| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Една тройка много западни радиоприемници  (Прочетена 3695 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Здравейте!
В края на годината реших да покажа каква колекцийка събрах от много западни, т.е. американски преносими радиоприемници Зенит. Понеже ви показвах вече източната ми колекция и западна, но немска, та реших да видя какво са правили хората още по на запад. Преди повече от година ви показах и реставрирания от мен механичен грамофон Зенит и от тогава се позаинтересувах от тази марка. В интерес на истината към преносимите им приемници ме "засили" колегата Слабака, особено след като видях неговият лампов транс-океаник от 1950 и някоя си година. Обаче се оказа, че такива приемници в Европа почти не се предлагат. В щатите колкото щеш, за американците 100,200 долара са "джоб пара" ама за нас като сложиш и доставка, такси, ддс-та и не знам още какво и работата става почти безсмислена...
Впрочем, за да не преразказвам, на който му е интересно, може да намери много информация за историята на всевълновите преносими приемници ZENITH trns-oceanic.
Както и да е, реших да се насоча само към трите им транзисторни истински Зенити, в смисъл, че са правени в заводите на фирмата в Чикаго, защото някъде след 80-та заминават за Тайван. И другата е, че от време на време се явяват и в Европа и така за почти две години успях да намеря по един вариант на трите модела:

ZENITH trans-oceanic ROYAL 1000 D
153014-0
153016-1
153018-2

ZENITH trans-oceanic ROYAL 3000-1
153020-3
153022-4
153024-5

ZENITH trans-oceanic ROYAL D 7000 Y
153026-6153028-7153030-8
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #1 -: 28 Декември, 2021, 17:47:17 »
Не знам, при прегледа уж всичко със снимките беше както трябва, а какво излезе? Липсва първата на 1000 Д, а защо на 7000 се подредиха така, съвсем не знам?

За 1000 D
153032-0



0888981645, 072365106

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #2 -: 29 Декември, 2021, 10:33:59 »
Яки мъничета! Отново Браво Слави :hi: :good:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #3 -: 30 Декември, 2021, 12:42:51 »
Здравейте!
 Колега lampamp, че са яки яки са, но не са мъници! Според мен щом всеки от тях с батериите тежи над 6 кг. не може да е мъник? За тях важи това, дето съм го чел някъде за сателитите, т.е. като имат дръжка не значи, че можеш да се разхождаш с тях по плажа, най-много да го местиш от стая в стая! Доста са груби, но пък затова наистина яки буквално. И като електроника и като механика, щом и трите се оказаха работещи, независимо от годините и недоброто им съхранение. Единствено корозията не беше ги пощадила, особено 1000 от 61-ва. Шасито им е поцинкована ламарина, а корпуса е от алуминиеви ламарини и отливки. Това го казвам на шега, да не помисли някой, че съм се засегнал :yes:
 Но реших, все пак, може на някой да му е интересно, какво правих по първия модел, защото по другите работата беше елементарна. Този 1000 впрочем намерих последен, защото винаги е било така, първите модели на някоя серия на фирмите най-трудно се намират. Споменавал съм по-рано колко време и "дебнене" ми е било необходимо да намеря първият UHER royal, UHER report 4004 stereo, GRUNDIG boy, SPIDOLA и не знам още кой? Та този го взех от Италия и ще покажа данните на купувача, ако някой го интересува. Явно на ZENITH е била такава практиката, на първият купувач да му се записват данните на специална лепенка вътре на задния капак. Е, не знам от кой по ред собствник го купих, но тази практика ми се стори интересна. А е възможно въобще да не е бил собственик, защото по всичко личеше, че не е съхраняван от човек, който е дал пари за него и го е ценял?
 Вече пусках във форума S.O.S за съвет за прозрачна боя (лак) и там писах в какво състояние пристигна. Впрочем, този проблем не го реших. Успях много трудно да отмия остатъците от жълтата боя с коресалин, което за влагата и корозията не е било проблем?! Другото, което ме позатрудни беше изработката на копчето за барабанния превключвател, защото липсваше (впрочем, за разлика от българските продавачи, италианеца не беше скрил този факт). Добре, че имах "терк" от 3000, който е същия и се получи прилично копие. Доста си поиграх да възстановя справочника, дневник на който страниците от влагата бяха слепени. Някой преди мен се беше опитвал да ги разлепва "на сухо" та беше посъсипал някои страници, но все пак що годе стана. Пробвах с пара, не стана, но горещата вода ги разлепи. А това донякъде им е чара на тези приемници, пак според мен? Много се предлагат без това книжле, а ако се появи му искат цена, колкото половин приемник! Впрочем,и на моя 7000 въобще липсва...
 Но да не задръствам темата, след тези и всички рутинни операции, взе че и проработи. Все пак, дадох на "майстор" за проверка и доизпипване, но беше сменил само 3-4 кондензаторчета, от което на слух не хванах разлика.
 За илюстрация на борбата пускам и няколко снимки:
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #4 -: 30 Декември, 2021, 14:54:16 »
И още малко снимки за любопитните:
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #5 -: 30 Декември, 2021, 15:02:35 »
Има и едно клипче, което правих на 08.12 към 20,30 часа. Пропуснах да кажа, за тези, които не са разбрали, че първият модел 1000 няма УКВ. Явявя се чак при следващия 3000 през 1962 г.
0888981645, 072365106

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #6 -: 30 Декември, 2021, 19:53:37 »
Славииии, постоянно изненадваш с класни приемници(главно скъпички!). Да нямаш в Ботевград няколко апартамента, та да ги държиш тези не малки като размери щайги?  :D
На феритна антена ли приемаш в клипчето, че не виждам антена да има включена?

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #7 -: 31 Декември, 2021, 12:49:13 »
Даа Иване, позна. Имам един обширен апартамент от две стаи по 15 кв.м., кухня 9 квадрата и таван 6! Така, чеее, до сега имаше място, въпрос на организация? Но, вече няма къде.  :(То и затова отдавна съм се отказал от сандъци.
Относно цените също всичко е относително. Въпрос на приоритети и възможности, разбира се. Този 1000D, например с доставката ми излезе към 150 лв.в състоянието, което беше. Пък вие преценявайте много ли са, малко ли са?
А за антената си прав. Не поясних, че приема го правя с mini-whip включен в клемите отзад, не са букси. Виждат се на предпоследната снимка долу ляво (шасито е обърнато). Много пъти писах, че по друг начин в апартамента е невъзможно приемането на СВ.
А пък, ако ти трябва такава антена, мога да ти дам телефона на един свестен специалист от Варна, styrshel му казват, ще се отзове човека?! :D
И весело посрещане на Нова година на всички колеги!
Живи и здрави!
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #8 -: 10 Юли, 2022, 12:25:01 »
Здравейте! Отдавна не съм се хвалил, но пак ми дойде реда ;)
След като се обзаведох с трите транзисторни Зенит-а, както стана с другите ми колекции започна нещо да ме човърка, в смисъл, че не е лошо в колекцията да има и някой от по-старите лампови модели? Както казвах по-горе, в Европа рядко се предлагат, а Америка е далече...
На първо място, да е жив и здрав колегата ни Слабака (Краси Слабаков)! Човека ми влезе в положението и ми домъкна, кажи речи, на гръб този почти 10 килограмов куфар през океана!
Не по-малко, да са живи издрави Кънчо и Драган! Драган ми препоръча Кънчо :D Благодарение на всички тях имам работещ ZENITH trans-oceanic H500. Машината е изключително запазена, излязла е от фабриката някъде октомври-ноември 1953 г. Т.е.това е последният, четвърти вариант на 500, преди следващата им серия 600. За параметите му има много информация, на който му е интересно, може да прочете.
Няма защо да ви занимавам и как е станало съживяването, по-добре да питате Кънчо. Мен лично ме беше страх да го пробвам след пристигането... Единият от проблемите са 110-те волта. Трансформатора, който и в момента ползвам го захранва със 103V, а следващата му стъпка е 115 и не ми се иска да рискувам?! Та търся траф, който да дава, да кажем 109-111V. Ако някой от колегите има, може да ми предложи? Мисля, че с номиналното му напрежение ще разбера истинските му възможности в момента? Тогава, някоя вечер ще направя и клип за любопитните...
0888981645, 072365106

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 455
  • Населено място: Пловдив
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #9 -: 10 Юли, 2022, 12:53:24 »
Честито, Слави, изглежда супер!

Неактивен Слабака

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: с.Фазаново област Бургас
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #10 -: 10 Юли, 2022, 17:45:36 »
 Радвам се , че сте го подкарали ,честито , един от любимите ми модели на Зенит ...
Всеки избира възрастта в която ще премине през живота си !

Неактивен morski

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 98
  • Населено място: Варна
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #11 -: 10 Юли, 2022, 19:50:17 »
Браво и честито, красота, не казвай къде го държиш да не ме вкараш в грях.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1899
  • Населено място: Пловдив
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #12 -: 11 Юли, 2022, 08:29:13 »
Честито и от мен.
Радиото се оказа изключително за запазено. Съживяването включваше проверка на електролитните и прехвърлящите кондензатори. За късмет всички са напълно здрави и не се наложи смяна. Даже прехвърлящия С36 е керамичен.
Проверих напреженията на всички лами. Всичко беше в норма с изключение на крайната 3V4. Имаше късо между втора решетка и анода. Слави беше пратил две резервни лампи. DL94 мисля, че беше дал за крайна. Сложих я и запя.
След няколко часа, радиото замлъкна. След изключване и включване тръгваше за малко. Оказа се, че хетеродина гасне. Замених 1L6 с DK96 и всичко пак си дойде на място.

Приятно слушене.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #13 -: 11 Юли, 2022, 13:23:55 »
Благодаря колеги и пожелавам на всички по-често да показват интересни придобивки!
Но друго, след написаното от Кънчо ще помислите, че аз съм бил само "организатор"? Наистина приемника беше много запазен за годините си и комплектен, но освен за него, имаше работа и за мен  :D. Само няколко картинки от всичките:
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Една тройка много западни радиоприемници
« Отговор #14 -: 11 Юли, 2022, 17:19:48 »
Браво! Честито! Очаквам клип и с неговия прием!
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |