна публикация 04 Ноември, 2023, 15:15:07
от slavi
6 Отговора
312 Прегледи
Последна публикация 30 Декември, 2023, 15:01:59
от rolling_heads
0 Отговора
164 Прегледи
Последна публикация 05 Март, 2024, 20:44:28
от radostin.kolev

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |