| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как работи това ?  (Прочетена 18038 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Как работи това ?
« -: 14 Май, 2013, 19:04:02 »
Извинявам се за тъпия въпрос но уви никой до сега не ми е обяснил по точно . Преди доста време, когато не са били електрифицирани всички села и градове радиоапаратите са работели с газови лампи по точно с някакво приспособление закачено на тях, което като се нагрява давало 110 волта или 127 волта това не знам колко е вярно . Ако може поне да ми го разясните защото винаги съм искал да разбера.  8) 8) :D

Неактивен adash

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: София
Re: Как работи това ?
« Отговор #1 -: 14 Май, 2013, 19:06:47 »
Генератор с термодвойки. Не съм виждал на живо, но гугъл изглежда че знае всичко:

https://www.google.bg/search?q=thermoelectric+generator

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Как работи това ?
« Отговор #2 -: 14 Май, 2013, 19:12:24 »
А то някой знае ли как се прави сигорен съм ,че едно време това е било нещо което техниците са правели не е имало масово производство а дори да е имало са били много малко бройки .  :(

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Как работи това ?
« Отговор #3 -: 14 Май, 2013, 19:19:56 »
Масово са ги правели,предимно за батерийни радиоприемници :)
http://www.mobipower.ru/modules.php?name=News&file=article&sid=281

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Как работи това ?
« Отговор #4 -: 14 Май, 2013, 19:24:20 »
Но защо толкова рядко се срещат сега можеби защото повечето са отишли на вторичните. :-[ :empathy2:

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Как работи това ?
« Отговор #5 -: 14 Май, 2013, 19:26:58 »
Масово са ги правели,предимно за батерийни радиоприемници :)
http://www.mobipower.ru/modules.php?name=News&file=article&sid=281

Ха много интересно хем си светиш ,хем си свириш  8)

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Как работи това ?
« Отговор #6 -: 14 Май, 2013, 19:29:20 »
Много бих искал да включат повечето хора от форума и да разработим заедно едно лошо няма много ще му се радвам аз .  :blush:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Как работи това ?
« Отговор #7 -: 14 Май, 2013, 19:30:00 »
Нещо такова,при радиофикацията на съветска Русия са били масови.Примерно на едно село едно радио,електрификация не е имало.Говоря за периода преди ВСВ.

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Как работи това ?
« Отговор #8 -: 14 Май, 2013, 19:32:30 »
 :o :o :o Ми аз сега чета тук там ако успея да докарам поне 5 волта ще пиша веднага ако някой от вас има свободно време може и той да си почеше кратуната.  :blush:  :master2:

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Как работи това ?
« Отговор #10 -: 14 Май, 2013, 19:52:26 »
Да Кириле това е полезно и това 
Но странното е че не са останали от старите първите бройки виждам че се продават но не може това да е края на моето начинание има някакъв начин да се направи и във вкъщи щом преди години е правено но въпроса е как да стане така че хем да дава достатъчно ток хем да не е голямо колкото слънчев панел .  :unknown:

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Как работи това ?
« Отговор #11 -: 14 Май, 2013, 21:14:27 »
Ето едно от 59-та http://www.hammarlund.ru/SOLOTURN/dbs.htm

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Как работи това ?
« Отговор #12 -: 14 Май, 2013, 21:25:14 »
Браво благодаря че си намерил сега въпроса е че преди време не са били с кой знае каква техника но това е друга тема досега имам 1 опит неуспешен чудя се ако разчленя един електролитен кондензатор и вътре сложа графит от молив нагрея го какво ли ще стане  :unknown:

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Как работи това ?
« Отговор #13 -: 16 Май, 2013, 10:57:48 »
Ще се опитам да обясня словесно:термодвойки например мед -желязо за най-евтино.Запояват се с късо БЕЗ ПРИПОЙ КАКЪВТО И ДА Е.Термодвойките са разположени в два концентрични кръга:топла страна около шишето на лампата и студена страна на по-големия диаметър.Колкото е по-голяма температурната разлика между горещата и студената двойка толкова е по-голямо едн то на системата.За механична здравина са усукани парчетата проводник на двойката.Представете си една звезда с много върхове,само че линиите на върховете са усукани за здравина.Ефект на Пелтие-Томсон:ако направите две термодвойки свързани последователно и подадете малко разбира се постоянно напрежение то едната термодвойка ще се загрее а другата ще се охлади.Ефекта е обратим-ако едната двойка се нагрее а другата се охлади то ще се индуцира постоянно едн.Ако се размени коя двойка да се нагрява и коя да се охлажда то ще се смени поляритета.На този принцип са направени повечето хладилни чанти за акумолатор.И обратното ако този елемент от едната страна се нагрява а от другата се охлажда то той ще произведе едн.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Как работи това ?
« Отговор #14 -: 16 Май, 2013, 11:05:55 »
Добре де, но на снимките виждам, че тези газови лампи с термодвойка захранват лампово радио. Толкова ли високо напрежение и мощност генерират  :unknown: ?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |